درخواست دخالت قوه قضائیه در پرونده اتاق بازرگانی

[ad_1]

رئیس اتاق بازرگانی تهران می گوید با توجه به برخی ادعاهای مطرح شده علیه اتاق ایران، قوه قضاییه باید برای بررسی ابعاد دقیق این پرونده وارد پرونده شود.

به گزارش ایسنا، مسعود خوانساری در جلسه شورای نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: چند روز پیش که روزنامه ای ادعا کرد 1500 میلیارد تومان از درآمدهای اتاق بازرگانی ایران از بین رفته است، صحبت های زیادی در این زمینه شکل گرفت. که برخی از آنها صحت ندارد.

وی با بیان اینکه مشخص نیست این گزارش با چه هدفی منتشر شده است، تصریح کرد: با توجه به غیرمستند بودن این گونه گزارش ها در نهایت به کد اقتصادی کشور ضربه می زند و جلوی ارقام غیر واقعی را برای اقتصاد ایران می گیرد. بنابراین درخواست من این است که قوه قضائیه برای رسیدگی به این ادعاها وارد عمل شود و وضعیت را روشن کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به برخی ارقام ارائه شده در این گزارش، توضیح داد: به عنوان مثال اعلام شد شرکت چادرملو مبلغ 90 میلیارد تومان برای دریافت کارت بازرگانی از اتاق تهران پرداخت کرده است، در حالی که طبق اطلاعات مستند شرکت. در سال 1396 سه میلیارد و 200 میلیون تومان پرداخت کرده و در سالهای بعد هیچ پرداخت دیگری نداشته است. در خصوص پتروشیمی جم نیز گفته شده که این شرکت 75 میلیارد تومان پرداخت کرده در حالی که کل مبلغ دریافتی 722 میلیون تومان است و مربوط به سال 1396 است که باید برنامه ریزی دقیقی برای بررسی ابعاد این مطالبات انجام شود.

خوانساری در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به جهش رشد اقتصادی ایران در یک سال گذشته اظهار داشت: رشد 9 ماهه سال 1400 با نفت بر اساس اعلام بانک مرکزی معادل 4.1 درصد و بدون نفت 3.4 درصد بوده است. گزارش مرکز آمار نیز اعداد بالاتری را نشان می دهد که در نهایت یک بهبود نسبی است.

وی ادامه داد: اما نرخ تورم در اواخر دهه 1400 بالای 40 درصد بود که یکی از بالاترین رکوردهای تورمی تاریخی در اقتصاد ایران است. با وجود تلاش های دولت و کاهش 5 درصدی نرخ ها در نیمه دوم سال، این رقم همچنان بالاست.

به گفته وی، در حال حاضر افزایش نرخ تورم یک چالش جهانی است و بسیاری از کشورهای توسعه یافته نرخ های بی سابقه ای را در 40 سال گذشته به ثبت رسانده اند.

وی همچنین درباره بحران اوکراین و تاثیر آن بر قیمت مواد غذایی گفت: از آنجایی که کشورهای فقیر بیشتر درآمد خود را صرف غذا می کنند، جنگ اخیر ممکن است تاثیر بیشتری بر آنها بگذارد. به همین دلیل، بسیاری از تحلیل‌های جهانی حاکی از آن است که ابعاد این جنگ می‌تواند در آینده بسیار گسترده‌تر باشد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.