برنامه های شیلات خوزستان برای سازگاری با شرایط کم آبی

[ad_1]

ایسنا/ خوزستان رئیس گروه شیلات و ترویج آبزیان اداره کل شیلات خوزستان برنامه های این اداره کل برای سازگاری با شرایط کم آبی را تشریح کرد.

بهرام گندمی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به برنامه های شیلات خوزستان برای سازگاری با شرایط کم آبی در سال جاری، اظهار کرد: برنامه ها و سیاست های کوتاه مدت اداره کل شیلات خوزستان شامل ساماندهی بیمه محصولات آبزی پروری، استفاده از تسهیلات بانکی و اعطای کمک بلاعوض، آموزش است. و اطلاعات، امکانات مکانیزاسیون و برق رسانی مزرعه.

وی افزود: همچنین تعریف مکانیزم و تعیین دبی دقیق مصرف آب، استفاده از آبزی پروری خرد، کشت های متراکم و مخازن، لزوم توجه به آموزش متخصصان و بهره برداران و توجه به مکانیزاسیون بلند مدت. ، بهره مندی از گونه های جدید.” و رشد سریع اقتصادی، تولید آبزی پروری در سواحل و قفس های دریایی، انجام مطالعات و بررسی روش های نوین آبزی پروری از طریق مشاوران و دانشگاهیان از دیگر برنامه های این اداره کل می باشد.

گندمی همچنین اثرات و پیامدهای کم آبی بر صنعت آبزی پروری استان خوزستان را برشمرد و بیان کرد: پیامدهای کیفی آن شامل کاهش کیفیت آب ورودی، افزایش بروز بیماری ها و تلفات، خشکسالی یا کمبود شدید آب در مناطق تالاب است. کاهش تولید آبزیان و اثرات آن بر ذخایر ژنتیکی ماهیان بومی، کاهش ورودی آب به مزارع استان، غلبه گونه های مهاجم مانند تیلاپیا یا میگوی وحشی و کاهش تولید.

وی با اشاره به اثرات اندک کم آبی بر صنعت آبزی پروری گفت: از پیامدهای کمی می توان به کاهش تولید ماهیان هیدروپونیک به دلیل کمبود آب، خسارت ناشی از سود غیرسالانه مزرعه، کاهش تولید ماهیان هیدروپونیک به دلیل تلفات خشکسالی اشاره کرد. جریمه تاخیر در نصب.” فعالیت بانکی ناشی از کاهش درآمد و ناقص درآمدهای سالانه (میلیون ریال)، بیکاری و نیاز به پرداخت غرامت بیمه بیکاری توسط دولت خواهد بود.

گندمی همچنین به پیشنهادات اداره کل شیلات خوزستان برای مدیریت تولید در شرایط کم آبی اشاره کرد و گفت: فعالیت های آبزی پروری در شرایط کم آبی حتی با مجوز محدود باید با مدیریت تولید همراه باشد. بنابراین مراحل آماده سازی استخرهای پرورش ماهی (زهکشی کامل آب از استخر، خشک کردن، تعمیرات لازم، آهک پاشی، شخم زدن، تصفیه، کوددهی اساسی، آبگیری، تایید تولید طبیعی استخر و …) نزدیک است. .

وی ادامه داد: صید مناسب (رعایت تراکم کشت مناسب، رعایت ترکیب کشت مناسب و رعایت وزن رهاسازی مناسب)، نظارت بر شرایط استخر در طول دوره پرورش و استفاده صحیح از دستگاه های اندازه گیری فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی، تغذیه مناسب در طول دوره پرورش و پیشگیری. تجمع یا کوددهی زیاد غذا، رعایت اصول علمی در کاشت، اکتشاف و برداشت در دوره پرورش و به حداقل رساندن هدررفت یا تبادل آب با مدیریت صحیح از دیگر مواردی است که در شرایط کم آبی باید رعایت شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.