چگونه در روزهای “زمینی” از خود مراقبت کنیم؟

[ad_1]

ایسنا/ کرمانشاه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نکات خودمراقبتی در روزهای گرد و خاکی کرمانشاه را تشریح کرد.

دکتر. ابراهیم شکیبا با اشاره به ورود موج جدید گرد و غبار خشکبار به جو استان گفت: این موج تا روز شنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت و دامنه آن عمدتاً شهرستان های غرب استان از جمله قصرشیرین، سرپلذهاب و گیلانغرب را تحت تاثیر قرار می دهد. . .

وی افزود: در این موج احتمال افزایش ذرات کوچکتر از 2.5 میکرون در هوا وجود دارد، بنابراین مردم برای حفظ سلامت خود باید توصیه های بهداشتی و خود مراقبتی را تا پایان آلودگی هوا رعایت کنند. “

شکیبا گفت: اولین توصیه این است که در شهرهای بحرانی همه افراد به ویژه افراد حساس اعم از سالمندان، مادران باردار، کودکان و افراد دارای سابقه بیماری های قلبی و عروقی و تنفسی از خانه خارج نشوند.

وی افزود: همچنین در شهرهای آماده باش، گروه‌های حساس حتی الامکان از خروج از منازل و تردد غیرضروری در مناطق شهری خودداری کنند و سایر افراد از ماسک مناسب استفاده کرده و در مواقع لزوم به بیرون از منزل بروند. ” حداقل کم کن

وی تاکید کرد: ورزشکاران در هنگام بروز پدیده گرد و غبار در فضای باز ورزش نکنند و کوهنوردان در این شرایط از کوهنوردی خودداری کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بر خودداری از تردد در پارک ها و پیاده روی در شرایط گرد و غبار و دود تاکید کرد و خاطرنشان کرد: مضرات و خطرات پیاده روی در پارک ها در شرایط مه دود شدید بیش از فواید آن است.

وی افزود: تردد خودروهای شخصی نیز باید کاهش یابد و در صورت استفاده از خودرو با ماسک مناسب، شیشه ها بالا نگه داشته شود.

شکیبا گفت: افراد در مواقع اضطراری برای خروج از منزل یا محل کار از ماسک مناسب و ماسک مناسب در این شرایط به دلیل بیماری عروق کرونر قلب، ماسک N95 یا ماسک FFP2 یا FFP3 با ماسک سه لایه استفاده کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اضافه کرد: کارکنانی مانند پلیس راهور که به دلیل کار بیشتر در معرض گرد و غبار هستند از وسایل حفاظت فردی به ویژه ماسک هایی با مشخصات فوق استفاده کنند.

شکیبا تاکید کرد: افرادی که در شرایط گرد و غبار هستند باید تا حد امکان سیگار و قلیان را کنار بگذارند و در عوض مصرف شیر، ماست کم چرب، میوه و سبزیجات تازه و مایعات را برای دفع سموم از بدن افزایش دهند.

شکیبا بر نظافت سطوح مختلف در منزل و محیط کار تاکید کرد و افزود: در شرایط فعلی نباید غذا را باز گذاشت و ظروف را پوشانده یا زیر و رو کرد.

وی از فروشندگان مواد غذایی فله خواست تا روی مواد غذایی را با پوشش مناسب بپوشانند و بسته بندی مواد غذایی را گردگیری کنند.

شکیبا خاطرنشان کرد: افراد در صورت بروز تنگی نفس یا هر گونه اختلال قلبی عروقی سریعاً به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی یا بیمارستانی مراجعه کنند.

وی بر پرهیز از پیاده روی در طبیعت در این ایام تاکید کرد و افزود: هنگام رانندگی حتی در شرایط آلودگی گرد و غبار به دلیل محدودیت میدان دید باید سرعت را کاهش داد تا حوادث رانندگی در پی نداشته باشد.

شکیبا در پایان از همه مردم خواست تا از طریق صدا و سیمای مرکز استان، خبرگزاری ها و کانال دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه پیگیر وضعیت آلودگی هوا باشند و توصیه های بهداشتی را تا بازگشت به شرایط عادی رعایت کنند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.