شمشیر دولبه سفرهای نوروزی/ چرخ اقتصاد چرخیده اما مقاصد گردشگری آسیب دیده است.

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی رئیس انجمن علمی گردشگری ایران گفت: نوروز امسال با سونامی گردشگری مواجه بودیم که علاوه بر تاثیر مثبت بر چرخه اقتصادی صنعت گردشگری، تاثیرات مخربی بر مقاصد گردشگری نیز داشت.

فرید جواهرزاده در گفت وگو با ایسنا، درباره سفرهای نوروزی اظهار کرد: همه گیری کرونا در 2 سال گذشته بر امکانات گردشگری دنیا تاثیر گذاشته است، با نوروز روبرو شویم.

وی افزود: اغلب مسئولان میراث فرهنگی برای نوروز امسال نیز از واژه سونامی استفاده کردند؛ سونامی یک رویداد ناگهانی هجوم شدید گردشگران است که مدت هاست توسط گردشگران و زائران پیش بینی شده است.

رئیس انجمن علمی جهانگردی ایران ادامه داد: در حالی که باید فراز و نشیب فعالیت های سفرهای نوروزی گزارش می شد، اما اطلاعات دقیقی از نحوه مصرف گردشگری اعم از تعداد گردشگران بر حسب سن، جنس، تعداد اقامتگاه ها وجود ندارد. ، هزینه های مربوطه را ارائه کرد، بنابراین تحلیل خوبی ارائه کرد، طبیعتاً از سازمان گردشگری، ستاد سفرهای نوروزی و سایر نهادهای تاثیرگذار و برنامه ریزی انتظار داریم آمار دقیقی تهیه و ارائه کنند.

جواهرزاده تصریح کرد: باید اطلاعات دقیقی از تعداد گردشگرانی که وارد یک مقصد گردشگری شده اند، میزان اقامت و درآمد اقتصادی گردشگران وجود داشته باشد. در اخبار عمومی کشور، اقامت یک شبه گردشگران به طور کلی ذکر شده است که میانگین اقامت هر گردشگر در هر مقصد مهم است.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه بیش از 50 میلیون نفر در سراسر کشور شب می مانند، بر اساس این اطلاعات در صورت صحت با محاسبه تراکم گردشگری در نقاط مختلف کشور می توان سند آماری مناسبی برای تحلیل به دست آورد.

ظرفیت تحمل، مفهومی در خدمت سلامت جامعه میزبان

رئیس انجمن علمی گردشگری ایران با اشاره به اینکه از مفهوم ظرفیت قابل تحمل برای ارزیابی میزان تأثیرگذاری بر مقاصد گردشگری استفاده می‌شود، افزود: وی افزود: سازمان جهانی گردشگری این توانایی را دارد که حداکثر تعداد بازدیدکنندگان از یک جاذبه گردشگری را تحمل کند که بدون تغییر در محیط فیزیکی، اقتصادی و اجتماعی فرهنگی، کیفیت رضایت بازدیدکنندگان را در هر لحظه کاهش غیرقابل قبولی نداشته باشد. تعریف کرده است. این مفهوم ارتباط مستقیمی با حداکثر تغییرات قابل قبول در یک محیط دارد.

جواهرزاده افزود: تعیین ظرفیت قابل تحمل می تواند منجر به تغییر مکان های منتخب گردشگری و جایگزینی مکان تحت فشار با مکان جدید شود. در تعریف گردشگری پایدار تلاش می شود تا کیفیت زندگی جامعه میزبان را بهبود بخشد تا این کیفیت بر تجربه بازدید و رضایت جامعه گردشگر تأثیر مثبت داشته باشد.

وی گفت: تاب آوری انواع مختلفی دارد. استقامت فیزیکی به حداکثر تعداد بازدیدکنندگانی اطلاق می شود که می توانند به صورت فیزیکی در یک مکان معین در یک زمان معین حضور داشته باشند. ظرفیت تحمل بیولوژیکی همچنین نشان دهنده بیشترین تعداد بازدیدکنندگان از یک منطقه است، بدون کاهش قابل توجه کیفیت منابع مهم زیست محیطی.

جواهرزاده با اشاره به اینکه ظرفیت خدماتی نوع دیگری از ظرفیت است، گفت: این مفهوم به ظرفیتی اشاره دارد که کیفیت خدمات مناسب برای گردشگری را می سنجد. ظرفیت تحمل اکولوژیکی به ساختار، نقش و فرآیندهای اکولوژیکی نیز توجه دارد. علاوه بر این، حداقل درجه راحتی و لذتی که کاربران جدید قبل از شروع جستجو برای یافتن گزینه مکان دیگری مایل به پذیرش آن هستند، تاب آوری روانی نامیده می شود.

رئیس انجمن علمی گردشگری ایران ظرفیت تحمل اجتماعی-فرهنگی را نوع دیگری از ظرفیت تحمل خواند و در تعریف ظرفیت تحمل اقتصادی افزود: ظرفیت جذب و پذیرش فعالیت های جدید توسعه را ظرفیت تحمل می گویند. اقتصادی». توجه و تاکید بر مفهوم ظرفیت تحمل و ویژگی های آن در مقاصد گردشگری، اهمیت مدیریت مقصد را قبل از هر گونه برنامه ریزی و بازاریابی در دستیابی به مفهوم توسعه پایدار نشان می دهد.

وی در خصوص ظرفیت قابل تحمل نوروز امسال گفت: انتشار تصاویری از نقاط مختلف کشور در خصوص موارد مذکور بسیار نگران کننده بود. آسیب های ناشی از تعداد زیاد گردشگران در یک مقصد و در بازه زمانی معین می تواند باعث تخریب محیطی و گردشگری اماکن و همچنین ایجاد مشکلاتی برای جامعه میزبان شود که متاسفانه امسال به وفور در گردشگران دیده شده است. مقاصد. .

شمشیر دولبه سفرهای نوروزی/ چرخ اقتصاد چرخیده اما مقاصد گردشگری آسیب دیده است.

نوروز 1401 چشم اندازی برای رونق گردشگری در ایران

جواهرزاده با اشاره به اینکه در 2 سال اخیر به دلیل تاج، امکانات و تحولات گردشگری در رکود و کمبود قرار داشت، گفت: به نظر می رسد فعالیت های گردشگری در نوروز 1401 اگرچه مشکلاتی را در برخی از مقاصد گردشگری ایجاد کرده است، اما به طور کلی بارقه‌ای از امید در آن فعالان صنعت گردشگری را ایجاد کرد و آنها را به آینده و بازگشت به حالت عادی امیدوار کرد.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران خاطرنشان کرد: دستاورد اصلی سفرهای نوروزی 1401 چشم اندازی برای رونق گردشگری در کشور و به اصطلاح ایرانگردی بود.

جواهرزاده گفت: برای برون رفت از شرایط خاص مانند نوروز که با ازدحام زائران و گردشگران مواجه هستیم، ممکن است در حوزه خدمات کاستی هایی وجود داشته باشد. حل این مشکل مستلزم برنامه ریزی مدون برای توزیع کلی سفر در زمان ها و مکان های مختلف است، به گونه ای که باعث افزایش مقاصد گردشگری و سیاست هایی شود که منجر به توزیع متناسب زمان سفر شود.

وی افزود: به عنوان مثال سیاست هایی مانند تصویب مستمر تعطیلات آخر هفته (پنجشنبه ها و جمعه ها) در سراسر کشور و ارائه تسهیلات ویژه برای گروه های مختلف برای روزهای کم پیک می تواند در این زمینه کمک کننده باشد زیرا با این راهکار می توان ظرفیت گردشگر را تخلیه کرد. مقاصد.” در زمان های مختلف سال پر می شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.