کشورهای اروپایی از پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو حمایت می کنند

[ad_1]

سه کشور جمهوری چک، یونان و نروژ از تلاش فنلاند و سوئد برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو حمایت کردند، در حالی که ترکیه همچنان با این اقدام مخالف است.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، یان لیپاوسکی وزیر امور خارجه چک با بیان اینکه کشورش از عضویت فنلاند و سوئد در ناتو حمایت کامل می کند، گفت: ما صمیمانه از عضویت دو کشور در ناتو حمایت می کنیم و از منافع شما برای پیوستن به این ارتش ائتلافی حمایت می کنیم و دوست داریم. شما.

وی در نشست غیررسمی وزرای خارجه ناتو در برلین ادامه داد: هنوز راه زیادی برای گسترش اتحاد ناتو با پذیرش دو کشور وجود دارد زیرا هنوز اجماع سیاسی حاصل نشده است. اما پس از این اجماع، مجالس دو کشور در این مورد رای و نظر خواهند داد. تامین امنیت مرزهای شرقی ناتو اکنون یکی از اولویت های اصلی ائتلاف است.

در همین حال، کایا کالاس، نخست وزیر استونی نیز از عضویت فنلاند و سوئد در ناتو حمایت کرد و گفت که دولت تالین آماده ارائه امنیت سایبری و کمک نظامی به کشورهای شمال اروپا است. فنلاند و سوئد همچنان نگران شکاف بین ارسال درخواست و پیوستن واقعی به ناتو هستند. باید به شما بگویم که برای مقابله با تمام خطرات احتمالی به خصوص در فضای مجازی می توانید روی کمک ما حساب کنید.

وی افزود که تالین این پتانسیل را دارد که طرز فکر فعلی اعضای ناتو را که مخالف پیوستن فنلاند و سوئد هستند، تغییر دهد. ما می توانیم از کانال های دیپلماتیک خود برای رفع نگرانی های ترکیه در مورد عضویت دو کشور در ناتو استفاده کنیم. کشورهای دیگر نیز می توانند همین کار را انجام دهند. ترکیه برای فکر کردن به زمان بیشتری نیاز دارد.

نیکوس دندیاس، وزیر امور خارجه یونان در این نشست در برلین گفت: یونان روابط خوبی با دو کشور دارد که از قضا اعضای اتحادیه اروپا نیز هستند. ما موضع روشنی در این مورد داریم و آماده استقبال از پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو هستیم.

انیکن هاتفیلد وزیر امور خارجه نروژ در نشستی گفت: «ما معنای دقیق رفتار کنونی ترکیه در مخالفت با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو را نمی دانیم، اما در این زمینه از حمایت 100 درصدی برخورداریم.» نشست غیررسمی وزرای خارجه ناتو در برلین. آنها تصمیم می گیرند به این ائتلاف نظامی بپیوندند.

وی افزود: چنین اقدامی باعث تقویت همکاری بین کشورهای شمال اروپا می شود زیرا ما پس از جنگ جهانی دوم این تصمیم را گرفتیم. به همین دلیل معتقدم چنین اقدامی برای همه ما یک لحظه تاریخی است.

ووپکه هوکسترا، وزیر امور خارجه هلند با تاکید بر اظهارات وزیر امور خارجه نروژ گفت: مهم است که اعضای ناتو اتحاد و همبستگی خود را نشان دهند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.