مقداری از نفت به خانه نمی رسد/ مشکل کمبود نفت از کجا می آید؟

[ad_1]

ایسنا/ گلستان رئیس بسیج سازمان گلستان گفت: متاسفانه قسمت زیادی از نفتی که وارد استان گلستان می شود توسط صنف و صنعت بلعیده شده و از سبد داخلی خارج می شود.

ابراهیم مهقانی در گفت وگو با ایسنا، از برنامه ریزی منسجم برای مقابله با مشکلات و کمبودهای احتمالی در تامین روغن خوراکی خبر داد و گفت: چند اتفاق مهم در حوزه نفت از جمله جنگ اوکراین و روسیه رخ داده است. اوکراین خود بزرگترین تولید کننده دانه های روغنی در جهان است. وقوع جنگ اوکراین و روسیه در تامین روغن بی تاثیر نیست.

وی به افزایش قیمت جهانی نهاده های مربوط به حوزه روغن کاری اشاره کرد و افزود: در گلستان کارخانه های متعددی در حال استخراج دانه های روغنی هستند که این کارخانه ها باید روغن استخراج شده از دانه های روغنی را با مقداری روغن پالم ترکیبی که یک محصول وارداتی است تولید کنند. و با توجه به اتفاقات اخیر در دنیا واردات این محصول محدود شد که خوشبختانه هفته گذشته وارد شد و مشکل روغن پالم در کشور به زودی حل خواهد شد.

بخش اعظم نفت ورودی به گلستان توسط صنف و صنعت بلعیده می شود/ اولویت اول تامین نفت داخلی است

رئیس سازمان اصناف بسیج گلستان با بیان اینکه اخیراً به همراه رئیس سازمان جهاد کشاورزی از کارخانجات روغن کشی بازدید کردیم و مسائل مختلف مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: در این راستا به زودی به زودی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه دو کارخانه روغن کشی در گلستان با ظرفیت کمتر از 15 درصد فعالیت می کنند، تصریح کرد: در استان گلستان کارخانه ای که باید روزانه 400 تن روغن تولید کند تنها 20 تن در روز تولید می کند که این نیز مشکل ساز است. بر تولید روغن تاثیر می گذارد.

ماهقانی با تاکید بر اینکه ارکان اقتصادی استان گلستان باید چالش ها و موانع کارخانجات تولید روغن را برطرف کنند، خاطرنشان کرد: روغن صنفی و صنعتی باید از هم جدا شود و اولویت اول با روغن داخلی باشد، بنابراین هم اکنون تولید روغن در قوطی های بزرگ به دلیل کوچک بودن ممنوع است. ظروف روغن برای صنعت مقرون به صرفه نیستند و برای این منظور از ظروف بزرگ استفاده می شود.

دبیر قرارگاه 17 ربیع الاول سپاه نینوا استان گلستان به شبکه توزیع نفت اشاره کرد و گفت: متاسفانه شبکه توزیع همچنان مشکلات خاص خود را دارد و بخشی از روغن ها به منازل نمی رسد.

وی از راه اندازی گروه کارآفرینان امین در بسیج اصناف خبر داد و یادآور شد: حدود 300 نفر از کارآفرینان امین که دروس فقهی بازار را گذرانده بودند در این بخش به کار گرفته شدند و مقرر شد از ظرفیت این گروه استفاده شود.

ناظران بسیج بر تولید و توزیع نفت در گلستان نظارت دارند

ماهقانی از ایجاد ناظران بسیجی خبر داد و گفت: این افراد به عنوان بازرس مستقر در کارخانه های روغن کشی و تولید روغن برای نظارت بر تولید، توزیع و ذخیره سازی نفت بکار گرفته می شوند، همچنین مقرر شد ورودی و خروجی نفت خام و نهایی شود. روغن محصول باید به طور کامل شناسایی شده و موجودی آن هر روز ثبت و به دستگاه مسئول گزارش شود.

رئیس سازمان بسیج اصناف استان گلستان به ایجاد شبکه توزیع مویرگی در سطح روستا توسط بسیج اصناف و انجمن کارآفرینان امین اشاره کرد و افزود: استفاده از شبکه بازار روستا در تعاونی ها موضوع دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. در نظر گرفته شده.”

وی گفت: «بازگرد»، «ویتامین شاپ» و «سمان شاپ» سه فروشگاه اینترنتی در استان گلستان هستند که مواد غذایی از جمله روغن را با قیمت های مصوب و مصوب عرضه می کنند. توجه کنید چون با توجه به صدور فاکتورهای به روز و جاری میزان ورودی و خروجی روغن مشخص می شود لذا به فروشگاه های زنجیره ای توجه ویژه ای خواهیم داشت.

ماهقانی در پایان تاکید کرد: برای رفع مشکلات موجود مدیریت یکپارچه در دستور کار قرارگاه هفدهم ربیع الاول سپاه نینوا گلستان، قرارگاه امنیت غذایی و مسئولان اقتصادی و نظارتی استان گلستان قرار دارد تا نفت بتواند به راحتی در سبد خانوار قرار گیرد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.