ورزش ایران چگونه «سبز» می شود؟

[ad_1]

بر اساس «سند تحول دولت مردمی» در تعریف وضعیت مطلوب ورزش ایران 10 شاخص مشخص شد و برای رسیدن به این وضعیت مطلوب باید بر روی سه محور تحولی دوید.

به گزارش ایسنا، «سند تحول حکومت مردمی» هشتم اسفندماه سال گذشته از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران به اعضای کابینه ابلاغ شد. در این سند آمده است: «در تحقق وعده ای که در ابتدای دولت سیزدهم داده شد و در راستای تحقق اهداف تعیین شده در قانون اساسی، سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404، سیاست های کلی کشور نظام و احصاء و بهره مندی از بیانات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، رفع نیازهای مردم، رفع مشکلات اساسی کشور و اجرای اصل 134 قانون اساسی «سند تحول حکومت مردمی» را به عنوان برنامه و خط مشی و مبنای دولت برای قوه مجریه، وزرا و دستگاه های اجرایی.

بر اساس این سند، اولین چالش ورزش ایران، ضعف نظام ورزش حرفه ای و ملی است که چهار عامل حکم حکومتی در ورزش، چرخه ناقص نظام مدیریتی به ویژه در مسابقات قهرمانی ورزشی، ضعف نظارت در ورزش و ورزش ضعیف را شامل می شود. دیپلماسی . همچنین سه چالش دیگر ورزش ایران بر اساس «سند تحول دولت مردمی» شامل ضعف نظام ورزش بانوان، مشارکت کم ورزش همگانی در سبک زندگی مردم و ضعف رویکردهای فرهنگی و تمدنی در ورزش است.

10 شاخص وضعیت ایده آل

در این سند اما شاخص های وضعیت مطلوب نیز مشخص شده است که شامل 10 مورد است. افزایش دسترسی و لذت مردم از ورزش، افزایش بهره وری از اماکن ورزشی در مراکز آموزشی، فرهنگی، ورزشی، اداری و مرتبط، افزایش مشارکت مردم در ورزش های همگانی و افزایش مشارکت ورزش در سبک زندگی، افزایش جمعیت سازمان یافته ورزش های قهرمانی، ترویج ورزش قهرمانی و حرفه در رویدادهای بین‌المللی و افزایش کیفیت حضور در رویدادهای بین‌المللی و نیز افزایش مشارکت ورزشی در کشور دارای کرسی‌های موثر بین‌المللی و شش منطقه از شاخص‌های وضعیت مطلوب ورزش ایران است.

ارتقای جایگاه ورزش همگانی و سلامت محور، تقویت ورزش های ملی، آیینی، سنتی و بومی و محلی و تقویت هنجارهای فرهنگی، ارزشی، اخلاقی و اجتماعی در ورزش، افزایش سهم اقتصاد ورزش در تولید ناخالص داخلی، افزایش مشارکت زنان. در ورزش و افزایش مشارکت ورزشی در سلامت و ارتقای کیفیت زندگی چهار شاخص دیگر وضعیت مطلوب ورزش است.

چرخش های تحول آفرین

در «سند تحول دولت مردمی» چرخه های تحول آفرین نیز مشخص شد که ورزش ایران باید به سمت این چرخه های تحول آفرین گام بردارد تا شاهد بهبود وضعیت موجود و حرکت در مسیر مطلوب باشیم. تغییر از تمرکز صرفاً بر کارکردهای حرفه ای و تفریحی ورزش به توسعه کارکردهای آموزشی، ارتقای سلامت، اقتصادی و دیپلماتیک؛ ورزش مردان رویکرد متوازن به ورزش مردان و زنان بر اساس مزایا و ویژگی های فرهنگی و جنسیتی، سه تحولی است که در این سند به آن اشاره شده است و ورزش ایران باید در این راستا حرکت کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.