عواقب نشستن روی نیمکت کلاس روی عضلات دانش آموزان

[ad_1]

محققان این کشور با انجام تحقیقاتی دریافتند که نشستن بر روی نیمکت های عادی مدرسه می تواند فعالیت الکتریکی عضلات دانش آموزان را مختل کند و مشکلات اسکلتی عضلانی ایجاد کند.

به گزارش ایسنا، آینده کشور در گرو مراقبت از کودکان امروز است و توجه به تمامی ابعاد سلامت جسمی و روحی آنها برای داشتن آینده ای خوب بسیار مهم است. کلاس درس یکی از مهم ترین مکان هایی است که بر روند رشد جسمی و ذهنی کودک تأثیر می گذارد. در این میان نیمکت ها نقش اساسی در حفظ وضعیت یا وضعیت صحیح دانش آموزان در هنگام نشستن در کلاس دارند. در این زمینه و بر اساس تایید سازمان بهداشت جهانی، WHO، درد اسکلتی عضلانی به عنوان یک نگرانی در کودکان در سنین مدرسه شناخته شده است.

به گفته کارشناسان، شیوع این علائم در بین کودکان سنین مدرسه در کشورهای توسعه یافته 16 تا 86 درصد و در کشورهای در حال توسعه 46 تا 89 درصد است. با توجه به عوارض و خطرات قرار گرفتن در وضعیت های نامناسب که می تواند ناشی از ابعاد غیراستاندارد میز و نیمکت باشد، توجه به وضعیت جسمانی کودکان و دانش آموزان به دلیل تأثیر زیاد بر محیط آموزشی بسیار حائز اهمیت است. همچنین ارائه دستورالعمل های لازم برای قرارگیری وضعیت های مناسب و استفاده از ابزار و وسایلی که باعث ایجاد این گردن می شود حائز اهمیت است و از بروز عوارض جسمی بعدی در دانش آموزان جلوگیری می کند.

در همین راستا، محققان دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی مطالعه ای را انجام دادند که در آن تأثیر ارگونومیکی میزهای معمولی مدارس بر فعالیت الکتریکی عضلات دانش آموزان دختر مورد بررسی قرار گرفت.

در این مطالعه تعدادی دانش‌آموز دختر با میانگین سنی حدود 10 سال شرکت کردند که برخی سالم و برخی دیگر با لوردوز یا انحنای غیرطبیعی کمر بودند.

در طول آزمایش، دانش آموزان پشت دو نوع معمولی میز مدرسه نشستند. در ابتدای جلسه سیگنالی از ماهیچه های منتخب آنها (شکم راست، بازکننده ستون فقرات، ران راست و عضله دوسر) به مدت 30 ثانیه دریافت شد، سپس یک فیلم آموزشی نیم ساعته برای آنها و در 30 ثانیه آخر یک سیگنال دریافت شد. از عضلات شما گرفته شد

نتایج نشان داد که نشستن روی نیمکت های چسبیده برای دانش آموزان مبتلا به لوردوز نامناسب تر است. لذا توصیه می شود طراحی میز و طاقچه ارگونومیک استاندارد بر اساس سنجش استاندارد وضعیت جسمانی دانش آموزان در دستور کار قرار گیرد.

به گفته فریده باباخانی، پژوهشگر گروه آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی دانشگاه علامه طباطبایی و دو همکار دیگر در این مطالعه، «ن فقرات تفاوت معناداری دارد».

آنها می گویند: «نتایج این مطالعه نشان می دهد که نشستن روی نیمکت های خوابیده برای دانش آموزان مبتلا به لوردوز بیش از دانش آموزان سالم نامناسب است. از سوی دیگر، به نظر می رسد قرار گرفتن طولانی مدت در معرض وضعیت های نادرست، که ممکن است به دلیل ارگونومی ناکافی میز و میز مدرسه باشد، می تواند در درازمدت منجر به عوارض و ناراحتی های متعدد برای دانش آموزان شود.

پس با طراحی میز مدرسه و نیکوکاری مدرسه با توجه به ارگونومی و ساختار عضلانی بدن دانش آموزان می توان از بروز مشکلات اسکلتی در این عزیزان آینده نگر جلوگیری کرد.

لذا پژوهشگران فوق پیشنهاد کردند که استانداردسازی ارگونومیک میز و نیمکت مدارس در دستور کار قرار گیرد تا از عواقب احتمالی چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

شایان ذکر است نتایج پژوهش فوق به صورت مقاله علمی پژوهشی در «مجله سلامت» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل منتشر شده است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.