دوران خرج های بی حساب و کتاب «آب» به پایان رسیده است

[ad_1]

سالیان متمادی با وجود آگاهی از اقلیم خاص و خشک کشور و محدودیت منابع آبی، کشت محصولات آبی ادامه یافت، از سوی دیگر در بسیاری از موارد این حق محیط زیست بر آب نادیده گرفته می شود. یک محقق آب با اشاره به وضعیت نامطلوب بارندگی، لزوم مدیریت کافی منابع آب برای عبور از این بحران بزرگ را برشمرد.

به گزارش ایسنا افزایش جمعیت و کاهش منابع آب تجدیدپذیر در افق 1420 این امر نشان می دهد سرانه آب موجود به کمتر از 1000 مترمکعب خواهد رسید و کشور با بحران آب مواجه خواهد شد، بنابراین لزوم حفاظت از این منابع برای تداوم توسعه کشور حیاتی است و بدون شک با توجه به پیچیدگی های موجود، اقدامی در این راستا صورت می گیرد. مسائل اقتصادی و معیشتی افراد وابسته به آب با چالش های زیادی مواجه خواهند شد.

مهندس مصطفی فدایی فرد، پژوهشگر حوزه آب و محیط زیست و مدیر سابق طرح جامع آب کشور با اشاره به عوامل بحران آب در کشور می گوید: کشور ما در شرایط جوی مناسبی نیست و ناپایداری دارد، اما در نظر من

وی از خشکسالی کنونی کشور به عنوان خشکسالی انسان محور یاد می کند و می گوید: تنها بخش کوچکی از خشکسالی فعلی در کشور ما ناشی از مسائل اقلیمی و تغییر الگوی بارندگی است و بیشتر آن به دلیل رفتارهای بی‌ملاحظه انسانی و سوء مدیریت». .

بحران آب محصول تغییرات آب و هوایی و فعالیت های انسانی است

این پژوهشگر آب و محیط زیست می گوید: پیش بینی ها این است که سال بسیار سختی را پیش رو خواهیم داشت. وضعیت بارندگی امسال وحشتناک و نامناسب بود و باید با مدیریت صحیح منابع آبی از این بحران بزرگ عبور کنیم.

فدایی فرد با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی همه دنیا از جمله کشور ما را تحت تاثیر قرار داده است، می افزاید: بررسی ها و آمارها نشان می دهد که میزان بارندگی ما از نظر کمیت و الگو از 10 به 15 کاهش یافته و در زمینه رواناب (منابع) ” آب های سطحی) نیز حدود 40 درصد کاهش داشتیم.

کشاورزی ایران باید به محصولات پرمحصول «نه» بگوید

مدیریت مصرف آب با اولویت تامین آب آشامیدنی، پرهیز از کشت محصولات پرآب به ویژه در حوزه های آبخیزداری که دچار کاهش شدید ذخایر آبی شده اند، اقدامات لازم را برای انطباق با اقلیم طبق سند سازگاری با تغییرات اقلیمی انجام دهید. اطلاع رسانی و توجه به کم آبی از طریق رسانه های جمعی و رسانه های فعال در حوزه آب و محیط زیست، تامین اعتبار برای جبران خشکسالی، مشارکت مردمی در مدیریت آب و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی مرتبط با صنعت آب راه حل ها که می تواند به حل تدریجی مشکل کم آبی کمک کند.

وی توسعه بی رویه کشاورزی را مصداق بارز سوء مدیریت در حوزه منابع آبی می داند و می افزاید: ما به بهانه امنیت غذایی و بدون توجه به وضعیت منابع آب و خاک، برخلاف طرح آمایش سرزمین عمل کردیم و کشاورزی را توسعه دادیم. اما اکنون امنیت غذایی ما هیچ چیز مطلوبی نداریم.

مدیر سابق طرح جامع آب کشور تصریح می کند: در حالی که باید در برخی محصولات خودکفا باشیم و شرکت های دانش بنیان به ما کمک کنند تا کشاورزی مدرن داشته باشیم و محصولات کشاورزی از بین نرود، صادرات زیاد توجیهی ندارد. از محصولات آب.”

وی گفت: متاسفانه سالانه 35 میلیون تن محصولات کشاورزی از چرخه مصرف خارج می شود. وی افزود: متاسفانه راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی 40 درصد است و این یعنی 60 درصد آب عملا از بین می رود.

در سال های اخیر 900 هزار حلقه چاه که نیمی از آن غیرمجاز است در کشور حفر شده و انگل خون را از منابع آبی ما مکیده است. کشور ما بی سابقه است – بگذار این اتفاق بیفتد.

با در نظر گرفتن معیشت های جایگزین، آب کشور و جان مردم را نجات دهید

وی با اشاره به اهمیت و ضرورت تعریف معیشت جایگزین برای کشاورزان خاطرنشان کرد: همه دولت‌های بعد از انقلاب تنها بر سدسازی و کشاورزی و اشتغال مبتنی بر آب تمرکز کردند، در حالی که این رویکرد با توجه به ظرفیت‌های فراوان کشورمان از جمله در حوزه گردشگری .

فدایی فرد که در یک برنامه رادیویی صحبت می کرد، در پایان می گوید: با وجود گذشت چهار سال از ابلاغ استاندارد کشت مصوب، این مصوبه رعایت نمی شود و دلیل آن وضعیت بد اقتصادی است.

یکی از راه های جلوگیری از مصرف بی رویه آب و آسیب رساندن به زندگی جوامع محلی، اجرای طرح است. آبخیزداری این است. آبخیزداری یعنی آبخیزداری پایدار و جامع که با توجه به موقعیت انسانی، اجتماعی، جغرافیایی و طبیعی طراحی و اجرا می شود. آبخیزداری می تواند معیشت و معیشت مردم هر روستا و شهرستانی را در یک حوزه آبخیز تامین کند و موثرترین راه حفظ امنیت غذایی و زیستی کشور است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.