ظرفیت کانون های مساجد در کشور نادیده گرفته شده است

[ad_1]

ایسنا/ قزوین مدیرکل امور استان های ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: روند و شرایط مساجد برای ورود به بحث سیاسی نیست، بلکه منش ما، منش حاج قاسم سلیمانی و خط ماست. خط حکومت و رهبری مساجد می توانند از نظر فرهنگی و معنوی تأثیرگذار باشند، اما این پتانسیل باید دیده شود و شاید دیده نشده است.

محمد ابدالی تاکلو در مراسم تکریم و معارفه رئیس کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین که صبح امروز پنجم اردیبهشت ماه در تالار مولوی برگزار شد، گفت: 21 سال از تاسیس کانون های مساجد استان قزوین می گذرد. مساجد استان قزوین و ما نیاز داشتیم به این مراکز جان تازه ای بدهیم، جوانی را انتخاب کردیم که مدیر خوبی در زمینه کارآفرینی و اشتغال است.

وی ادامه داد: کانون های فرهنگی هنری مساجد پس از پایگاه های بسیج دومین پتانسیل مردمی در کشور محسوب می شود. 55000 پایگاه مقاومت بسیج و 126000 کانون فرهنگی هنری مساجد در کشور وجود دارد که ظرفیت بسیار خوبی برای نظام است. مساجد می توانند از نظر فرهنگی و معنوی تأثیرگذار باشند، اما این پتانسیل باید دیده شود و شاید دیده نشده است.

مدیرکل امور استان های ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور خاطرنشان کرد: روند و شرایط مساجد برای ورود به بحث سیاسی نیست، بلکه منش ما شخصیت حاج قاسم سلیمانی و ماست. خط، خط حکومت و رهبری است. در زمان ولیعهد بیش از دوسوم کانون های فرهنگی هنری مساجد به امور عمومی می پرداختند اما این امر در جامعه انعکاس نداشت، بچه های مسجد با دید معنوی و بدون چشم داشتی این کار را انجام می دادند.

وی خاطرنشان کرد: در زمان شیوع کرونا، این ویروس نه تنها بر عملکرد فرهنگی و هنری مساجد تأثیری نداشت، بلکه فرصتی برای رشد کانون‌ها فراهم کرد و تعداد اعضای این کانون‌ها در این مدت افزایش یافت.

ابدالی تکلو تصریح کرد: مدیر جدید علاوه بر ادامه روند قبلی باید برنامه های خود را اجرا کند و از این نظر انسجام و ترکیب تیمی می تواند موثر باشد چرا که موفقیت در سایه همدلی و کار گروهی شکل می گیرد.

زمان تحول فرهنگسراهای مساجد است

محمدحسین فائزی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین نیز در این مراسم تاکید کرد: از امروز کانون مساجد استان قزوین جان تازه ای می بخشد. ما معتقدیم که نباید در اداره کل فرهنگ و ارشاد دخالت کنیم، بلکه گروه های مردمی باید این کار را انجام دهند. از این پس باید در فرهنگسراهای مساجد تحول ایجاد شود به همین دلیل از کارمند جدید انتظار زیادی وجود دارد.

وی ادامه داد: دوران تاسیس و تثبیت به پایان رسیده و اکنون دوران تحول کانون های فرهنگی هنری مساجد است و امیدواریم این تحول منجر به عقلانی شدن شود.

مسجد رسانه انحصاری اسلام است

حجت الاسلام علی رمضانی رئیس اسبق کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین نیز در این نشست اظهار داشت: طبق روایات در روز قیامت مسجد و عترت از ما شکایت می کنند؛ از این رو در صورت احقاق حق از ما شکایت می کنند. ما در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با بضاعت کمی که داشتیم نمایشگاه قرآن برپا کردیم و تمام تلاش خود را برای فعال‌سازی آن‌ها در ارتباط با مسجد انجام دادیم.

وی افزود: کار در مسجد سخت است زیرا ظاهر و سلیقه متفاوت است بنابراین باید انعطاف زیادی داشته باشیم. امروز بحث های سیاسی بر مسائل فرهنگی ارجحیت دارد اما باید گفت که مسجد محل مهمانی نیست و باید تفکر فرهنگی ایجاد کنیم.

مسئول سابق کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین تصریح کرد: مسجد نه تنها عبادتگاه بلکه محل زندگی است و نگاه تک محصولی به مسجد کارساز نخواهد بود. مسجد وسیله انحصاری اسلام است.

لزوم ورود مساجد به گفتمان در مرحله دوم انقلاب

محمدحسین باغبانه مسئول کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین گفت: در کانون مسجد سوخته چنار و کانون امام موسی صدر مسجد امام حسین (ع) فعالیت داشتم و باید بگویم که بزرگ شده ام. مرکز این دو مسجد در نوجوانی.

وی افزود: مساجد در 40 سال اول پیروزی انقلاب اسلامی جریان داشتند و در مرحله دوم باید اتفاقات جدیدی در مساجد رخ دهد. در طول 40 سال گذشته شاهد رونق بیشتری در مساجد بوده ایم و مراسم، حرکت ها و مراسم های جهادی زیادی در مساجد برگزار شد.

رئیس کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین خاطرنشان کرد: فعالیت مساجد بعد از پیروزی انقلاب اسلامی قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست، در 40 سال اول انقلاب مساجد علاقه ای ندارم، اما آمار این را نشان نمی دهد.

وی گفت: در گام دوم انقلاب، مساجد باید در عرصه‌هایی مانند سخنرانی، تربیت، سبک زندگی اسلامی و همراهی با نیازمندان وارد میدان شوند و معنویت و امید در جامعه نهادینه شود. فراموش نکنیم که مساجد در حال انسان سازی هستند پس باید به پایه ها و هسته های فرهنگی جامعه تبدیل شوند.

باغداران عنوان کردند: در کنار فعالیت مساجد قزوین باید برای مدیریت هماهنگ گام برداریم تا اتفاقات خوبی در این حوزه بیفتد. در مساجد باید به هنر توجه کنیم چرا که توجه به هنر تاثیر کار فرهنگی را چند برابر می کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.