حسینی: برای اصلاح نظام پشتیبانی باید اقناع عمومی صورت گیرد

[ad_1]

رئیس کمیسیون ویژه جهش و شکوفایی مولد مجلس شورای اسلامی گفت: دولت علاوه بر استفاده از ظرافت ها در ابعاد فنی، باید مراقب باشد که در ابعاد اجتماعی، مقبولیت اجتماعی و شفاف سازی افکار عمومی کوتاهی نکند.

به گزارش ایسنا، سید شمس الدین حسینی در نشست علنی امروز (یکشنبه) در جریان بررسی تورم اخیر، گفت: باید به موضوع اصلاح نظام پولی و نظام حمایتی توجه کنیم. این شروع است و اگر به خوبی انجام شود می تواند به اقدامات درست منجر شود اما اگر خوب انجام نشود برای آینده دشوار خواهد بود. علاوه بر این ابعاد اجتماعی باید مورد توجه دولت قرار گیرد و در کنار نکات فنی، جنبه اجتماعی نیز مورد توجه قرار گیرد و مورد غفلت قرار نگیرد. متاسفانه هیچ حرکت منسجمی برای اقناع افکار عمومی در این زمینه صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: بر اساس بند (ص) تبصره (1) قانون بودجه 1401، در صورت خروج کالایی از سبد ارزهای ترجیحی، زیان رفاه عمومی باید جبران شود، بنابراین در تبصره (14) حداقل 300 میلیارد تومان. تومان در 3 قلم برنامه ریزی شده است. سوال اینجاست که چرا پیش از آن با مردم صحبت نکردید و یارانه را به مردم پرداخت نکردید؟

وی افزود: لازم بود رئیس جمهور یا آقای مخبر به مجلس بیایند و ابعاد آن را توضیح دهند زیرا سیاست های پولی، پولی، تجاری، مالی و جبرانی در این موضوع مهم است و برای مردم توضیح داده نشده است.

حسینی با اشاره به دیدار با رئیس جمهور گفت: در آن جلسه یک ماه از سال گذشته را به رئیس جمهور گفتم اما هنوز کتاب مقررات صادرات و واردات ابلاغ نشده است و امروز شرایط به گونه ای است که تجارت سیاست هنوز نامشخص است، زمانی که اگر سیاست تجاری نامشخص باشد، مطمئناً تنظیم بازار آسیب خواهد دید.

وی یادآور شد: دو مدل اصلاح نظام حمایتی در دو مقطع زمانی مختلف در کشور اجرا شد، یک بار به صورت گسترده در سال 89 و بار دیگر در سال 1377. در دوره دوم اجرای سیاست بدون توجیه و بدون بسته جبرانی تعجب برانگیز بود، اما از سال 89 سیاست با جبران قانع کننده بود که نشان می دهد دولت باید نگرش مردم را نسبت به هر دو مرحله در نظر بگیرد. . یک درس. دولت علاوه بر استفاده از ظرافت ها در بعد فنی، باید مراقب باشد که از بعد اجتماعی، پذیرش اجتماعی و تبیین افکار عمومی کوتاهی نکند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.