اطلاعیه های ایمنی برای رزرو بازدیدکنندگان و غرفه داران نمایشگاه

[ad_1]

نمایشگاه کتاب یکی از شلوغ ترین نمایشگاه های کشور است که سرانجام پس از 10 روز وقفه دو ساله امروز آغاز به کار کرد. در این میان امنیت نمایشگاه کتاب و بازدیدکنندگان آن عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. در همین راستا سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران توصیه هایی را به غرفه داران و بازدیدکنندگان از این نمایشگاه ارائه کرد.

به گزارش ایسنا؛ اصلاح جرقه یکی از اصطلاحاتی است که اغلب در زمینه ایمنی و آتش نشانی با آن مواجه می شویم. در واقع، شارژ اشتعال کل مواد قابل اشتعال در مکانی است که می تواند بسوزد و آتش را برافروخت. البته اندازه گیری این شارژ بسیار تخصصی است، اما یک نگاه ساده به نمایشگاه کتاب نشان می دهد که این مکان دارای شارژ اشتعال بسیار بالایی است.

بار اشتعال بالا تنها یکی از عوامل خطر افزوده موجود در نمایشگاه کتاب است. از طرفی مراکز تجمع به خودی خود دارای ریسک بوده و ایمنی آنها همواره مورد توجه کارشناسان و سازمان های امدادی ذیربط از جمله آتش نشانی و اورژانس است تا این سازمان ها آمادگی کامل برای اجرای این گونه نمایشگاه ها و مکان ها را داشته باشند. نیروها برخی از این موسسات به منظور نظارت بر وقوع حوادث احتمالی و اطمینان از ایمنی محل در صورت تعطیلی ساعات نمایشگاه به صورت 24 ساعته باز خواهند بود.

این سازمان‌ها طی سال‌ها علاوه بر استقرار در نمایشگاه، مانورهایی را برای افزایش آمادگی خود برای پاسخگویی به حوادث احتمالی انجام داده‌اند و به غرفه‌داران و برگزارکنندگان این نمایشگاه‌ها آموزش داده‌اند. اخیراً این ارگان ها از محل فعلی نمایشگاه کتاب بازدید و مقر آن را مستقر کرده اند و خاطرنشان شد که تمهیداتی برای حضور آتش نشانان، تیم های امدادی و اورژانس در داخل غرفه ها اندیشیده شده است.

پیش از این حسین صفری، مدیر کمیته اجرایی و پشتیبانی نمایشگاه از برگزاری مانور در محوطه و سالن های مصلای امام خمینی (ره) در 7 اردیبهشت 1401 با حضور کلیه اعضای کمیته امنیتی انتظامی خبر داده بود. . بوده است.

اطلاعیه های ایمنی برای رزرو بازدیدکنندگان و غرفه داران نمایشگاه

سیدجلالملکی

سیدجلال ملکی – سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران وی در گفت وگو با ایسنا، درباره نکات ایمنی که باید در مراکز شلوغ و با قابلیت اشتعال بالا رعایت شود، گفت: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که از امروز در منطقه مصلی تهران آغاز به کار کرد و از اشتعال جلوگیری می شود. بافت مسکونی

وی ادامه داد: شهر آفتاب نیز زودتر آماده شده بود اما بنا به دلایلی تصمیم گرفته شد نمایشگاه دیگری در مصلی تهران برگزار شود. اما در حال حاضر که نمایشگاه در محیطی مسکونی برگزار می شود، باید ایمنی آن را به بهترین شکل ممکن در نظر گرفت.

ترافیک در نمایشگاه های مردمی در مناطق شهری مانع از امداد رسانی می شود

ملکی گفت: زمانی که این نمایشگاه ها در شهر برگزار می شود، ترافیک بسیار شدیدی ایجاد می کند که می تواند فعالیت نیروهای امدادی را مختل کند. البته تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شد و برنامه ریزی گسترده ای برای آن صورت گرفت. اما در هر صورت ممکن است نیاز به ارسال نیروهای کمکی به محل باشد و در این شرایط ترافیک سنگین مانع از ورود نیروهای امدادی به محل خواهد شد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه باید استقرارهای لازم در نقاط مختلف پیش بینی شود، گفت: این استقرار باید بدون وقفه باشد و تعدادی از افراد مستقر در شب نیز در محل حضور داشته باشند. بخشی از ایستگاه آتش نشانی در محل کشتی است. در زمان شروع فعالیت، فعالیت نیرو باید حداکثر باشد و قبل از مونتاژ جایگاه ها بازدیدهای لازم انجام شود. این کابین ها دارای سیم کشی موقت هستند که گاهی اوقات در معرض آتش سوزی هستند. تعویض چراغ و سیم کشی برق و … باید قبل از شروع نمایشگاه توسط متخصصان انجام شود. همچنین در طول نمایشگاه باید گروه هایی وجود داشته باشند که به طور مستمر بر این بخش ها نظارت و کنترل کنند.

ملکی افزود: باید آموزش های لازم به غرفه داران و حراست داده شود که در صورت بروز حادثه چگونه بازدیدکنندگان را از نمایشگاه خارج کنند.

به گفته وی، خاموش کننده ها باید در اندازه های مختلف و به مقدار کافی موجود باشد تا در صورت نیاز به موقع از آنها استفاده شود. همچنین مسیرهای خروجی باید کاملا باز باشد، 10 باند خروجی پذیرفته نیست اما برخی از آنها بسته است. تمام خروجی ها باید از هر زاویه باز باشند. همچنین باید چندین علامت وجود داشته باشد که جهت افراد را نشان دهد. تصور کنید اگر در منطقه آتش سوزی می شد، دود به مردم اجازه نمی داد خروجی را تشخیص دهند، بنابراین وجود این علائم بسیار کمک کننده است.

لزوم آشنایی غرفه داران با انبار تجهیزات آتش نشانی و ایمنی

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران ادامه داد: افرادی که مسئولیت کنترل تردد بازدیدکنندگان را بر عهده دارند باید با نحوه نگهداری کپسول آتش نشانی، شیلنگ آب، کنتور برق، مسیرهای خروجی و … آشنا بوده و دوره های لازم را دیده باشند. این افراد باید آرام باشند تا در صورت بروز حادثه، مردم را به آرامش دعوت کنند و صحنه را ترک کنند.

ملکی با بیان اینکه حجم مواد و شارژ اشتعال ورودی به نمایشگاه باید متناسب با ظرفیت سالن باشد، افزود: می بینید که گاهی اوقات غرفه های نمایشگاه تعداد زیادی کتاب را در یک غرفه نگهداری می کنند. باید به گونه ای باشد که برخی از کتاب ها در غرفه و کتاب های دیگر در جای دیگری نگهداری شوند تا پس از اتمام دوباره موجودی آن دوباره پر شود. این کار باعث کاهش بار احتراق و کاهش خطر آسیب آتش سوزی به نمایشگرها در صورت تصادف می شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با اشاره به استفاده از دمنده های دودزا در اماکن عمومی، افزود: در صورت بروز آتش سوزی، این دستگاه ها می توانند به کاهش دود و فرار افراد کمک کنند.

اطلاعات بیشتر را ببینید:

قراردادهای مدیریت بحران برای نمایشگاه کتاب

واکسن کرونا را در نمایشگاه کتاب تهیه کنید

وی گفت: غرفه داران باید برد کپسول های آتش نشانی و شیلنگ های آب را نیز بدانند شارژ روشن می شود. بهتر است در این شرایط از مواد غیر قابل اشتعال استفاده کنید و تا حد امکان استفاده از این موارد را به حداقل برسانید.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت: کابین های غذایی که برای پخت و پز هم کار می کنند، هرچند خارج از محدوده اصلی هستند. اما باید نکات ایمنی را رعایت کنند که اگر باعث آتش سوزی شوند خطراتی را ایجاد می کنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در پاسخ به اینکه آیا آتش نشانی بر ایمنی نمایشگاه کتاب تهران نظارت داشت یا خیر؟ وی گفت: بازدیدی داشتیم که مربوط به محل استقرار ماشین های آتش نشانی بود اما بازرسی امنیتی بر عهده برگزارکنندگان نمایشگاه است.

وی با بیان اینکه استفاده از دخانیات در نمایشگاه ممنوع است و هیچ وسیله شعله‌ای نباید در نمایشگاه راه‌اندازی شود، افزود: برخی سطل‌ها نیز در نمایشگاه کتاب که کاغذهای باطله ریخته می‌شود، قرار داده می‌شود که این زباله‌ها باید مرتب باشد. وی ادامه داد: تخلیه، در برخی موارد افتادن ته سیگار باعث آتش سوزی می شود که باید نظارت شود و پیشنهاد می کنم حتماً در این سطل ها اخطارهایی قرار دهید که ته سیگار نباید داخل آن پرتاب شود، همچنین بهتر است جعبه های کاغذی و غیره را جدا کنید. در. در

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.