گرد و غبار نیز نفس آهو «قراویز» را کوتاه می کندایسنا/ کرمانشاه به گفته رئیس اداره محیط زیست شهرستان سرپلذهاب ریزگردها حیات وحش این منطقه به ویژه گونه های جانوری مهمی مانند آهو را تحت تاثیر قرار داده است.

کیانوش احسانی پور در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه سرپل ذهاب به دلیل همجواری با مناطق مرزی بیشتر در معرض گرد و غبار قرار دارد و سه روز بحران بود، اظهار کرد: این منطقه در حال حاضر سه روز بحرانی است.

وی با بیان اینکه امسال وضعیت روز گرد و غبار بدتر از سال گذشته است، خاطرنشان کرد: سال گذشته 27 روز هوای غیراستاندارد در سرپل ذهاب داشتیم که از این تعداد 21 روز هشدار، دو روز اضطراری و چهار روز بحران بود.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان سرپل ذهاب به پیامدهای ریزگردها بر زندگی مردم و محیط زیست منطقه اشاره کرد و ادامه داد: نکته مهمی که کمتر می توان به آن توجه کرد پیامدهای گرد و غبار بر زندگی است. حیات وحش در منطقه.”

احسانی پور بروز مشکلات تنفسی برای جانوران را یکی از مهم ترین عواقب آن دانست و تاکید کرد: کنه ها در پوشش گیاهی منطقه که غذای بسیاری از گونه های جانوری است می مانند و همین امر باعث بروز مشکلات گوارشی در جانوران می شود.

وی افزود: اگرچه در سال های اخیر وضعیت ریزگردها کمی بهتر شده است و به همین دلیل مطالعات زیادی در مورد تأثیر ریزگردها بر جمعیت گونه های جانوری منطقه انجام نشده است، اما پیامدهای این پدیده بر حیوانات زندگی غیر قابل انکار است. .

رئیس اداره محیط زیست سرپل ذهاب با بیان اینکه در سرپل ذهاب منطقه مهم پناهگاه حیات وحش «قراویز» با مساحت بیش از 3600 هکتار داریم که از منطقه شکار و تیراندازی ارتقا یافته است، گفت: برای پناهگاه حیات وحش در سال گذشته، غنی از گونه های جانوری به ویژه آهو است که جمعیت خوبی در این منطقه دارد.

احسانی پور از تنوع زیستی بالای منطقه قراویز یاد کرد که گونه هایی مانند گراز وحشی، گرگ، روباه و … نیز در آن زندگی می کنند و همه این گونه ها در معرض تهدیدات ناشی از ریزگردها قرار دارند.

انتهای پیامSource link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.