گزارش ایسنا از کارگروه تخصصی اشتغال استان البرز

[ad_1]

ایسنا/ البرز کارگروه اشتغال البرز روز دوشنبه 30 فروردین ماه در محل تالار شهدای دولت البرز با دستور کار بررسی رویکرد اشتغال استان، گزارش راه اندازی سامانه ملی پایش اشتغال و توزیع 120 هزار فرصت شغلی در دستگاه های اجرایی. البرز و تحلیل افزایش 57 درصدی حقوق کارگران در سال 1401 با حضور مسئولان استانی انجام شد.

به گزارش ایسنا، در این جلسه عبدالله دارایی سرپرست اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی البرز گفت: به فرموده مقام معظم رهبری اگر بخواهیم در کشور اشتغالزایی کنیم باید از تولید ملی در کشور استفاده کنیم. مفهوم عام کلمه تولید صنعتی، تولیدات کشاورزی و توجه به تولید خدمات و برنامه ریزی برای آن؛ بر اساس همین دستورالعمل، رویکرد اشتغال استان البرز در سال 1401 توسط مدیران دستگاه های اجرایی بررسی می شود. استان.

وی درباره سامانه نظارتی افزود: سامانه ملی نظارت دستورالعملی جدید با نوع کارنامه و برنامه جدید است که اعلام شده و کارشناسان در حال انجام هستند و در صورت نیاز تجدید نظر برای آشنایی با این جدید انجام خواهد شد. سیستم.”

دارایی درباره تحلیل افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران گفت: بخشی از این تحلیل مربوط به سازمان تعاون کار و رفاه اجتماعی است و مختص روابط کار و قوانین کار است اما نکته مهم تری وجود دارد که مربوط به حوزه‌های ثبت‌نام، جهاد کشاورزی و بحث‌های خدماتی است که نیازمند تحلیل نقاط قوت و ضعف و شناسایی آسیب‌ها است؛ در همین راستا بارها تحلیل‌ها و نتیجه‌گیری‌های مختلفی در خصوص افزایش ۵۷ درصدی دستمزد کارگران در تهران اعلام شده است. اما این واقعیت را نفی نمی کند که یک تحلیل جدید پذیرفته نشده است.

وی ادامه داد: بخشی از مصوبات قبلی که هنوز انجام نشده و نیاز به پیگیری شهرداری ها و استان ها دارد شامل حوزه های کارآفرینی، ساماندهی تسهیلات و اولویت های نخبگان و کارآفرینان و کارگروه های نخبگان و همچنین مسائل مسکن است. “

ابراهیم شادمهر معاون اشتغال اداره کل تعاون کار و تامین اجتماعی البرز نیز توضیح داد: تشویق نیروی کار و پاسخگویی به مطالبات کارفرمایان برای بکارگیری نیروی کار مفید است زیرا به طور کلی در استان البرز به ویژه در نیمه دوم سال گذشته، به دلیل کمبود و نابرابری دستمزد، انگیزه کار کاهش یافته است.

وی افزود: از پانزدهم بهمن ماه سال گذشته اقدامات واقعی و ملموسی برای صدور مجوزهای بازرگانی داخلی سه روزه انجام شده است و از این رو از تاریخ ثبت تا تاریخ صدور حداکثر سه روز و بعضاً آنی زمان وجود دارد. مجوز صادر می شود، خوداظهاری است؛ در این راستا لازم به ذکر است که در سال گذشته در مجموع 2100 مجوز صادر شده است.

معاون استخدامی اداره کل تعاون کار و تامین اجتماعی البرز تصریح کرد: اداره کل تعاون کار و تامین اجتماعی به دلیل نداشتن مجوز از اداره کل صنعت معدن، جهاد و میراث فرهنگی و در نهایت مجوز یارانه تجاری یا تعاونی را صادر می کند. ، امکانات بسیار خوبی در اختیار سایر دستگاه ها قرار می گیرد. اما با توجه به ظرفیت های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی می توان گفت که بحث تسهیلات اشتغال پایدار روستایی مطرح است که برای امسال تا سقف 60 میلیارد تومان و برای سی و یک روستایی در نظر گرفته شده است. طبقه بندی اشتغال، با سرانه اشتغال برای هر نفر. کاندیداهای ۱۵۰ میلیون تومانی و حداکثر ۱۵ میلیارد تومانی تاکنون در تمامی روستاها در نظر گرفته شده است.

وی افزود: میزان تاسیسات مشاغل خانگی مستقل در سال گذشته 50 میلیون تومان و برای مداحان 500 میلیون تومان با سود 4 درصد و بازپرداخت سه ساله بوده است. بنابراین سال گذشته 62 میلیارد بوده که 43 میلیارد آن تا پایان سال پرداخت شده است و بانک ها در تلاش هستند تا مابقی را تا اطلاعیه جدید پرداخت کنند و طبق اعلام وزارتخانه، سهم استان برای سال 1401 بیشتر از سال خواهد بود. سال گذشته

جهانگیر شاهمرادی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز گفت: باید از اثرات مثبت افزایش دستمزدها آگاه باشیم چرا که با ارقام زیر دستمزد تعیین شده توجیهی برای کار کارگران وجود ندارد. در صورت عدم کاهش اشتغال حدود 28000 نفر بیکاری به حدود 7 درصد می رسد در نهایت با موافقت استاندار مقرر شد مهلتی سه ماهه به تیم استان داده شود تا تلاش و گزارش دهند تا نتیجه کار مشخص شود. و در حال حاضر مبنای جدول کارگروه 60000 نفر است اما لازم به ذکر است که استاندار هنوز این عدد را نپذیرفته است و همه چیز بستگی به خروجی دستگاه و ارزیابی عملکرد مدیران دارد و اگر هر یک از آنها بدی داشته باشند. عملکرد، باید آمادگی پاسخگویی را داشته باشند زیرا هیچ کمبودی از سوی هیچ مدیری پذیرفته نمی شود.

وی گفت: بسیاری از مشاغل در سال های اخیر از بین رفته اند و در سال های آینده بسیاری از مشاغل نیز از بین خواهند رفت، زیرا فروشگاه ها و مراکز خریدی که در حال ساخت هستند، در صورت عدم فروش اینترنتی نیازی به دارو ندارند. امروزه اکثر مردم خرید خود را به صورت آنلاین انجام می دهند، بنابراین باید در کمیسیون ها و مشاغلی که ثبت می شود به این موضوع توجه شود.

شاهمرادی تصریح کرد: اگر فردی دانش کافی داشته باشد با تسهیلات 150 میلیون تومانی می تواند شغل ایجاد کند و اگر دانش کافی نباشد با تسهیلات یک میلیارد تومانی هیچ اتفاقی نمی افتد، بنابراین بهتر است تسهیلات را کاهش دهیم تا بیشتر شود. مردم می توانند بهره مند شوند و از این نظر کمیته های فنی باید آموزش های لازم را به این افراد ارائه دهند.

وی افزود: طی یکی دو سال گذشته با شیوع بیماری عروق کرونر قلب به ما ثابت شد که بسیاری از کارگران آنطور که باید کار نکرده اند و به نوعی می توان گفت حضور و غیاب آنها باعث شده است. بر عملکرد ما تأثیری نداشت، ما برنامه ای برای آنها نداشتیم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.