محققان مخالف یا موافق با جنگ اوکراین

[ad_1]

ادامه تهاجم روسیه به اوکراین، طرح همکاری علمی روسیه و سایر کشورها را تغییر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از یودبلیونیوز، در حالی که کشورهای اروپایی و ایالات متحده روابط طولانی مدت خود را با روسیه قطع می کنند، برخی از محققان در چین، هند و آفریقای جنوبی روابط خود را با روسیه حفظ می کنند.

این کشورها کشورهای بریکس هستند. بریکس گروهی است که توسط قدرت های اقتصادی در حال ظهور شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی رهبری می شود.

این کشورها با یکدیگر همکاری می کنند و برنامه های فعالی در زمینه علم دارند.

سال گذشته، محققان از پنج کشور نزدیک به 100 نشست BRICS در زمینه های مختلف از جمله نجوم، آب و هوا و انرژی، بهداشت و پزشکی برگزار کردند.

رهبران تحقیقاتی برزیل آشکارا مخالفت خود را با تهاجم اعلام کردند. آنها همچنین صندوقی را برای دانشمندانی که از اوکراین، روسیه و سایر مناطق درگیری فرار می کردند، ایجاد کردند تا به برزیل بیایند.

محققان آفریقای جنوبی نیز مخالفت خود را با این جنگ اعلام کردند. اما در این میان، موضع دانشمندان چینی و هندی همچنان نامشخص است.

برخی از محققان در هند و آفریقای جنوبی نامه‌های سرگشاده‌ای در محکومیت این تهاجم منتشر کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد برخی دیگر مخالف جنگ هستند. دولت آفریقای جنوبی به مؤسسات تحقیقاتی – البته نه دانشمندان – توصیه می کند که در مورد آنچه «جنبه های سیاسی» جنگ می نامد صحبت نکنند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.