توسعه همکاری های مشترک ایران و ارمنستان

[ad_1]

هفدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان چشم اندازهای جدیدی را برای توسعه روابط دیرینه دو کشور دوست و همسایه ترسیم می کند.

به گزارش ایسنا، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو روز سه شنبه با هدف شرکت در هفدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان راهی ایروان شد. بر اساس این گزارش، توسعه روابط دوستانه دو کشور، جست‌وجوی تفاهم‌های قبلی و مذاکره برای توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های مورد علاقه دو کشور از مهم‌ترین اهداف هیئت محرابیان و هیئت همراه است. .

هفدهمین اجلاس همکاری های مشترک اقتصادی ایران و ارمنستان به ریاست علی اکبر محرابیان و مهر گریگوریان معاون نخست وزیر جمهوری ارمنستان و با حضور نمایندگانی از دستگاه های اجرایی دو کشور برگزار می شود. اجلاس سران همکاری های مشترک اقتصادی ایران و ارمنستان یکی از منظم ترین و پربارترین اجلاس های دوجانبه و مشترک اقتصادی است که تاکنون برگزار شده است.

جلساتی که از سال 1391 به وزارت نیرو واگذار شد، علیرغم وقفه های کوتاه مدت ناشی از عواملی مانند گسترش تاج و وقوع جنگ در منطقه قره باغ کوهستانی، تلاش های دوجانبه برای ادامه همکاری ها را تحت الشعاع قرار نداد. .

شاید بتوان موضوع همکاری دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان را در بخش انرژی جستجو کرد که مهمترین آن خلوص صادرات گاز ایران در ازای تامین برق ارمنستان است. بر اساس آمار، برق ارمنستان در حال حاضر از طریق دو خط انتقال با نرخ 250 مگاوات ساعت در ازای یک میلیون متر مکعب گاز ایران صادر می‌شود، مبادله‌ای که بر اساس قراردادهای موجود، ارزش آن تا 6 میلیون مترمکعب است. قابل توسعه و گسترش است.

مبادلات تجاری نیز بخشی دیگر از همکاری های دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان از جمله واردات گوشت از این کشور با هدف تنظیم بازار پروتئین کشور است. موافقتنامه توسعه کریدور جاده ای ایران – ارمنستان و همچنین توسعه کریدور اتحادیه اروپا – ارمنستان، موافقتنامه های زیست محیطی رودخانه ارس و پیگیری قراردادهای پزشکی از دیگر زمینه های همکاری مشترک دو کشور است.

زمینه توسعه همکاری ها در هفدهمین اجلاس

بر اساس این گزارش، در هفدهمین اجلاس مشترک دو کشور همچنین زمینه‌های همکاری در بخش‌های برق و انرژی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت، گفت‌وگوهایی که می‌تواند بر حوزه‌های مهمی از جمله تسهیل و توسعه تجارت برق در کریدور شمال-جنوب، تسریع در اجرا متمرکز شود. در پروژه خط سوم انتقال، ایران باید توسعه تبادل انرژی بین دو کشور (خلوص برق در ازای صادرات گاز) و ترانزیت گاز سه جانبه بین گرجستان، ایران و ارمنستان را در نظر بگیرد.

صنایع نفت، گاز و پتروشیمی از دیگر حوزه‌هایی هستند که در هفدهمین نشست مشترک دو کشور به دنبال توسعه همکاری‌های دوجانبه و تمدید قرارداد فعلی گاز برای تحویل برق، همکاری‌های فنی و مهندسی دوجانبه در ساخت پالایشگاه‌ها هستند. پالایشگاه ها، خطوط انتقال از جمله ایستگاه های پمپاژ نفت، تامین قطعات و تجهیزات صنعت پتروشیمی و تسهیل صادرات و توزیع نفت و فرآورده های پتروشیمی.

صنعت، معدن و تجارت از دیگر حوزه های مورد علاقه ایران و ارمنستان است و بر این اساس تشکیل «کارگروه مشترک تجارت، صنعت و معدن» بین دو کشور در هفدهمین اجلاس مشترک مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد.

علاوه بر این، دو کشور در زمینه‌های فناوری و ارتباطات، حمل‌ونقل و گمرک، مالی، بانک و بیمه، اتاق بازرگانی، سرمایه‌گذاری، مناطق آزاد تجاری، کشاورزی، میراث فرهنگی، گردشگری، فرهنگی، تعاون، کار، همکاری‌های خود را توسعه خواهند داد. و رفاه اجتماعی، سلامت، ورزش از دیگر عرصه‌هایی است که چشم‌انداز روشنی را برای توسعه همکاری‌های دوجانبه ترسیم می‌کند تا عرصه اقتصادی دو کشور در بازی برد-برد روزهای پربارتر و پررونقی را بیش از هر زمان دیگری داشته باشد.

دو طرف بر توسعه روابط دو کشور تاکید کردند

به گزارش وزارت نیرو، هیات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی اکبر محرابیان وزیر نیرو و رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ارمنستان شب گذشته به همراه مهر گریگوریان وارد ایروان شد. ارمنستان. یک جلسه هماهنگی اولیه با چند مقام ارشد دو کشور تشکیل داد.

در این دیدار که جمع کثیری از معاونان وزیر، مقامات ارشد، سفرا و معاونان دو کشور حضور داشتند، موضوعات اصلی و اصلی که در توسعه روابط دو کشور نقش اساسی دارد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این دیدار طرفین هدف از برگزاری هفدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ارمنستان را توسعه واقعی روابط دو کشور عنوان کردند و طرفین بر جدیت خود در اجرای قطعنامه ها و موضوعات مهم تاکید کردند. از دو کشور.

از جمله موضوعات مطرح شده در این نشست ترانزیت، حمل و نقل و تجارت و تسهیل تجارت بین دو کشور و همچنین همکاری های گسترده در حوزه انرژی است که با حضور معاونان وزیران دو کشور تصمیمات به موقع اتخاذ شد.

همچنین مقرر شد هفته آینده وزیر امور زیربنایی و آمایش سرزمین ارمنستان به همراه معاون مربوطه وزیر نیرو برای پیگیری مسائل انرژی به ایران سفر کند.

آغاز به کار کمیته های تخصصی هفدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ارمنستان

در این میان با حضور دبیران ایرانی و ارمنستانی کمیسیون مشترک چهار کمیته تخصصی انرژی، تجارت، میراث فرهنگی، گردشگری و حمل و نقل آغاز به کار کردند.

در مراسم افتتاحیه این کمیته ها، محمدعلی فرحناکیان، دبیر ایرانی کمیسیون مشترک ضمن قدردانی از میهمان نوازی طرف ارمنی گفت: هدف اصلی از تدوین اسناد همکاری، اجرای اهداف دو کشور است.

وی افزود: از همه کارشناسان حاضر تقاضا دارم نسبت به اجرای فعالیت های مندرج در بندهای سند توجه ویژه داشته باشند.

وهاگن افیان دبیر ارمنستانی کمیسیون مشترک نیز ابراز امیدواری کرد که تحقق این کمیته های تخصصی منجر به توسعه روابط دو کشور شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.