مهمترین برنامه های صنعت نفت در سال 1401

[ad_1]

صنعت نفت برنامه های متعددی در زمینه ظرفیت سازی در بخش های مختلف دارد که از مهمترین آنها می توان به تولید حداکثری و تداوم فعالیت ها برای افزایش فشار پارس سول، توسعه کامل میدان آزادگان و افزایش تولید و صادرات نفت اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، یکی از مهم ترین دغدغه های سال 1401 بحث تامین گاز و سوخت زمستانی است. تلاش صنعت نفت ایران این است که حداکثر تولید را از جنوب داشته باشد. یعنی فازهای پارس جنوبی که تکمیل نشده، فازهای 13 و 22 تا 24 و فاز 14 پالایشگاه باید نهایی و تکمیل شوند.

همچنین انتقال گاز از میدان کیش به پارس جنوبی با در نظر گرفتن پکیج 15 میدانی گازی از شرکت نفت مناطق مرکزی در سال جاری ادامه خواهد داشت. البته اولین تحقق تولید جدید این شرکت در سال 1402 صورت می گیرد. صدور طرح توسعه فاز 11 در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت که هدف آن تولید روزانه حدود 450 میلیون فوت مکعب از این فاز است.

به گفته مسئولان، طرح دیگری برای ادامه فعالیت ها برای افزایش فشار بر پارس سول تدوین شده است. طرح توسعه پارس شمالی برای کمک به پارس جنوبی پیگیری می شود اما طی چند سال آینده اجرا می شود. پیش بینی می شود تا پایان سال 1401 در میادین غرب کارون، فاز اول میدان آزادگان جنوبی به تولید 220 هزار بشکه در روز برسد.

اما طرح توسعه جامعی تهیه شد که شامل توسعه یکپارچه میدان آزادگان (کلیات شمالی و جنوبی) و طرح اضافه برداشت آب تزریقی است. اما قرار است کار مقدماتی هم اکنون آغاز شود و ادامه حفاری چاه و تکمیل واحد فرآوری (CTEP) قسمت اول تا سال 1401 تکمیل شود.

کریمه زبیدی – مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در این خصوص اعلام کرد: اینکه تصور کنیم برنامه تولید میدان آزادگان جنوبی 600 هزار بشکه باشد، رویکردی اشتباه است. در واقع این موضوع به کل میدان مربوط می شود که در طرح توسعه جامع به آن اشاره کردم و تولید روزانه 600 هزار بشکه از ضلع جنوبی میدان آزادگان امکان پذیر نیست.

به گفته وی، برنامه توسعه جامع برای تولید کل میدان 570 هزار بشکه ای تدوین شد. از جمله شل، توتال پتروناس و شرکت نفت ژاپن و غیره.

به گزارش وزارت نفت، وی با بیان اینکه در نظر داریم توسعه میدان یادآوران را ادامه دهیم، گفت: وی گفت: در حال حاضر در حال مذاکره نهایی با یک شرکت خارجی برای گام دوم افزایش تولید از 110 هزار بشکه به 210 هزار بشکه هستیم که پروژه های EPCF-EPDF و IPC باید ادامه یابد. نفت ایران به طور جدی بحث دانش شرکت های مستقر و تعریف نیازهای واقعی شرکت ملی نفت و ایجاد اشتغال از طریق آن بوده است. در واقع می توانم بگویم که فرمایش شما نه تنها در سطح شرکت ملی نفت، بلکه در سطح کشور می تواند ناجی اقتصاد باشد به شرطی که به عنوان یک شعار یا کلیشه برخورد نشود. .

یکی از اتفاقات مهمی که در چند ماه اخیر رخ داد تغییر میزان تولید نفت بود، در واقع در دولت جدید از ابتدا تصمیم بر این شد که قبل از تحریم ها برای بازگشت به تولید برنامه ریزی جدی صورت گیرد. . قبل از تحریم ها تولید ما 3 میلیون و 838 هزار بشکه در روز بود. بازگشت به آن تعداد در چند مرحله انجام شد، در مراحل مختلف تولید افزایش یافت تا اینکه در نهایت در 15 اسفند 1392 امکان تکثیر آن مقدار روغن موجود فراهم شد. هم اکنون امکان تولید 3 میلیون و 838 هزار بشکه در روز به طور کامل و 100 درصد وجود دارد.

همچنین یک خط شیرین سازی گاز فاز 14 پارس جنوبی که در پالایشگاه تکمیل نشد. عملیاتی شد. این یک فعالیت قابل توجه بود و بسیار دنبال شد. سه پیمانکار حاضر برای تکمیل کار در سه شیفت کار کردند تا بتوان از ظرفیت در شرایط سخت زمستانی استفاده کرد. واحد DMC برای مرکاپتانیزاسیون و تجزیه میعانات گازی در پارس جنوبی تکمیل شد. چاه های جدیدی در غرب کارون وجود داشت که حفر شده بود اما هنوز تولید نشده بود. ثروتی که استفاده نشد. این چاه ها نیاز به کار اسیدی یا خطوط لوله جریان داشتند که با تلاش Companhia de Engenharia e Desenvolvimento de Petróleo (متن) 13 چاه حفر شده به مرحله تولید رسید.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.