اوکراین ویران شد، اما روسیه بازنده است

[ad_1]

یک کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه جنگ اوکراین برنده نبوده و همه طرف ها از چنین درگیری متضرر شده اند، گفت: روسیه هنوز به اهداف خود در جنگ اوکراین نرسیده و با توجه به هزینه های سنگین این جنگ. ، این کشور یکی از بزرگترین بازنده های این جنگ است.

رضا ذبیحی در گفت وگو با ایسنا، درباره پیامدهای جنگ اوکراین و تأثیرات آن بر نظام بین الملل و کشورهای درگیر در جنگ، اظهار کرد: اوکراین در طول تقریباً سه ماه جنگ به کشوری ویران شده تبدیل شده است، یعنی اینکه مردم و دولت اوکراین بیشترین آسیب را می بینند.” آنها شاهدان این جنگ هستند.

وی گفت: کشورهای غربی به ویژه کشورهای اروپایی از این جنگ بسیار متاثر شدند. هجوم تعداد زیادی از آوارگان به کشورهای همسایه اوکراین و پیامدهای این جنگ بر وضعیت بازار انرژی از جمله فوری ترین پیامدهای این جنگ برای کشورهای اروپایی است.

این استاد روابط بین الملل افزود: روسیه در راه اندازی جنگ در اوکراین ریسک بزرگی را متحمل شد، بنابراین پس از گذشت تقریباً سه ماه از این جنگ، مشخص شد که تا رسیدن به اهداف خود در جنگ اوکراین بسیار فاصله دارد.

ذبیحی ادامه داد: کشورهای اروپایی و غربی علیرغم پیامدهای قابل توجهی که برای آنها خواهد داشت، اکنون قصد دارند صادرات نفت روسیه را به صفر برسانند که به نظر می‌رسد تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد روسیه داشته باشد.

وی گفت: اقدام احتمالی دیگر کشورهای غربی تلاش برای یافتن جایگزینی برای گاز روسیه و از این نظر توجه بیشتر به انرژی های پاک و دیگر انرژی های جایگزین است تا به آنها نیاز نداشته باشند. در بازار انرژی روسیه

کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: بدیهی است که تحریم نفت و گاز روسیه تبعات قابل توجهی برای کشورهای اروپایی خواهد داشت چرا که اروپا 25 درصد نفت مورد نیاز خود و 45 درصد گاز مورد نیاز خود را از روسیه تامین می کند. هنوز در هاله ای از ابهام است.

ذبیحی افزود: اقدامات بیشتر کشورهای صنعتی و اقتصادهای بزرگ جهان علیه صنعت روسیه و سیستم مالی و بانکی آن و تحریم افراد نزدیک به پوتین از دیگر مواردی است که فشار بر نظام اقتصادی و سیاسی روسیه را تشدید خواهد کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در نتیجه مجموعه عواقبی که جنگ اوکراین برای روسیه به همراه خواهد داشت، این کشور را به ویژه از نظر اقتصادی تحت فشار قرار خواهد داد و در صورت عدم تحقق اهداف کشور در جنگ اوکراین، احتمالا روسیه محکوم خواهد شد. به بیشترین قربانیان مهم در جنگ.
این کارشناس مسائل بین الملل افزود: میزان اتحاد کشورهای صنعتی برای اعمال تحریم های گسترده تر علیه روسیه از یک سو و همچنین مدت زمان جنگ از سوی دیگر و همچنین نوع توافقات احتمالی برای پایان دادن به جنگ جنگی. از مهمترین عوامل هستند.» نتیجه جنگ اوکراین علیه روسیه را تعیین خواهد کرد.

ذبیحی تصریح کرد: ایران نیز از جمله کشورهایی است که از آثار و پیامدهای جنگ اوکراین متاثر نشده است. یکی از مهم ترین پیامدهایی که تصور می شود این جنگ برای اوکراین خواهد داشت، تأثیر این جنگ بر نتیجه مذاکرات برای احیای شورای امنیت سازمان ملل است. اگرچه برخی تصور می‌کردند که این تأثیر چشمگیر خواهد بود، اما با اظهارات صریح همه طرف‌ها، مشخص شد که موضوعات دیگری دلیل اصلی اختلاف و عدم احیای برجام تاکنون بوده است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: واضح است که جنگ اوکراین با وجود آثار مخرب غیرقابل انکار برای اکثر کشورها، در هر صورت می توانست و می توانست به برخی کشورها از جمله ایران فرصت بدهد.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: تحریم احتمالی نفت و گاز روسیه یکی از مهم ترین فرصت هایی است که طبیعتاً در اختیار رقبای روسیه در زمینه صادرات نفت و گاز قرار می گیرد و اگر مثلاً کشوری از این موضوع استفاده نکند. فرصت، سایر رقبا از آن استفاده خواهند کرد. بنابراین ایران نیز می تواند از این فرصت برای توسعه بازار خود به ویژه در حوزه صادرات گاز استفاده کند. البته این مهم به شرط لغو تحریم های بین المللی علیه ایران است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.