کاهش تولید و صادرات دلیل افزایش قیمت گوجه فرنگی بود/ پایان اعتصاب کامیون دارانایسنا/ اصفهان سخنگوی ستاد تنظیم بازار اصفهان با اشاره به اینکه اعتصاب کامیون داران به پایان رسیده است، گفت: یکی از دلایل افزایش قیمت گوجه فرنگی کمبود تولید و افزایش صادرات است.

حسین ایراندوست در گفت وگو با ایسنا، درباره افزایش قیمت گوجه فرنگی اظهار کرد: باید توجه داشت که در این مدت اصفهان فاقد بوته گوجه فرنگی است و البته گوجه فرنگی گلخانه ای نیز وجود دارد که در صورت استقبال مردم پاسخگوی نیاز بازار است. و این محصول عمدتاً صادرات محور است.”

وی با بیان اینکه یکی از دلایل اصلی کمیاب شدن و گرانی گوجه فرنگی تغییر فصل است، گفت: تا به امروز عمده محصولات گوجه فرنگی از استان های بوشهر، کنگان و هرمزگان وارد بازار شده است که اخیرا به دلیل تغییر این محصول در فصول سال تولید گوجه فرنگی در این مناطق کاهش یافته است البته از هفته جاری تولید گوجه فرنگی در مزارع کهنوج، بندر دیلم، دیر و بهبهان انجام می شود.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار اصفهان درباره اعتصاب کامیون داران و تاثیر آن بر گرانی گوجه فرنگی گفت: این موضوع با پیگیری های کارکنان برطرف شد و این هفته بازار گوجه فرنگی باید به روال عادی خود بازگردد.

وی درباره برخی نگرانی ها در خصوص افزایش سایر محصولات کشاورزی گفت: در تماس با مسئولان اداره راه، مشکل کامیون داران برطرف شده است، بنابراین پیش بینی می شود روند صعودی قیمت گوجه فرنگی کاهش یابد. این هفته.”

ایراندوست افزود: از سوی دیگر تا حدودی شاهد صادرات گوجه فرنگی به افغانستان و عراق هستیم که بر افزایش قیمت این محصول تاثیرگذار است و به دلیل تنش بازار در ماه رمضان با کمبود این محصول مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه اصفهان در حال حاضر بوته گوجه فرنگی تولید نمی کند و عمده تولید این محصول به صورت گلخانه ای است، گفت: طبیعتا در این شرایط نمی توانیم بر بازار گوجه فرنگی تاثیر بگذاریم، البته پیش بینی می شود گوجه فرنگی در هفته جاری به حالت عادی بازگردد.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار اصفهان گفت: اگر در صادرات گوجه فرنگی افزایش داشته باشیم طبیعتا با افزایش قیمت مواجه خواهیم شد که در این صورت باید سیاست تعدیل صادرات اعمال شود.

وی خاطرنشان کرد: قطعا صادرات محصولات کشاورزی نباید بازارهای داخلی را مختل کند، بنابراین باید صادرات را به صورت کنترل شده انجام دهیم.

ایراندوست همچنین درباره افزایش قیمت خرما در ماه رمضان گفت: خرما جزو کالاهای تنظیم بازار نیست و بر اساس عرضه و تقاضا است.

انتهای پیامSource link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.