تراژدی عمیق در یمن در حال وقوع است / صلح; راه حل مشکلات جهان

[ad_1]

مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با قدردانی از اقدامات هلال احمر ایران و انتقاد از تحریم‌ها در موضوع یمن، گفت: 16 میلیون نفر در یمن امشب روزه‌دار هستند.

به گزارش ایسنا، روبرت ماردینی در نشست خبری مشترک با رئیس جمعیت هلال احمر کشورمان که عصر امروز به مناسبت صدمین سالگرد هلال احمر ایران در ساختمان صلح برگزار شد، با اشاره به وضعیت آب و هوا تغییر کرد و گفت: تغییر اقلیم مناطق مختلف را تحت تاثیر قرار داده است. و 25 کشور آنقدر تحت تاثیر قرار گرفته اند که نمی توانند از عهده آن برآیند. متأسفانه حدود 60 درصد از این کشورها نیز درگیر درگیری هستند و تغییرات اقلیمی بر حل و فصل این کشورها تأثیر گذاشته است.

وی ادامه داد: علاوه بر کارهای معمول، باید با تامین انرژی های پاک از جمله انرژی خورشیدی و آبیاری قطره ای تولید محصولات کشاورزی، به دنبال افزایش تاب آوری جوامع محلی باشیم. این چالش تعیین کننده قرن ما است و اکنون مرکز تغییرات آب و هوایی، ما در کمیته بین المللی صلیب سرخ، فدراسیون جمعیت های ملی و 40 سازمان با سه کشور اهداکننده اصلی در حال تلاش برای تسریع تغییرات آب و هوا هستیم.

ماردینی افزود: این درگیری‌ها شرایط را بسیار جدی کرده است، وقتی صحبت از کنترل مشکلات تغییر اقلیم در نظام بین‌الملل می‌شود، باید سرعت سازگاری را کاهش داده و افزایش دهیم، به عبارت دیگر انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهیم و در عین حال سرمایه گذاری در سیستم بین المللی برای انطباق با نیازها و مشکلات بسیار مهم است. فراموش نکنیم که این یک موضوع فوری، مهم و فوری است. سال گذشته، کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) یک برنامه کنترل بلایای تغییرات آب و هوا را توسعه و منتشر کرد. برنامه برای سازمان های بشردوستانه

مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بر نقش مهم درگیری‌های مسلحانه در تشدید بحران خشکسالی تاکید کرد و از تدوین برنامه کنترل تغییرات اقلیمی برای سازمان‌های بشردوستانه در سال گذشته خبر داد. مثل شاخ آفریقا و خاورمیانه. همانطور که گفتم، در حال حاضر 25 کشور به شدت تحت تاثیر آسیب های ناشی از تغییرات آب و هوایی هستند.

ماردینی با بیان اینکه بحران های غذایی منحصر به افغانستان نیست، افزود که عدم کنترل بحران های تغییرات آب و هوایی بحران غذایی را در کشورهای محروم تشدید کرده است. در چاد، در ساحل و در شاخ آفریقا، چندین کشور به دلیل درگیری های مسلحانه به کمک های غذایی نیاز دارند. کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) در حال حاضر در افغانستان و یمن برای تامین غذا برای افراد آسیب پذیر کار می کند. اما نه تلاش ما و نه برنامه جهانی غذا و نه سایر سازمان های بشردوستانه کافی نیست، زیرا علاوه بر بحران غذایی فعلی در چندین کشور، باید به خشکسالی و سایر اثرات نامطلوب تغییرات آب و هوایی فکر کنیم.

وی سیل ناشی از تغییرات اقلیمی و کاهش تولیدات کشاورزی را از موضوعات مهم برشمرد و افزود: باید با حضور خود از فشار بر مردم محلی بکاهیم و تاب آوری آنها را افزایش دهیم. دست هم نمی گیریم. ما هر کاری که بتوانیم برای کنترل بحران های غذایی انجام می دهیم. اکنون بحران اوکراین نیز بر این مشکلات غذایی افزوده است و بسیاری از محصولات غذایی در دنیا با مشکل عرضه مواجه هستند.

صلیب سرخ 6 دهه است که در یمن حضور دارد

مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ در پاسخ به سوال ایسنا گفت: یکی از عمیق ترین فجایع در یمن رخ می دهد و مشکل بحران غذایی در یمن است. اما توجه داشته باشید که حوادث یمن از سال 2015 آغاز نشد، بلکه از شش دهه پیش آغاز شد و ما از آن زمان در یمن هستیم.

وی با اشاره به اینکه 16 میلیون نفر در یمن شب ها گرسنه می خوابند، گفت: 16 میلیون نفر از 30 میلیون جمعیت یمن به کمک های بشردوستانه وابسته هستند. متأسفانه یمن در سال 2015 وارد لایه وسیع تری از درگیری شد. مدتی پیش در کنفرانس ما درخواست کمک 2.4 میلیارد دلاری به یمن را داشتیم که تنها 1.3 میلیون آن وعده داده شد و هنوز این مبلغ در دسترس نیست. تکمیل شده است. پرداخت برای.

مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ تاکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران می تواند نقش مثبت و موثری در مناقشات منطقه داشته باشد، البته کشورهای دیگر نیز تاثیرگذار هستند اما نقش ایران قابل توجه است. نقشی که نباید فراموش کنیم.»

ماردینی حل مشکلات جهان و نظام بین الملل را تلاشی برای صلح خواند و نقش موثر ایران را در کاهش مناقشات در خاورمیانه برشمرد و خاطرنشان کرد: باید برای صلح سرمایه گذاری کنیم. ما باید به سمت صلح حرکت کنیم. معجزه ای نخواهد بود اگر توجه داشته باشیم که ما همیشه با کمبود منابع بیشتر و افزایش قیمت کالاها در جهان مواجه هستیم و این مشکلات به ویژه با بحران اوکراین تشدید شده است.

ما در افغانستان مشکلات زیادی داریم

رابرت ماردینی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مشکلات مختلف مردم افغانستان به ویژه پس از قدرت گرفتن طالبان و افزایش هجوم مهاجران افغان به ایران گفت: ما در افغانستان مشکلات زیادی داریم. اما ما و شرکایمان باید به خاطر دستاوردهای مهم خود به خود افتخار کنیم. کمیته بین المللی صلیب سرخ و فدراسیون جمعیت های ملی در خط مقدم پاسخگویی به مشکلات بشردوستانه افغانستان بوده اند. تمام تلاش ما این بود که از فروپاشی افغانستان جلوگیری کنیم. و تلاش های ما نتیجه داد زیرا این کشور تا به امروز سقوط نکرده است.

وی با قدردانی از تلاش هلال احمر ایران برای واکسیناسیون مهاجران حاضر در ایران گفت: در یک سال گذشته تعامل بسیار نزدیکی با جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در خصوص پناهجویان و پناهجویان افغانستانی داشته ایم. پروژه مشترک ما و هلال احمر ایران برای واکسیناسیون کرونا شهروندان افغانستانی در خاک ایران با موفقیت تعریف و تکمیل شد. البته بخشی از کمک های بشردوستانه به پناهجویان افغان متکی به حضور داوطلبان جمعیت هلال احمر و سخاوت ایران است.

ماردینی با اشاره به مشکل ایجاد موانع تحریمی علیه کشورهای مختلف در اجرای برنامه های بشردوستانه، گفت: متاسفانه هر روز تحریم های بیشتری در دنیا اعمال می شود. به دلیل درگیری های جاری در یمن، سوریه، افغانستان و اکنون اوکراین و روسیه. وظیفه کمیته بین المللی صلیب سرخ و جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر کاهش اثرات مخرب تحریم ها بر شهروندان کشورهای تحت تحریم است. برای دستیابی به این هدف، ما به طور جدی دفاع از کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) را دنبال می کنیم و به طور مداوم در پشت صحنه با افراد و احزاب با نفوذی که رویدادها را تحت تأثیر قرار می دهند، مذاکره می کنیم. این تلاش ها نگرانی هایی را در شورای امنیت سازمان ملل ایجاد کرد و قطعنامه هایی برای حمایت از اقشار آسیب پذیر صادر شد. مثلاً در ماه اوت گذشته جامعه جهانی به این نتیجه رسید که در افغانستان باید به این نتیجه برسیم که همه بر این باورند که جامعه به دلیل عدم دسترسی به آب و غذا در حال فروپاشی است.

مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با ابراز امیدواری از موفقیت تلاش‌های این کمیته و شرکای آن، گفت: در مورد افغانستان، طالبان اکنون برای پرداخت حقوق داکتران با مشکل مواجه هستند. و پرستاران و سایر مؤسسات و خدمات بهداشتی ضروری». ما با طرف آمریکایی مذاکره کردیم تا راهی برای پرداخت حقوق کادر پزشکی پیدا کنیم. این می تواند به یک الگوی بشردوستانه تبدیل شود و می تواند در برنامه های بشردوستانه دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.