مالیات بر فعالیت های تحقیق و توسعه حذف شد/مصوبات معاونت علمی با 12 وزارتخانه در حوزه دانش بنیان

[ad_1]

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از معافیت مالیاتی فعالیت های تحقیق و توسعه خبر داد و گفت: این اقدام یکی از بخش های مهم قانون جهش مبتنی بر قانون است.

سورنا ستاری در گفت وگو با ایسناتصویب قانون تولید به عنوان نقشه راه توسعه دانش بنیان کشور در 15 سال آینده جهش کرد و افزود: این قانون علاوه بر حذف بندهایی برای روش های نوین سرمایه گذاری، دارای بندهایی در حوزه راهبردهای تولید صنعتی است.

وی با تاکید بر اینکه معافیت مالیاتی فعالیت های تحقیق و توسعه یکی از بخش های مهم این قانون است، گفت: اجرای این طرح یکی از برنامه های ما است و برای اجرای آن نیازمند 12 اساسنامه و دستورالعمل های مختلف هستیم که برخی از آنها به شرح زیر بوده است. اساسنامه ای تدوین شده و بلافاصله در دستور کار دولت قرار می گیرد تا بتوانیم این قانون را سریع اجرا کنیم.

ستاری ادامه داد: علاوه بر این مصوباتی از وزارتخانه ها داریم که این اتفاق بزرگی برای توسعه فعالیت های دانش بنیان در کشور است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تعداد مصوبات همکاری این معاونت با وزارتخانه ها را 12 مورد عنوان کرد و یادآور شد: این مصوبات با وزارتخانه هایی مانند نفت، نیرو، کشاورزی، اقتصاد، ارتباطات و سایر وزارتخانه ها است.

وی با تاکید بر اینکه مصوبات همکاری ما با وزارت جهاد کشاورزی نهایی شده و این اولین وزارتخانه ای است که همکاری را آغاز کرده است، خاطرنشان کرد: مصوبات ما با وزارت بهداشت در دادگاه است و بسته های وزارتخانه های نفت. انرژی، ارتباطات و کشور آماده شد.» در مرحله تایید است.

ستاری تاکید کرد: مصوبات ما با وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دستور کار است.

به گزارش ایسنا، طرح جهش دانش چندین بار بین شورای نگهبان و مجلس رد و بدل شد و در نهایت به تایید شورای نگهبان رسید و شورای نگهبان در آخرین جلسه خود این طرح را مغایر با قانون اساسی ندانست.

مصالح این طرح مربوط به آسیب ها و کمبودهای حوزه دانش است و با اجرای آن بسیاری از موانع برداشته می شود و در حوزه دانش پایه ریزی می شود.

بر اساس این طرح که از این پس “قانون” نامیده می شود، کلیه دستگاه های اجرایی از جمله جهاد کشاورزی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نفت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت، انرژی، ارتباطات و … فناوری ارتباطات، راهداری و شهرسازی، تعاون، کار و تامین اجتماعی و مرکز تحول و تعاون توسعه موظفند سالانه موارد راهبردی اولویت دار حوزه عمل خود را با ضوابط اعلام کنند.

«واردات بیش از یک میلیون دلاری»، «آسیب پذیری عرضه خارجی به ویژه در شرایط تحریم»، «همگام با روندهای آتی و فناوری های در حال تحول»، «ظرفیت بالای بازارهای داخلی و صادراتی» و «حساسیت در حوزه های ایمنی غذایی، دفاعی، «امنیتی، بهداشتی و صنعتی کشور» یکی از ضوابطی است که کلیه دستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری باید اقلام راهبردی خود را تهیه کنند.

در این قانون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز به عنوان عضو دائمی در میان اعضای تیم تسهیلگری و رفع موانع در نظر گرفته شده است.

ماده 3 این قانون نیز مقرر می دارد: واردات ماشین آلات خط تولید توسط واحدهای مجاز تولیدی، صنعتی و معدنی منوط به پرداخت حقوق ورودی است. دولت موظف است متناسب با ظرفیت تولید کشور برای ماشین آلات و تجهیزات تعرفه تعیین کند و از تولید داخلی حمایت هدفمند و بلندمدت کند. همچنین دولت موظف است در راستای اجرای ماده 5 قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی سالانه حداقل نیمی از منابع بودجه عمومی را از محل منابع جدید حاصل از اجرای این ماده استفاده کند. تخصیص 100% به عنوان سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی با اولویت تولید اول و به روز رسانی ظرفیت فناورانه داخلی برای ساخت ماشین آلات خط تولید و طراحی مهندسی در قالب تسهیلات و سرمایه گذاری

بر اساس ماده ۶ این قانون، دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی دارای مجوز از مراجع ذی‌صلاح مجازند تمام یا بخشی از مالکیت معنوی، نتایج تحقیقات و حق استفاده را به شرکت‌ها و مؤسسات واگذار کنند. از واحدهای دانش و فناوری مستقر در قطب‌ها به پارک‌های رشد و علم و فناوری یا افرادی که در پروژه مشغول به کار هستند اعم از اساتید، دانشجویان و پژوهشگران کمک مالی می‌دهد.

همچنین با هدف ارتقاء بازار محصولات دانش بنیان، این قانون مصوب کرد که در مواردی که به تشخیص بالاترین دستگاه اجرایی متقاضی، محصول دانش بنیان برای اولین بار در کشور تولید می شود و فاقد آن است. ارز طرف مقابل با تصویب کارگروهی در شورای راهبردی پایگاه دانش. مراکز رشد و پارک های علم و فناوری بدون تشریفات قانونی و مناقصه.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.