نقش علما در زمینه سازی برای اضطرار چیست؟ایسنا/ همدان کارشناس حوزه مهدویت و استاد حوزه علمیه ملایر به بررسی نقش علما در زمینه سازی برای ظهور حضرت مهدی (عج) پرداخت.

حجت الاسلام سعید شیری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه شبهاتی در نقش علما در ایجاد شرایط لازم برای اورژانس وجود دارد که باید با دقت بررسی و پاسخ داده شود.

وی تاکید کرد: این شبهات عمدتاً از سوی فرقه های انحرافی مطرح می شود زیرا می خواهند از علما روشنگری کنند و اجازه ندهند مردم به فرد متخصص دین مراجعه کنند. با آنها مقابله می کنند. در واقع از این طریق می خواهند وجهه علما را از بین ببرند.

شیری تصریح کرد: وقتی روایات مختلف را در این زمینه بررسی می کنیم، روایات متعددی از نقش علما در مهدویت و ظهور آن روشن می شود، جای تمجید از علما است.

وی با تاکید بر اینکه در پاسخ به این شبهات ابتدا باید علما در این روایات تفسیر معنایی شوند، افزود: در این روایات وقتی کلمه عالم به کار رفته به معنای علمای اهل سنت، زیدی، کیسانیه، اسماعیلی، وهابی و… است. و این به معنای علمای شیعه نیست، بنابراین وقتی به روایات نگاه می کنیم، روایاتی که در امت علما وارد شده است، طبق روایات و متشابهات موجود، منظور علمای غیر شیعه دوازده امامی است.

شیری ادامه داد: به عنوان نمونه روایاتی وجود دارد که عموماً به نفع علمای بطری است، بطری فرقه ای از زیدیه مخالف ائمه است. یا در مورد خوارج روایاتی داریم که در مقابل امام علی (ع) ایستادند در حالی که بسیاری از آنها حافظ قرآن بودند، اما شیعه دوازده امامی محسوب نمی شدند.

وی یادآور شد: به طور کلی روایاتی که در رابطه با ظهور علمای شیعه دوازده امامی ذکر شده باشد وجود ندارد.

این کارشناس حوزه مهدویت گفت: در طول 260 سال تاریخ امامت حضرت علی (ع) تا آغاز کمترین غیبت، بیشتر علما در خدمت دین و اهل بیت (ع) صادق بودند. (صلی الله علیه و آله) می فرماید: «اگر زراره نبود، علم آل محمد از بین می رفت». زراره از فقهای زمان امام صادق (ع) بود.

وی ادامه داد: همچنین روایات متعددی درباره جابر بن حیان، هشام و دیگر علمای شیعه وجود دارد که به نقش علما در تاریخ 260 ساله اشاره دارد.

شیری با اشاره به اینکه روایات متعددی در مدح و فضیلت علما در عصر غیبت امام زمان(عج) وجود دارد، افزود: به عنوان مثال امام هادی(ع) می فرماید: «اگر علمای دین نبودند که مردم را به سوی حضرت حجت هدایت کنند. در زمان غیبت «و برای دفاع از دین خود با حجت‌های الهی، هیچکس در دین خدا باقی نمی‌ماند و همه عقب‌نشینی می‌کنند. سکان کشتی را مانند ناخدای کشتی در دست می گیرند و بالاترین انسان ها نزد خدا هستند».

وی افزود: امام زمان (عج) در این باره می فرماید: «فقیهان عادل حجت من بر شما و من حجت شما بر آنها هستم». امام صادق (ع) نیز در این باره می فرماید: «علمای شیعه ما مرزبانان در برابر شیطان و دار و دسته او هستند که مانع از تسلط شیطان بر پیروان ولایت مبارز می شوند».

شیری بیان کرد: امام صادق(ع) در حوزه حدیثی در معرفی ویژگی های 313 نفر از یاران امام زمان(عج) می فرمایند: افرادی که حضرت مهدی از آنها بر می دارند، 313 بزرگوار و قاضی هستند. همه ما می دانیم که همه قضات عالم دین هستند.

وی ادامه داد: وقتی این روایات را در کنار احادیثی که علمای دینی را آزار می‌داد قرار دهیم، متوجه می‌شویم که احادیثی که علما مورد تمجید قرار می‌دهند، منسوب به علمای شیعه بوده و بقیه مربوط به علمای غیر شیعه مانند بطاری و غیره است. “

شرح احادیث نادرست

کارشناس حوزه مهدویت در همدان به نقش علما در ایجاد زمینه های لازم برای ظهور اشاره کرد و گفت: نزدیک به سه هزار حدیث در حوزه مهدویت نقل شد که در این میان برخی از احادیث ضعیف و برخی قوی هستند. و آنها عالم و صاحب نظر در دین هستند، بنابراین یکی از وظایف علما ایجاد زمینه های لازم برای ظهور و تبیین احادیث نادرست است.

ترویج معارف مهدویت در بین عموم مردم

شیری گفت: یکی از وظایف علمای شیعه این است که علاوه بر کسب معرفت نسبت به امام زمان، عموم مردم را با مقوله مهدویت نیز آشنا کرده و در افزایش معرفت آنان بکوشند.

شفاف سازی و برخورد با انحرافات

وی افزود: یکی از مهمترین نقش های علما در مهدویت مبارزه با فرقه های نوظهور برای جلوگیری از انحراف مردم است تا انشاالله بتوانیم برای ایجاد زمینه های لازم برای ظهور آنها پیش برویم.

انتهای پیامSource link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.