اشغال رودخانه تهدیدی برای نسل آینده است

[ad_1]

ایسنا/ لرستان هر نهر و بستر طبیعی نهرها و رودخانه ها میراث ملی و اموال عمومی محسوب می شود. همچنین بر اساس تبصره 1 ماده 2 این قانون اخیر، «بر اساس آمار هیدرولوژیکی رودخانه‌ها، نهرها و بستر طبیعی، بدون در نظر گرفتن تأثیر احداث تأسیسات آبی با وزارت نیرو، در هر نقطه‌ای طبیعی است».

س – مگر با مجوز وزارت نیرو.

همچنین بر اساس ماده 13 آیین نامه مربوط به بستر و مساحت رودخانه ها، نهرها، مسیل ها، مرداب ها، حوضچه های طبیعی و شبکه های آبرسانی، آبیاری و زهکشی مصوب 1379، «وزارتخانه ها، سازمان ها و شرکت های دولتی، شهرداری ها، و همچنین سازمان ها و نهادهای وابسته به دولت در اجرای طرح های خود و صدور مجوزهای لازم برای بستر و حریم رودخانه ها، نهرها، مسیل ها، مرداب ها و تالاب های طبیعی رایزنی و هرگونه تصرف در تأسیسات منوط است. با موافقت قبلی کتبی وزارت نیرو «متخلفین از این ماده طبق مقررات مربوط تعقیب و مجازات خواهند شد».

رودخانه ها شریان های حیات بخش برای بقای انسان هستند، بنابراین امروزه با توجه به تقاضای روزافزون برای ساخت و ساز در کنار رودخانه ها و آبراه ها، تمایل به تهاجم به این مناطق افزایش یافته است که نشان دهنده تهدیدی برای دسترسی به آب آشامیدنی و حفاظت از آن برای مردم است. نسل ها .می شود.

ساختمان های غیر مجاز باید تخریب شوند

حسین یاری مدیرعامل آب منطقه ای بروجرد در این خصوص گفت: اطلاع رسانی به مالکان ساختمان های غیرمجاز از طریق نصب بنر و پوستر صورت گرفت.

وی افزود: مهلت ساخت و ساز غیرمجاز اول اردیبهشت ماه به پایان می رسد و ساخت و ساز غیرمجاز باید تخریب شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای بروجرد خاطرنشان کرد: وزارت کشور مجوز گرفته و ساختمان‌های حاشیه رودخانه آماده تخریب است.

یاری افزود: دستگاه های خدمات رسان برای اجرای حکم باید انشعابات این ساختمان ها را قطع کنند.

صدور 180 حکم قطعی تخریب کارگاه ساخت و ساز غیرمجاز در بروجرد

جواد گودرزی رئیس جهاد کشاورزی بروجرد در این خصوص گفت: اکثر ساخت و سازهای غیرمجاز در گلدشت رای قطعی دارند و دستگاه های خدمات رسان باید انشعاب آب، برق و گاز خود را قطع کنند.

وی افزود: تا زمانی که شاخه های آن قطع نشود، محل های ساخته شده تخلیه نمی شود و در صورت قطع شاخه های آن در اجرای حکم مشکلی ایجاد نمی شود.

رئیس جهاد کشاورزی بروجرد خاطرنشان کرد: 180 حکم قطعی تخریب ابنیه غیرمجاز در بروجرد صادر شد که 100 مورد آن مربوط به منطقه گلدشت بروجرد است.

عدم تعهد دولت به رستوران هایی که رودخانه را تصرف کردند

محمدعلی گودرزی معاون سیاسی اجتماعی استانداری بروجرد نیز در این خصوص اظهار داشت: صاحبان سفره خانه های ونایی آب رودخانه را آلوده کرده و زباله های خود را در رودخانه رها می کنند.

وی افزود: سفره خانه های حاشیه رودخانه ونایی باید زیر نظر ادارات میراث فرهنگی و گردشگری، امور آب و جهاد کشاورزی مورد بازرسی قرار گیرند و این موضوع باید از نظر قانونی حل شود.

گودرزی خاطرنشان کرد: سفره خانه های مسیر ونایی رودخانه و جاده را اشغال کرده اند و در صورت وقوع سیلاب در منطقه، دولت هیچ آسیبی به صاحبان آنها وارد نمی کند.

بسیاری از رستوران های کنار رودخانه ونایی غیرقانونی هستند

حجت الله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری بروجرد در این خصوص گفت: ونایی به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شده و دارای طرح مطالعاتی است.

وی افزود: برای این موضوع باید سرمایه گذار مشخص کند که سرمایه گذار صفر تا صد پروژه گردشگری را انجام دهد در حالی که تاکنون سرمایه گذاری برای ونایی و نظام آباد اتفاق نیفتاده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری بروجرد خاطرنشان کرد: در حال حاضر بسیاری از کافی شاپ های حاشیه رودخانه ونایی غیرمجاز است و مقرر شد افرادی که در منطقه ونایی کار می کنند تعاونی تشکیل دهند اما متأسفانه اقدامی برای ایجاد تعاونی انجام نداده اند. و مجوز.”

یارمحمدی افزود: تا زمانی که حاشیه امنی برای فعالیت داشته باشند هیچ اقدامی برای اخذ مجوز انجام نمی دهند، سفر خانه های ونایی ملزم به اخذ مجوز باشند و پس از صدور مجوز، حریم جاده و رودخانه در حال انجام است. منتشر شد.”

وی گفت: طی پنج تا شش سال گذشته، این کار گسترش یافته است.

بازگشایی رودخانه باید به نفع مردم باشد

یحیی عیدی شهردار بروجرد نیز در این خصوص اظهار داشت: محل هایی که ساخت و سازهای غیرمجاز در آن صورت گرفته نشان از بی توجهی مسئولان ذی صلاح بوده است.

وی افزود: اگر قرار است مسیر رودخانه آزاد شود باید مردم از این رهاسازی ها بهره مند شوند و ابتدا باید ساختمان های غیرمجاز که روستاسازی کرده اند تخریب شود.

شهردار بروجرد تاکید کرد: بازگشایی رودخانه ها باید به نفع مردم باشد و مردم از طبیعت رودخانه ها استفاده کنند، تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز نیاز به مجوز ندارد.

45 کافی شاپ در وین وجود دارد

امیر دبیری فر شهردار ونایی نیز گفت: 45 رستوران در ونایی وجود دارد که این کافه ها باعث ایجاد اشتغال و جذب گردشگر شده و بالغ بر 1500 شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده اند.

وی گفت: باید برنامه ریزی شود و سفره خانه ها قانونی و ساماندهی شود تا جذب گردشگر و اشتغال در این منطقه به خطر نیفتد.

418 مورد تخریب رودخانه در بروجرد

امین گودرزی رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای بروجرد نیز در این خصوص تاکید کرد: سال گذشته 418 فقره تخریب رودخانه در این شهرستان انجام شده است.

وی افزود: در حال حاضر تمامی مصوبات برای پاکسازی معابر بروجرد اجرایی شده و آمادگی داریم با استفاده از تجهیزات و امکانات راهداری برای پاکسازی رودخانه ها و معابر با سایر دستگاه ها همکاری کامل داشته باشیم.

مردم بدانند که تخریب بناهای غیرمجاز به نفع آنهاست

مجید منعمی سرپرست فرمانداری ویژه بروجرد نیز در این خصوص اظهار داشت: آزادسازی حریم رودخانه گلرود باید جدی گرفته شود و مصوبات جلسه اجرایی شود.

وی افزود: افکار عمومی باید آماده شود و رسانه ها فواید رهاسازی رودخانه ها را برای مردم تشریح کنند.

سرپرست فرمانداری ویژه بروجرد خاطرنشان کرد: ایده پردازی رسانه ای بسیار مهم است تا مردم بدانند تخریب ساختمان های غیرمجاز به نفع آنهاست.

منعمی افزود: تمهیدات مربوط به این موضوع باید هماهنگ شود و تصرفاتی به نفع مردم صورت گیرد.

وی گفت: ادارات ذی صلاح باید این موضوع را به صورت میدانی و عینی بررسی کنند و از تمامی امکانات دستگاه ها استفاده کنند و شهرداری، میراث فرهنگی و ادارات مرتبط با پروژه هایی که ارائه می دهند پس از تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه رودخانه برنامه ریزی کنند. رونق گردشگری در این مناطق

سرپرست استانداری ویژه بروجرد با بیان اینکه تعلل در تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز جایز نیست، افزود: باید برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز اقدامات پیشگیرانه انجام شود.

منعمی با تاکید بر اینکه نظارت های میدانی توسط دستگاه های ذی صلاح باید به صورت مستمر انجام شود و این امر ضروری است، ادامه داد: میراث فرهنگی و گردشگری در منطقه گلدشت و ونایی برای توسعه طرح های گردشگری اقدام کند.

وی گفت: دستگاه های ذیربط باید اقدامات لازم را انجام دهند و به صورت مستمر به مردم گزارش دهند و بخشداری ها نیز باید کار را به گونه ای مدیریت کنند که به نفع مردم باشد.

هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز در بستر رودخانه جرم تلقی شده و از طرفی خطرات سیلاب در بارندگی های فصلی را برای ساکنین به همراه دارد و باید برای آزادسازی بستر رودخانه برنامه ریزی و برنامه ریزی دقیقی انجام شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.