اجبار پزشکان به کار در بخش دولتی نقض آزادی است

[ad_1]

ایسنا/ قزوین رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: پزشکان متخصص ترجیح می دهند در بخش خصوصی کار کنند و هیچ اجباری برای کار در بخش دولتی وجود ندارد و اگر پزشک را مجبور به کار در بخش دولتی کنیم، خلاف آزادی انسان است؛ اما اگر پزشک متخصص را مجبور به کار در بخش دولتی کنیم، خلاف آزادی انسان است. از طرفی پزشکان متخصص کارگر نیستند که دست به دست هم بدهیم و بگوییم شما اینجا کار کنید چون سال ها درس خوانده اند و آزمایش های زیادی داده اند و به این مرحله رسیده اند.

عبدالله دیدبان در نشست خبری که امروز 20 اردیبهشت 1401 در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس قانون اساسی سلامت حق همه افراد جامعه است و هرکس این حق را دارد. مردم نیز مورد تاکید قرار گرفت و در قانون پنجم و ششم توسعه قانونگذاری نیز بر وظیفه شهروندان در حفظ و ارتقای سطح سلامت تاکید شده است.

وی افزود: اگر نظام پزشکی به وظیفه خود عمل کند، تنها 25 درصد حق سلامت تامین می شود و در 75 درصد سلامت، بقیه افراد جامعه تاثیرگذار هستند و در این میان رسانه ها در ایجاد امید تاثیر بسزایی دارند. می تواند در پیشبرد اهداف سلامت موثر باشد».

پزشکان انگیزه ای برای کار در بخش دولتی ندارند

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر کمبود رادیولوژیست در قزوین گفت: کشور با مشکلاتی مواجه است و به همین دلیل محدودیت هایی برای پزشکان ایجاد کرده اند یعنی پزشک متخصص باید بخش عمومی را ترک کند و به بیمارستان مراجعه کند. “برو خصوصی.

آبزرور با اشاره به محدودیت ها گفت: نرخ پزشکان بخش خصوصی 20 درصد و پزشکان دولتی 35 درصد است که در قانون بودجه 1401 و سقفی از بخش دولتی مصوب شد. فرض بر این است که هر چه پزشکان بیشتر کار کنند، درآمد کمتری دارند.

وی بیان کرد: اگر یک پزشک روزانه یک میلیارد تومان در بخش دولتی کار کند، تنها 60 میلیون تومان حقوق دریافت می کند، بنابراین پزشکان انگیزه ای برای فعالیت در بخش دولتی ندارند. تاخیر در پرداخت ها هم وجود دارد که دلیل اصلی آن بدهی بیمه ها است و در حال حاضر تامین اجتماعی 160 میلیارد تومان به ما بدهکار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: بر اساس قانون اگر جریمه دیرکردی برای این امر در نظر بگیریم تامین اجتماعی از 200 می گذرد.
یک میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی قزوین بدهکار است و با نصف آن می توانیم تمام بدهی کارکنان را پرداخت کنیم. راه حل این مشکلات در دست دانشگاه علوم پزشکی نیست و پزشکان بیمارستان های دولتی پس از اتمام پروژه، آنجا را ترک می کنند.

وی افزود: رادیولوژیست ها نیز به دلیل این موانع ترجیح می دهند در بخش خصوصی کار کنند و هیچ اجباری برای کار در بخش دولتی وجود ندارد و اگر پزشک را مجبور به کار در بخش دولتی کنیم، خلاف آزادی انسان است. از طرفی پزشکان متخصص کارگر نیستند که دست به دست هم بدهیم و بگوییم اینجا کار کنید چون سال ها درس خوانده اند و آزمایش های زیادی داده اند و به این مرحله رسیده اند.

ناظر یادآور شد: در برخی از تخصص ها مانند رادیولوژی از برنامه ریز استفاده می کنیم، در حوزه بیهوشی هم کمبود متخصص داریم، به همین دلیل جراح و مرکز جراحی وجود دارد، اما متخصص بیهوشی نداریم. اگر به همین مصوبه عمل کنیم تا سه سال آینده دانشگاه علوم پزشکی همه استان ها به خواب می روند، واگذاری بیمارستان های دولتی به پزشکان تنها مختص قزوین نیست، بلکه یک موضوع ملی است.

وی گفت: زمانی که قوانینی را تصویب می کنیم که به پزشکان فشار می آورد، این مشکلات به وجود می آید، پزشکان جزو نخبگان جامعه هستند و آزمون های سختی را پشت سر گذاشته اند که آسان ترین آن کنکور است، این نخبگان از هر سو مورد حمله قرار می گیرند. واقع شده است و ما انتظار داریم آنها در بیمارستان های ما کار کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به پروژه بیمارستان 700 تختخوابی قزوین گفت: در سفر رئیس جمهور هزار میلیارد تومان بودجه برای این پروژه در نظر گرفته شده است اما هنوز به تصویب نرسیده است. و ما در یک روند طولانی هستیم.” برای این پروژه 200 میلیارد تومان تسهیلات گرفتیم که با وزارت و دولت بازپرداخت می شود و بار مالی بر دوش دانشگاه ندارد. تاکنون با احتساب تصویب در مجموع 1200 میلیارد تومان بودجه برای این بیمارستان پیش بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: بیمارستان 22 بهمن نیز نیاز به جابجایی دارد اما ساختمانی متناسب با ویژگی های بیمارستان روانی وجود ندارد. منابع بیمارستان آماده است اما ساختمانی با مشخصات کافی نداریم و بالاخره باید ساختمان جدیدی برای این بیمارستان ساخته شود که با نصب بیمارستان 700 تختخوابی بیماران به بخش روانپزشکی این بیمارستان منتقل می شوند. بیمارستان توجه موضعی است.

با پزشکان بدرفتاری می شود

دیدبان با اشاره به کمبود پودرهای رژیمی در داروخانه های استان گفت: با توجه به اینکه این فرمول ها یارانه ای هستند و قیمت پایینی دارند در این زمینه کمبود کشورها وجود ندارد و شاهد ارسال پودرها به کشورهای افغانستان، عراق و … هستیم. اربیل.” وزارت بهداشت تدبیری اندیشید و سیستم را طراحی کرد.

وی با اشاره به برخورد پرسنل و پزشکان بیمارستان های دولتی با بیماران گفت: بیماری که به مراکز درمانی مراجعه می کند باید شخصیت خود را حفظ کند و وظیفه انسانی و دینی ما این است که با احترام با بیماران برخورد کنیم، این موارد با دستورالعمل و درمان است. ” کار نمی کند، اما باید فرهنگ سازی شود و به شخصیت پزشکان و کادر پزشکی برمی گردد.

وی یادآور شد: در برخی موارد در مراکز دولتی، برخورد با بیماران رضایت بخش نیست، گاهی اوقات پزشکان بخش دولتی رفتار نامناسبی از خود نشان می دهند، اما همین پزشک بخش خصوصی و مطب ایشان با بیماران برخورد محترمانه ای دارند، به طوری که نشان می دهد فقط شخصیت برجسته خیر، اگر پزشک بخش دولتی به بیمار بی احترامی کند، در صورتی که پزشک شواهد و مدارک معتبری داشته باشد تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.

بیمارستان شهدای آبیک خصوصی نیست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در پاسخ به سوالی مبنی بر خصوصی یا دولتی بودن بیمارستان شهدای آبیک، گفت: در این زمینه سیاه نمایی از سوی یکی از رسانه ها انجام شد که طی آن برخی تصور کردند که بیمارستان شهدای آبیک به بخش خصوصی منتقل شد. این امر از نظر منطقی، قانونی و شرعی امکان پذیر نیست، زیرا انتقال بیمارستان دولتی به بخش خصوصی امکان پذیر نیست.

وی گفت: بیماران در این بیمارستان هزینه های دولتی را پرداخت می کنند و حقیقت وارونه شده است، افرادی که این مشکل را ایجاد کرده اند باید پاسخگو باشند، طبق برنامه ای که داریم حتی هزینه بیمارستان ولیعصر آبیک را دولتی می دانیم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.