دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان و راه پرهیز از سرپیچی از دستورات الهی و گناه

[ad_1]

در دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان آمده است: «خدایا مرا دوستدار نیکی و بیزاری از بدی و گناه قرار ده، بهترین خیر کمک به خویشاوندان فقیر است، خدایا کاری کن که از فحشا بیزارم. و گناه آیا کسی می تواند از گناه متنفر باشد؟

به نام خدا

«خداوند شما را به نیکی دوست می دارد و در فسق و نافرمانی نسبت به او کری می کند.

«خدایا مرا در این ماه دوستی کن، احسان و نیکی، و بدبختی در پیشگاه من، فحشا، نافرمانی و گناه، و مرا در این روز، خشم عذاب و آتش (سوختن) به یاری خودت حرام کن، ای فریادرس فریادخوانان.»

به گزارش ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در تفسیر «الله حبیب الرحمن الرحیم» می فرماید: خدایا مرا دوستدار خیر و بیزاری از منکر و گناه قرار ده. خدایا ما را نیکوکار کن چه درهم، چه پله و چه به زبان، باید دوست داشته باشد که کار نیک انجام دهد و در احسان ریا نشود که در این صورت در قیامت پاداش می گیرد.

وی ادامه داد: بهترین خیر این است که کسی به بستگان فقیر خود کمک کند. برخی از خانواده شایسته خود مراقبت نمی کنند و به دیگران کمک می کنند. مرحوم آقای بروجردی احتیاط کرد و گفت اگر در شهرش مستحق است، ارسال کمک هایش به شهرهای دیگر اشتباه است. برخی از مراجع نیز معتقد بودند که باید به مستحقان همان شهر به غریزه پرداخت.

این معلم بزرگ اخلاق ادامه می دهد: حدیث داریم که «بهترین شما آن است که غذا درست کند و به خانه ببرد»، خوب است به یاد امواتشان غذا درست کنید و در شب های جمعه پخش کنید.

در روایت داریم شب های جمعه ارواح مومنان به خانه فرزندانشان می آیند و طلب روزی می کنند. در گذشته نذرهای زیادی برای خیر مردگان بسته می شد. اما الان اینطور نیست و به همین دلیل است که روح پدر و مادر از ما راضی نیست و کار زندگی ما خوب پیش نمی رود.

آیت الله مجتهدی تهرانی در ادامه می فرمایند: هرگز خود را خوب تصور نکنید و در نماز شب بگویید که هنوز بد هستید. امام سجاد(ع) با اینکه معصوم است، در دعای ابوحمزه ثمالی می فرماید; خدایا در میان بندگان بدتر از من هست؟

در تفسیر فراز می گوید: آیا کسی می تواند از گناه کراهت داشته باشد؟ آری وقتی عادل باشی گناه در نظرت بد می شود. معصوم (ع) گناه نمی کند چون گناه در نظرشان زشت است.

آیت الله مجتهدی تهرانی نیز در تفسیر «وَحَرِّمْ عَلَیَی فیهِ السَّخَطَ وَالنّیرانَ» می فرماید: خدایا غضب خود را بر من بازدار و به من شلیک کن. جهنم مصیبت های زیادی دارد و انشاءالله هر که با ولایت امیرالمؤمنین (علیه السلام) و ولایت اهل بیت (علیهم السلام) بمیرد به جهنم نمی رود. امام صادق(ع) فرمود: ایمانت را با خودت بیاور، دستگیر و شفاعت می کنیم.

وی با بیان اینکه آیات شفاعت در قرآن مربوط به کسانی است که با ایمان می میرند، می گوید: در قرآن دو نوع آیه در مورد شفاعت داریم. به اذن خدا کسانی که ایمان آورده اند شفاعت می شوند; اما کسانی که کافر هستند شامل شفاعت نمی شوند.

آیت الله مجتهدی تهرانی نیز درباره ختم نماز روز یازدهم ماه مبارک رمضان می فرماید: «بَعَلِکَ» یعنی به یاری تو ای خدا. تا خداوند به ما کمک نکند، نمی توانیم به محتوای این دعا دسترسی پیدا کنیم. البته ما هم باید عمل کنیم. اگر قدمی به سوی خدا برداری، خدا هم قدمی به سوی تو برخواهد داشت. برای این کار با خدا تماس بگیرید. با حضور در مساجد و زیارتگاه ها با خدا ارتباط برقرار کنید.

در پایان سخنان خود در معنا و وصف دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان می فرماید: «یا غیاث المستقیثین» یعنی هر که پناه می برد و یاری می رساند خداوند به او پناه می دهد و با این عبارت. از خدا می خواهیم که دعای ما را مستجاب کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.