چین: هدف ما کمک به روسیه برای دور زدن تحریم ها نیست

[ad_1]

یک دیپلمات ارشد چینی امروز (شنبه)، یک روز پس از هشدار اتحادیه اروپا به چین در مورد کمک به روسیه برای دور زدن تحریم ها، گفت که پکن عمداً در تلاش برای کمک به روسیه برای دور زدن تحریم ها نیست.

به گزارش رویترز، وانگ لوتونگ، مدیرکل امور اروپا در وزارت امور خارجه چین به خبرنگاران گفت: چین از طریق تجارت عادی با روسیه به اقتصاد جهانی کمک می کند.

او گفت که چین هیچ نقشی در بحران اوکراین نداشته و طرف مناقشه نیست. ما معتقدیم که تجارت عادی ما با هیچ کشور دیگری نباید تحت تأثیر قرار گیرد.

اظهارات وانگ یک روز پس از نشست مجازی اتحادیه اروپا و چین که شامل دیدگاه اتحادیه اروپا در مورد تحریم‌های روسیه و تضمین چین در مورد صلح برای اوکراین است، اما “به شیوه خود” بیان می‌شود.

پکن که روابط نزدیک تری با مسکو ایجاد کرده است، از محکوم کردن اقدامات روسیه در اوکراین امتناع کرده و آن را “حمله” خوانده و بارها از تحریم های غرب انتقاد کرده و آنها را غیرقانونی و یک طرفه خوانده است.

وانگ علیه تحریم‌ها صحبت کرد و گفت بیم آن می‌رود که این تحریم‌ها بر کشورهای دیگر در سراسر جهان تأثیر بگذارد و به جنگ ارزی، جنگ تجاری و جنگ مالی منجر شود. وی همچنین تحریم ها را تهدیدی برای زنجیره های تامین، زنجیره های صنعتی، جهانی شدن و حتی نظم اقتصادی عنوان کرد.

وانگ همچنین گفت که هیچ پیشرفتی در اجلاس سران در مورد معامله سرمایه گذاری معلق بین دو طرف حاصل نشده است.

اتحادیه اروپا و چین در اواخر سال 2020 قرارداد سرمایه گذاری امضا کردند، اما پس از اعمال تحریم های اتحادیه اروپا علیه مقامات چینی به دلیل نقض حقوق بشر در منطقه سین کیانگ، این قرارداد به حالت تعلیق درآمد. از سوی دیگر، پکن افراد و نهادهای اتحادیه اروپا را در لیست سیاه قرار داده است.

وانگ گفت: اکنون توپ در زمین بروکسل است. من فکر می کنم اروپایی ها ابتدا باید تحریم های خود را لغو کنند و سپس به دنبال راه هایی برای رفع سایر اقدامات تلافی جویانه باشند که متقابل است.

اگرچه روابط بین چین و اتحادیه اروپا تیره است، وانگ از نقاط مشترک بین دو شریک بزرگ اقتصادی صحبت کرد و خاطرنشان کرد که همکاری در زمینه تغییرات آب و هوایی عمیق تر خواهد شد.

وی همچنین مسائل اوکراین و ایران را نه به عنوان نقطه اختلاف، بلکه نقطه همکاری دانست.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.