آیا سبک زندگی کودک یا بزرگسال از بیماری قلبی پیشگیری می کند؟

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی نتایج یک مطالعه نشان می دهد که سبک زندگی سالم در بزرگسالی نسبت به دوران کودکی اهمیت کمتری برای مراقبت از بیماری قلبی دارد.

به گزارش یاهو، نتایج این مطالعه نشان داد که حدود دو سوم از علت یک نوع انسداد عروق کرونر به دلیل اوایل زندگی و دوران کودکی است. در حالی که یک سوم به دلیل انتخاب های سبک زندگی بزرگسالان مانند سیگار کشیدن است.

محققان به دنبال علت اصلی انسداد شدید عروق کرونر بودند که می‌تواند اکسیژن رسانی به عضله قلب را قطع کند. آنها بر روی پلاک های نرم و غیر آهکی که به سرعت تشکیل می شوند و احتمال شکسته شدن آنها و منجر به حمله قلبی بیشتر است، به جای انسدادهای سخت تر که تشکیل آنها بیشتر طول می کشد، تمرکز کردند.

این پلاک‌های چربی خطرناک‌تر هستند، زیرا می‌توان آنها را راحت‌تر برداشت و منجر به انسداد حاد کرونری و حملات قلبی شود. آدام دومونکوس تارنوکی، محقق و رادیولوژیست در دانشگاه سملویز در بوداپست، مجارستان. پلاک های کلسیفیه، در حالی که می توانند باعث تنگی عروق کرونر شوند، کمتر احتمال دارد که باعث حملات حاد قلبی شوند.

محققان دریافتند که عواملی مانند زندگی اولیه و سابقه خانوادگی و اجتماعی 63 درصد در ایجاد بیماری قلبی نقش دارند. اقلام سبک زندگی ناسالم برای بزرگسالان، مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل و عدم تحرک بدنی، در گروهی به نام عوامل محیطی منحصر به فرد دسته بندی شدند که تنها 37 درصد از خطر را تشکیل می دهند.

در مجموع 98 جفت دوقلو بین 45 تا 65 سال مورد مطالعه قرار گرفتند که 60 جفت دوقلوهای همسان و 38 جفت دوقلوهای غیر همسان بودند. از هر دو دوقلو خواسته شد تا یک پرسشنامه مفصل درباره سالهای اولیه، سابقه خانوادگی و سبک زندگی خود تکمیل کنند.

این پرسشنامه شامل پاسخ دادن به سوالاتی مانند محل رشد آنها بود. رژیم غذایی آنها در کودکی چگونه بود؟ آیا پدر و مادر شما به این بیماری مبتلا بوده اند و اکنون به طور منظم سیگار می کشند یا ورزش می کنند؟ سپس دانشمندان سی تی اسکن قلب هر فرد را برای نشان دادن تشکیل پلاک در عروق کرونر انجام دادند.

این مطالعه همچنین نشان داد که ژنتیک نقش مهمی در تشکیل پلاک‌های کلسیفیکاسیون دارد، شکلی کمتر خطرناک از انسداد عروق کرونر.

دکتر دکتر گفت: مداخلات اولیه سبک زندگی می تواند تاثیر قابل توجهی در پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب داشته باشد. دیوید لازلو تارنوکی، یکی از محققان و برادر دوقلوی دکتر. آدام دومونکوس تارنوکی.

در حالی که آنها دریافتند که پلاک های غیر کلسیفیه بیشتر به دلیل زندگی اولیه است، این مورد در مورد پلاک های کلسیفیه که به شدت تحت تأثیر ژنتیک هستند صادق نیست.

دانشمندان ادعا می کنند که 58 درصد از نمره کلسیفیکاسیون (انباشته شدن بیش از حد کلسیم در شریان ها) عروق کرونر و 78 درصد از حجم پلاک کلسیفیه شده به صورت ژنتیکی تعیین می شود.

دکتر دکتر می‌گوید: «تحقیقات قبلی نشان داده است که ژنتیک تأثیر بسزایی در تشکیل پلاک‌های کلسیفیه دارد، اما اطلاعات کمتری در مورد وراثت‌پذیری حجم پلاک‌های کلسیفیه نشده وجود دارد.» پل موراویچ هوروات، مدیر مرکز تصویربرداری پزشکی در دانشگاه سملویز در بوداپست.

هدف از مطالعه ما بررسی نقش ژنتیک در مقابل عوامل محیطی رایج و منحصر به فرد در تشکیل پلاک‌های کلسیفیه و غیرکلسیفیه با استفاده از آنژیوگرافی عروق کرونر در جفت‌های دوقلو بالغ بدون بیماری شناخته شده عروق کرونر بود.

نتایج در مجله Circulation: Cardiovascular Imaging منتشر شده است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.