شناسایی توالی 1701 سیارک – ایسنا

[ad_1]

ستاره شناسان اخیرا 1701 توالی سیارک جدید را در تصاویر تلسکوپ فضایی هابل شناسایی کرده اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تیستاره شناسان با ترکیب هوش مصنوعی و مشاهدات، 1701 دنباله سیارک را در تصاویر هابل شناسایی کرده اند که شامل بیش از 37 تصویر می شود که طی دو دهه گرفته شده است.

در روز جهانی سیارک ها در ژوئن 2019، یک تیم بین المللی از ستاره شناسان پروژه شکارچی سیارک هابل را راه اندازی کردند. شکارچی سیارک هابل یک پروژه علمی شهروندی برای شناسایی سیارک ها از داده های آرشیوی هابل است.

این ایده توسط محققان و مهندسان مرکز اروپایی علم و فناوری، مرکز داده های علمی مرکز اروپایی نجوم فضایی، پلتفرم Universe (بزرگترین پلتفرم علمی در جهان) و گوگل ایجاد شده است.

ستاره شناسان در مجموع بیش از 37000 تصویر ترکیبی را شناسایی کرده اند که بین آوریل 2002 و مارس 2021 با استفاده از دو ابزار هابل به نام های دوربین نقشه برداری پیشرفته (ACS) و دوربین میدان باز 3 (WFC3) گرفته شده است. سیارک ها به صورت خطوط منحنی یا نوارهای رنگی در این تصاویر ظاهر می شوند.

بیش از 11400 شهروند این تصاویر را دسته بندی و تحلیل کرده اند. بیش از 1000 دنباله سیارک شناسایی شده است. محققان با ترکیب مشاهدات و هوش مصنوعی توانستند 1701 دنباله سیارک را شناسایی کنند. شرکت کنندگان این پروژه همچنین چندین جرم نجومی دیگر مانند همگرایی گرانشی، کهکشان ها و سحابی ها را برچسب گذاری کردند.

شناسایی توالی 1701 سیارک

تقریباً یک سوم از توالی سیارک های مشاهده شده را می توان به عنوان سیارک های شناخته شده در مرکز سیاره ای کوچک اتحادیه بین المللی نجوم (بزرگترین پایگاه داده اجرام در منظومه شمسی) شناسایی و طبقه بندی کرد.

هابل قدرتمندترین تلسکوپ جهان است و در سه دهه رصد فضایی، دید ما از جهان را تغییر داده است. این تلسکوپ یکی از مهم ترین ماموریت های فضایی ناسا تا به امروز است که به مدت 32 سال کار می کند و ناسا انتظار دارد سال های بیشتری نیز فعالیت کند. این تلسکوپ سیارات فراخورشیدی، کهکشان های دوردست و ماده تاریک را مورد مطالعه قرار داد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.