«ایلان ماسک» تسلا تا کجا در فضا پیش رفت؟!

[ad_1]

در فوریه 2017 بود که ایلان ماسک، یکی از ثروتمندترین افراد جهان و بنیانگذار تسلا اتوموتیو و اسپیس ایکس، خودروی گیلاسی رنگ خود را به همراه مانکنی با لباس فضایی به نام استارمن در حرکتی نمادین به فضا پرتاب کرد. استارمن همچنان به دور سیاره سرخ می چرخید، اما یک ریاضیدان این موضوع را رد کرد.

به گزارش ایسنا، در فوریه 2018، اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک، تسلا رودستر شخصی خود را به فضا پرتاب کرد. این خودرو که ظاهرا توسط یک آدمک در لباس فضایی به نام “استارمن” هدایت می شد، با موشک “فالکون هوی” به مریخ پرتاب شد. فالکون هوی قدرتمندترین موشک قابل استفاده مجدد تا به امروز و بزرگترین موشک تاریخ است.

تسلا دور "ماسک ایلان" سرانجام او در فضا به کجا رسید؟!

بیایید نگاهی به روند این نسخه خاص و نقاط عطف و نقاط عطف آن بیاندازیم.

قبل از پرتاب محموله، ماسک فاش کرد که محموله داخل موشک، خودروی گیلاسی رنگ خودش است و این پرتاب در حالی انجام می شود که آهنگ دیوید بووی به نام “Odyssey فضایی” پخش می شود. او در آن زمان گفت: ماشین در حال پرسه زدن در فضا با یک مانکن با لباس فضایی پشت فرمان است و آهنگ Space Odyssey از خواننده مشهور آمریکایی دیوید بووی مدام در حال پخش است.

اولین پرتاب موشک های جدید همیشه خطرناک هستند و این توضیح می دهد که چرا اسپیس ایکس تصمیم گرفت استارمن و رودستر را در اولین تجربه پرتاب فالکون هوی خود به عنوان محموله ساختگی پرتاب کند.

البته بازاریابی و تبلیغات نیز عامل دیگری بود، زیرا ماسک همچنان در حال تولید خودروهای تسلا و خودروهای برقی است و یکی از پیشگامان در این زمینه است.

او در آن زمان ادعا کرد که وسیله نقلیه شخصی اش برای «یک میلیارد سال» در مدار سیاره سرخ باقی خواهد ماند.

ایلان ماسک در حساب اینستاگرام خود به همه یادآوری کرد که پروازهای آزمایشی اغلب حاوی توده هایی به شکل بلوک های بتنی یا فولادی برای آزمایش ظرفیت حمل موشک بودند، اما او تصمیم گرفت ماشین خود را به مداری بیضوی به دور خورشید بفرستد. یک میلیارد سال طول بکشد، که البته کمی دور از ذهن به نظر می رسد.

ماسک گفت: «خودروی قرمز رنگ برای پرواز آزمایشی موشک‌های جدید به سیاره سرخ به جای محموله، که معمولاً از توده‌های شبیه‌سازی شده به شکل بلوک‌های بتنی یا فولادی تشکیل شده است». خیلی کسل کننده بود و هر چیزی که کسل کننده است وحشتناک است. بنابراین تصمیم گرفتیم چیزی غیرعادی را به فضا بفرستیم. این سفر شامل یک «تسلا رودستر» با مسیر اودیسه فضایی و یک میلیارد سال گردش به دور مریخ خواهد بود.

تسلا دور "ماسک ایلان" سرانجام او در فضا به کجا رسید؟!

«تسلا رودستر» فضایی است که حامل تمدن زمین است!

مدت کوتاهی پس از انتشار Starman، اعلام شد که کتابخانه ای به شکل یک لوح فشرده حاوی چندین کتاب، از جمله مجموعه ای از کتاب های علمی تخیلی آیزاک آسیموف، همراه با استارمن به اعماق فضا رفته است. این مجموعه هفت جلدی معروف ترین مجموعه علمی تخیلی است.

در واقع، این مجموعه بر روی یک دیسک کوارتز به نام “کتابخانه قوس” با لیزر حک شد تا میلیاردها سال زنده بماند.

در این مجموعه نوشته شده است که روزی کهکشان زیر و رو می شود و برای شروع تمدن بعدی باید دایره المعارفی تهیه کرد.

ایده ایلان ماسک این بود که حجم عظیمی از اطلاعات حیاتی درباره زمین و تمدن بشری را روی یک دیسک کوچک ذخیره کند و آن را در حجم زیاد، نه تنها در سراسر زمین، بلکه در کل منظومه شمسی کپی کند. بنابراین وقتی تسلا رودستر در 6 فوریه با موشک فالکون هاو پرتاب شد، یکی از دو کتابخانه Ark را با خود برد.

ایده ایلان ماسک این بود که حجم عظیمی از اطلاعات حیاتی درباره زمین و تمدن بشری را روی یک دیسک کوچک ذخیره کند و آن را در حجم زیاد، نه تنها در سراسر زمین، بلکه در کل منظومه شمسی کپی کند.

این فرآیند با استفاده از فناوری “ذخیره نور پنج بعدی” روی دیسک Arch Library توسط تیمی به رهبری پیتر کازانسکی در مرکز تحقیقات اپتوالکترونیک در دانشگاه ساوتهمپتون چاپ شد. متون با استفاده از پالس های فمتوثانیه (قدرت منفی 10 تا 15 ثانیه) برای حکاکی کد در سه لایه نانوساختار که تنها به اندازه یک میلیونیم متر از یکدیگر جدا شده اند، روی شیشه کوارتز سیلیکا نوشته شده اند.

به گفته محققان، این کد با استفاده از میکروسکوپ نوری و قطبی قابل خواندن است و زمانی که این فناوری به طور کامل توسعه یابد، می‌تواند 360 ترابایت داده را بر روی یک دیسک کوارتز 3.75 اینچی ذخیره کند که در شرایط سخت 14 میلیارد سال سالم خواهد ماند.

تسلا دور "ماسک ایلان" سرانجام او در فضا به کجا رسید؟!

تسلا رودستر تهدیدی برای زندگی در مریخ!

از مارس 2017، محققان دانشگاه پردو بر این باورند که تسلا رودستر و استارمن که در حال پیشروی به فضا هستند، آلوده‌ترین اجسام ساخت بشر در فضا هستند که می‌توانند مریخ را آلوده کنند.

پرتاب خودروی مدیرعامل اسپیس ایکس به اعماق فضا برای اولین بار در تاریخ یک شاهکار خارق العاده بود. اما به گفته دانشمندان دانشگاه پردو، این خودروی اسپورت الکتریکی و آدمک پلاستیکی آن احتمالاً کثیف ترین شیء بدون سرنشینی هستند که تا به حال به فضا پرتاب شده اند و حامل تعداد زیادی باکتری هستند که می توانند روزی به مریخ برسند.

به گفته دانشمندان دانشگاه پردو، این خودروی اسپورت الکتریکی و آدمک پلاستیکی آن احتمالاً کثیف‌ترین شیء بدون سرنشینی هستند که تا کنون به فضا پرتاب شده‌اند و حامل تعداد زیادی باکتری هستند که می‌توانند روزی به مریخ برسند.

توافق‌نامه‌های بین‌المللی مستلزم آن است که هر فضاپیمای بدون سرنشین برای فرود بر روی یک سیاره، ماه، سیارک یا دیگر جرم‌های آسمانی به‌شدت از استانداردهای استریل‌سازی در داخل و خارج پیروی کند تا از احتمال آلودگی میکروب‌ها و باکتری‌ها به مکان دیگری جلوگیری شود. ، از بین رفتن.

جی ملوش، استاد زمین، جو و علوم سیاره‌ای در دانشگاه پردو می‌گوید: «اگر اکوسیستمی در مریخ وجود داشت، با تسلا رودستر در خطر انقراض قرار می‌گرفت.

وی افزود: با وجود اینکه نمای بیرونی این خودرو با تشعشع پاک شده است، اما موتور آن همچنان کثیف است. ماشین ها تمیز نیستند و حتی اگر تمیز باشند، باز هم تفاوت زیادی بین تمیز و استریل بودن وجود دارد.

از نظر قانونی، این الزام در مورد فضاپیماهایی که در سیارات دیگر مانند سیارات در مدار زمین فرود نمی آیند اعمال نمی شود، اما مهندسی فضا اکنون ماهواره ها را در اتاق های تمیز نصب می کند تا تجهیزات آنها را از آلودگی گرد و غبار دور نگه دارد. از کثیفی و سایر موارد دوری کنید.

در نهایت، تفاوت اصلی بین فضاپیماهایی که باید روی سطح یک جرم آسمانی فرود بیایند و فضاپیماهایی که این عملکرد را ندارند این است که اولی برای عقیم سازی در یک محفظه غول پیکر که برای این منظور طراحی شده است، با بخار شسته می شود. هر گونه آلودگی میکروسکوپی

پس باید گفت که تسلا رودستر بسیار کثیف است. این خودرو یک تولید معمولی است که ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس ایکس، آن را در جاده های عمومی رانندگی می کرد و قبل از پرتاب تمیز نشده بود.

البته، تسلا رودستر در مداری بیضوی به دور خورشید قرار دارد که تصور می‌شد ده‌ها میلیون سال به دور آن می‌چرخد تا اینکه کشش گرانشی زمین، مریخ یا مشتری سفر آن را قطع کرد و آن را بسیار بایرتر از همیشه کرد. قبل از. .زمان بازی بود.

“تسلا رودستر” لحظه به لحظه بمباران می شود تا اینکه سرانجام در جو زمین یا مریخ می سوزد یا به خورشید برخورد می کند، با میکرومتئورویدها، که قطعات فلزی بسیار کوچکی هستند، همراه با پرتوهای فرابنفش و پرتوهای کیهانی، و درجه حرارت آن به 127 درجه سانتیگراد افزایش می یابد. چنین شرایطی تمامی باکتری های سطح خودرو را از بین می برد. البته برخی از قسمت‌های خودرو از جمله قاب و موتور وجود دارد که می‌تواند مکان مناسبی برای نگهداری باکتری‌ها باشد، زیرا میکروب‌ها می‌توانند به طور کامل خشک شوند و هزاران یا شاید میلیون‌ها سال تاخیر داشته باشند.

بخش‌هایی از تسلا رودستر احتمالاً در آینده‌ای دور روی مریخ فرود می‌آیند، اگرچه احتمالاً در جو نازک مریخ کاملاً نابود خواهند شد. اما آلینا الکسینکو، استاد هوانوردی و کیهان‌شناسی در دانشگاه پردو، این وضعیت را پنجاه و پنج یا نیمه کامل می‌بیند. او گفت: «میزان باکتری موجود در این خودرو را می‌توان هم یک تهدید بیولوژیکی و هم نسخه پشتیبان حیات روی زمین در نظر گرفت.

تسلا دور "ماسک ایلان" سرانجام او در فضا به کجا رسید؟!

استارمن زیر نور خورشید چرخید

در آگوست 2009 بود که استارمن توانست نظم سفر فضایی خود را حفظ کند و به دور خورشید بچرخد. اسپیس ایکس در آن زمان اعلام کرد که تسلا رودستر و استارمن اولین گردش خود را به دور خورشید انجام داده اند.

اولین گردش به دور خورشید 557 روز پس از پرتاب استارمن انجام شد و مدار این خودرو تا آن زمان به 762 میلیون مایل رسید.

سپس، در اکتبر 2016، استارمن به نزدیکترین فاصله خود به مریخ رسید، کمی بیش از هشت میلیون کیلومتر، یا کمتر از 0.05 واحد نجومی.

یک واحد نجومی، میانگین فاصله زمین تا خورشید حدود 93 میلیون مایل یا 150 میلیون کیلومتر است.

در آن زمان، یک مطالعه مدل‌سازی مدار مأموریت نشان داد که استارمن تا چند 10 میلیون سال دیگر بر روی زهره یا زمین فرود خواهد آمد، اما احتمالاً در چند میلیون سال آینده به ترتیب با زمین یا زهره برخورد خواهد کرد. و 2.5 درصد

در آن زمان، یک مطالعه مدل‌سازی مدار مأموریت نشان داد که استارمن تا چند 10 میلیون سال دیگر بر روی زهره یا زمین فرود خواهد آمد، اما احتمالاً در چند میلیون سال آینده به ترتیب با زمین یا زهره برخورد خواهد کرد. و 2.5 درصد

تسلا دور "ماسک ایلان" سرانجام او در فضا به کجا رسید؟!

ماشین من هنوز در مدار مریخ است!

اواسط دسامبر 1400 (6 دسامبر 2021) بود که ایلان ماسک در توییتر نوشت: “ماشین من در حال حاضر در مدار مریخ است.” این یک بیانیه جاه طلبانه بود که کاملاً درست نیست. سال گذشته اسپیس ایکس ادعا کرد که استارمن اولین مدار خود را به دور مریخ انجام داده است.

در حالی که ایلان ماسک ادعا می کرد که استارمن هنوز به دور مریخ می چرخد، یکی از دانشمندان ادعای او را رد کرد.

جاناتان مک داول، ستاره شناس مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان، به ماسک گفت که اینطور نیست.

او ادعای ماسک را بررسی کرد و مدار رودستر را در فضا ترسیم کرد. وی گفت: اساساً این وسیله نقلیه همچنان به دور خورشید می چرخد ​​و فقط به دور بخش هایی از مریخ می چرخد ​​که به دور خورشید می چرخند. این با گردش به دور مریخ به شکل ماهواره یا مدارگرد بسیار متفاوت است.

مک داول با استفاده از افق های آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا، مرحله دوم موشک فالکون هاو را که استارمن با یک تسلا رودستر به آن پیچ شده بود، ردیابی کرد.

این خودرو در ابتدا قرار بود در مداری دایره ای بین مریخ و خورشید قفل شود. اما این موشک مسیر دیگری را در پیش گرفت که در برخی نقاط آن را فراتر از مدار مریخ طی کرد.

همانطور که در بالا ذکر شد، استارمن 557 روز طول می کشد تا یک دور به دور خورشید بچرخد که طولانی تر از زمین است.

دانشمندان تخمین می زنند که سقوط این موشک حداقل میلیون ها سال طول می کشد و زمین احتمالاً محل سقوط خواهد بود.

دانشمندان تخمین می زنند که سقوط این موشک حداقل میلیون ها سال طول می کشد و زمین احتمالاً محل سقوط خواهد بود.

سایر اهداف احتمالی شامل سیاره زهره یا خود خورشید است که محققان دانشگاه تورنتو می گویند حداقل 10 میلیون سال دیگر رخ خواهد داد.

یک وب سایت نیز به طور مداوم و فعالانه موقعیت استارمن را رصد می کند و ما دریافتیم که رتبه بندی مک داول با آنچه وب سایت نشان می دهد مطابقت دارد.

در نهایت، محاسبات مک داول و اطلاعات موجود در وب سایت نشان می دهد که استارمن، که پشت فرمان تسلا رودستر ایلان ماسک نشسته است، در واقع به دور مریخ نمی چرخد، بلکه در مداری بیضوی به دور خورشید قرار دارد، گاهی اوقات در فاصله نزدیک. مریخ هم می گذرد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.