گنجینه های سرسبز زاگرس نیازمند توجه ویژه است

[ad_1]

جنگل های زاگرس با پیشینه ای کهن سالهاست در کشور ما به نمایش گذاشته شده است و هر درخت در این جنگل ها عمری معادل چندین نسل از انسان ها دارد و شکننده تر از همیشه به نظر می رسد.

به گزارش ایسناایران در مناطق خشک و نیمه خشک واقع شده و شرایط جغرافیایی خاصی دارد. در این اقلیم خشک، وقتی صحبت از جنگل می شود، دو قسمت از نقشه ایران که با رنگ سبز رنگ آمیزی شده است به ذهن متبادر می شود. جنگل های هیرکانی و جنگل های زاگرس دو بخش مهم از پوشش جنگلی ایران هستند که هر دو با مشکلات جدی مواجه هستند. هر چه جنگل‌های زاگرس بزرگ‌تر باشد، مردم درگیر و در نتیجه مشکلات بیشتر می‌شوند. از تغییر کاربری زمین و جنگل زدایی گرفته تا آتش سوزی های عمدتاً عمدی.

ارزش جنگل های زاگرس بر هیچکس به ویژه فعالان و دوستداران محیط زیست پوشیده نیست. همانطور که جنگل های آمازون در آمریکای جنوبی ریه های زمین هستند، بلوط های کهن زاگرس نیز با حضور خود نبض محیط و طبیعت کشور را سامان بخشیدند.

حفاظت از زاگرس در دستور کار دولت سیزدهم است

با توجه به اهمیت فراوان جنگل های زاگرس، در دوم اردیبهشت 1401 محمد مخبر – معاون اول رئیس جمهور – در جلسه کارگروه جنگل های زاگرس که با حضور وزرای کشور، جهاد و کشاورزی برگزار شد. ، انرژی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران لرستان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد در دیدار، به ارزش این جنگل ها اشاره کرد و گفت: جنگل. مجموعه زاگرس 10 میلیون نفر جمعیت دارد و نمی توان از مشکلاتی که ساکنان این مناطق پشت سر گذاشته اند به سادگی گذشت.

وی همچنین از وزیر کشور خواست با تشکیل کارگروهی با حضور اعضای سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه های مرتبط، برنامه عملیاتی و جامع پیشگیری از آسیب و توسعه جنگل های زاگرس و برنامه جامع، عملیاتی و قابل اجرا را تدوین کند. این موضوع ظرف یک ماه به دولت ارائه شود. به گونه ای که انتساب استانداران و دستگاه های اجرایی به طور کامل مشخص و منابع مورد نیاز برای اجرای پروژه نیز برآورد شود.

ارزش استراتژیک زاگرس بر کسی پوشیده نیست

زاگرس منطقه ای استراتژیک برای کشور است و معیشت حدود 1.5 میلیون نفر در این مناطق به جنگل های زاگرس بستگی دارد. جنگل های زاگرس یکی از مهمترین زیستگاه های جنگلی کشور است و بالغ بر 80 درصد عشایر کشور و بالغ بر 50 درصد دام های کشور در این منطقه حضور دارند. جنگل های زاگرس ۱۱ استان کشور را در بر می گیرد و از استان آذربایجان غربی تا فیروزآباد فارس امتداد دارد. ‌

جنگل های زاگرس 6 میلیون هکتار مساحت دارد که معادل حدود 30 میلیون هکتار از کل کشور است. یکی از معیارهای تعیین مرز این منطقه، گونه گیاهی غالب آن، بلوط ایرانی است. از دیگر گونه های اصلی این منطقه می توان به گشنیز، بادام، کیکم و گلابی وحشی اشاره کرد.

قدمت جنگل های بلوط زاگرس به 5500 سال می رسد. دو کارکرد مهم جنگل‌های بلوط زاگرس حفاظت از خاک و خاک است که با توجه به اقلیم خشک و نیمه‌خشک حاکم بر کشور بسیار حائز اهمیت است. 40 درصد آب کشور توسط پوشش گیاهی زاگرس ذخیره شده و به تدریج آزاد می شود. با توجه به گرد و غبار موجود در کشور و نقش جنگل ها در جذب گرد و غبار، اهمیت این منابع اساسی بیش از پیش نمایان می شود.

زاگرس خانه 180 نوع درخت و درختچه است

علاوه بر این، 180 گونه درخت و درختچه در این جنگل ها وجود دارد. بررسی های انجام شده در زاگرس نشان می دهد که 60 درصد جنگل های زاگرس دارای سر درخت و درختچه کمتر از 25 درصد است که علاوه بر تأثیر عوامل طبیعی مانند خشکسالی، سیل، اثرات تغییرات آب و هوا و … عوامل انسانی مانند فشار، دام، کشاورزی قنات، قطع درختان برای مصرف سوخت و تغییر کاربری، آتش سوزی و …

قطع درختان و قاچاق چوب نیز مشکلاتی را در جنگل های زاگرس تهدید می کند. گسترش بیکاری در حاشیه روستاها و جنگل ها و مشکلات معیشتی از مهم ترین دلایلی است که مردم درختان را قطع کرده و تبدیل به زغال کرده و سپس برای کسب درآمد و امرار معاش می فروشند.

دامان سبز زاگرس در شعله های سرخ آتش گرفتار شد

شدت، شدت و گستردگی آتش سوزی در جنگل ها و مراتع زاگرس در سال های اخیر نسبت به گذشته افزایش یافته است و ترمیم آتش سوزی با این شدت در جنگل هایی مانند زاگرس که به دلایل مختلف از جمله کشاورزی، ظرفیت مازاد دام و … از دست دادن توانایی بازسازی، پذیرش آن بسیار دشوار است. جنگل‌های زاگرس به دلیل زادآوری محدود و کم از جمله جنگل‌های حفاظت‌شده و حفاظت‌شده هستند.

همچنین در سال‌های اخیر جنگل‌های زاگرس بارها دچار آتش‌سوزی شده‌اند که برخی از آن‌ها گسترده بوده و انتقاداتی را نسبت به عملکرد سازمان جنگل‌ها به دنبال داشته است. در این شرایط سازمان جنگلبانی حل مشکل تامین بالگرد برای اطفای حریق جنگل ها، استقرار دائمی بالگرد در زاگرس برای اطفای حریق جنگل ها و تامین سایر تجهیزات اطفای حریق را اعلام کرد.

آتش سوزی در بسیاری از مناطق جنگلی به ویژه در منطقه زاگرس، حتی اگر کم عمق باشد و آسیب کمتری به درختان وارد کند، تمامی نهال ها، پوشش گیاهی و جانوران آن منطقه را از بین می برد که تخریب آن کل اکوسیستم را از بین می برد. آینده جنگل های زاگرس نگران کننده است زیرا تولید مثل، پوشش گیاهی و استقرار نهال در این مناطق به دلیل چرای بی رویه و فرسایش خاک اکنون با مشکل مواجه شده است.

در حوضه زاگرس با توجه به بارندگی های امسال که بیشتر برف بود تابستان سال آینده مشکلات بیشتری خواهیم داشت. طبیعتاً با افزایش پوشش گیاهی میزان آتش سوزی نیز افزایش می یابد، زیرا یک طرف آتش سوخت است که در حوزه منابع طبیعی پوشش گیاهی سوخت است.

چگونه از گنجینه سبز زاگرس محافظت کنیم؟

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به راهکارهای نجات جنگل های زاگرس گفت: برای اجرای هر چه بهتر طرح ها و برنامه های مربوط به حل مشکلات و احیای جنگل های زاگرس، لازم است مردم و جوامع محلی را به سناریو و سناریو سوق داد. از مشارکت جدی مردم و شرکت های دانش بنیان استفاده کنیم.» جلوگیری از تخریب جنگل های زاگرس و بهره مندی از توسعه این منطقه.

به گزارش ایسنا، دولت و نهاد حاکمیتی علاوه بر وظایف مردم در حفاظت و صیانت از جنگل ها باید در اجرای سیاست های کلان برای جلوگیری از آتش سوزی های گسترده، تغییر کاربری ها و قطع غیرقانونی درختان نیز تلاش کنند. بی شک حفظ جنگل ها به ویژه جنگل های زاگرس که همچون مسیری سرسبز از شمال غرب به جنوب شرق کشور گسترش یافته، تضمین و سرمایه ای بزرگ برای امروز و فردا است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.