اهمیت استراتژیک قفقاز جنوبی برای ایرانبه نظر می رسد جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود، علیرغم تلاش برای تعامل گسترده با همسایگان خود و تقویت روابط منطقه ای، از منطقه راهبردی، مهم و راهبردی قفقاز غفلت کرده و در عین حال منطقه امن است. .

لازم به ذکر است که جدای از تغییرات مرزی که در منطقه قره باغ کوهستانی پس از جنگ آذربایجان و ارمنستان صورت گرفت، موقعیت ارتباط زمینی ارمنستان و ایران تا حدودی نامعلوم بود و بخشی از این سرزمین جزء آذربایجان قرار گرفت. از سوی دیگر، بر اساس شایعات در اطراف ایران، رژیم صهیونیستی توانسته است در آذربایجان جایگاهی برای خود دست و پا کند که می تواند تهدیدی برای امنیت ایران نیز باشد.

به گزارش ایسنا، مسیر استراتژیک کالا با ورود به منطقه اقتصادی اوراسیا و اتصال به اروپا، اهمیت استراتژیک این منطقه را دوچندان کرد. اما پس از جنگ و درگیری در قره باغ کوهستانی بین آذربایجان و ارمنستان که به آتش بس با میانجیگری روسیه انجامید، در ماه های اخیر شاهد تنش ها و درگیری های گاه و بیگاه در منطقه حتی بر سر مسئله مرزی بین دو کشور بوده ایم. آتش تنش شعله ور شد به طوری که از ورود کامیون های ایرانی از مسیر معمولی جلوگیری شد و مدتی با مشکل مواجه شدند.

در واقع آذربایجان با انسداد بخشی از مسیر ارتباطی گوریس – قپان برای کامیون های ایرانی که در حال تردد بودند مشکلاتی ایجاد کرد که در این زمینه مقامات کشورمان نیز اعتراض خود را اعلام کردند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم پذیرش تغییر در مرزهای کشورهای منطقه، نسبت به درگیری های نظامی اخیر در منطقه قفقاز ابراز نگرانی کرد و خواستار خویشتن داری و احترام به تمامیت ارضی شد.

علاوه بر این وزیر امور خارجه آذربایجان درباره مشکلات اخیر ایران و آذربایجان وی گفت: به طرف ایرانی اطلاع داده شد که آذربایجان از ورود غیرقانونی کامیون های ایرانی به منطقه قره باغ نگران است. اما موضوع ورود غیرقانونی همچنان ادامه داشت. در بازرسی در آذربایجان مشخص شد که دو خودروی متعلق به شرکت های ایرانی به صورت غیرقانونی وارد خاک آذربایجان شده اند، بنابراین مذاکرات از طریق مجاری دیپلماتیک ادامه یافت.

به گفته وی آذربایجان همواره آماده حل مشکلات از طریق گفتگو بر اساس اصل احترام متقابل و عدم مداخله در امور یکدیگر است.

نقش پر رنگ روسیه در میانجیگری و حل مشکلات را نباید در تحولات منطقه قفقاز نادیده گرفت.

در جریان تحولاتی که در این منطقه رخ داد، نقش پر رنگ روس ها در میانجی گری و حل و فصل مسائل مربوط به آذربایجان و ارمنستان و همچنین دخالت های ترکیه به ویژه در حمایت از آذربایجان را نباید نادیده گرفت.

علاوه بر توافق آتش بس که در جریان جنگ آذربایجان و ارمنستان در مناقشه قره باغ کوهستانی با میانجیگری روسیه حاصل شد، روسیه نیز نقش مهمی در مناقشه مرزی ایفا کرد که پس از چند روز تنش بین آذربایجان و ارمنستان بر سر مناطق مرزی صورت گرفت. طرفین توافق کردند که در مرز مشترک خود آتش بس برقرار کنند. کرملین همچنین در بیانیه‌ای مفصل اعلام کرد که رئیس‌جمهور روسیه و نخست‌وزیر ارمنستان تلفنی درباره قره‌باغ کوهستانی و اقدامات تثبیت‌کننده رایزنی کردند.

از طرفی باید به نکته مهم تری توجه کنیم و آن خبر حضور رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرزهای ایران به ویژه در خاک آذربایجان را می توان تهدیدی برای امنیت ایران دانست.و این در حالی است که روسیه به طور مشخص در مورد این موضوع و حضور این بازیگر در منطقه موضع گیری نمی کند و به نظر نمی رسد موضوع مهمی برای روس ها باشد.

بنابراین علاوه بر اینکه قفقاز جنوبی از نظر ژئوپلیتیکی برای ایران مهم است، موقعیت مسیر ترانزیتی اهمیت این منطقه را برای ایران دوچندان کرده است.

سید محمدرضا دماوندی کارشناس مسائل قفقاز وی همچنین با اشاره به نقش برجسته روسیه در تصمیم گیری ها و رویکردها به موضوع قفقاز جنوبی تاکید کرد: جمهوری آذربایجان و ارمنستان حکمیت روسیه را می پذیرند و با در نظر گرفتن روسیه حرکت می کنند، هرچند آذربایجان به صراحت این موضوع را اعلام نمی کند.

رویکرد ایران به تحولات منطقه قفقاز روشن و دقیق نبوده و بخشی از موضوع را به تعویق انداخته است، در حالی که در رویدادهای مختلف از جمله مسائل ترانزیتی و همچنین اظهارات روسای جمهور آذربایجان و ترکیه که به هیچ وجه با ما همخوانی ندارد. منافع ملی باید موضع محکم و مشخصی را بیان کند

به گفته این کارشناس، رویکرد ایران به تحولات منطقه قفقاز روشن و دقیق نیست و با اشاره به مجموعه ای از اتفاقات مانند مسائل ترافیکی و اظهارات روسای جمهور آذربایجان و ترکیه که مبنی بر آن است، بخشی از موضوع را به زمان دیگری موکول کرده است. در راستای منافع ملی نیست ما موافق نیستیم ایران باید موضع قاطع و مشخصی را بیان کند.

جمهوری اسلامی ایران باید نسبت به تحولات این منطقه حساس بوده و در قبال وقوع حوادث موضع قاطعانه ای اتخاذ کند، زیرا عدم رعایت این امر مسائل پیچیده تری را در آینده به دنبال خواهد داشت.

با درک اهمیت توجه به زیرساخت ها و توانمندی های منطقه قفقاز، پر واضح است که نهادهای مسئول در کشور باید بیش از گذشته به این موضوع توجه کنند و از فرصت های موجود به ویژه از نظر اقتصادی استفاده کنند. و استفاده کنید.

سید رضا صدرالحسینی کارشناس مسائل منطقه ای در این زمینه با تاکید بر اهمیت منطقه قفقاز در مسائل اقتصادی، تجاری یا امنیتی گفت: یکی از مهمترین دلایل اهمیت این منطقه برای اقتصاد، تجارت است. و ایمنی؛ البته در بحث جذب نیرو نیز برای گروه های تروریستی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این گفته در سالهای اخیر در اقدامات تروریستی در سوریه، لیبی و افغانستان قابل اثبات است.

وی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران باید از فرصت های سرمایه گذاری و اقتصادی برای ایجاد توانمندی های جدید و نگاه به امنیت و مبارزه با تروریسم و ​​قاچاق مواد مخدر و امکان ایجاد پایگاه های جاسوسی و یا احتمالا نظامی رژیم صهیونیستی استفاده کند. توجه ویژه.

پس چرا سیاست خارجی ایران در این موضوع تا این حد ناچیز یا کم توجه است؟ آیا اهمیت ژئوپلیتیک این منطقه مشخص نیست؟ لزوم توجه به تهدیدات به ویژه امنیتی از سوی یکی دیگر از بازیگران این منطقه بسیار مهم است. جمهوری اسلامی ایران باید همواره در راستای سیاست تعامل با همسایگان با توجه به موقعیت استراتژیک منطقه به حساسیت های موجود توجه لازم را داشته باشد و در فرصت مناسب اقدامات مناسب را در دستور کار قرار دهد.

انتهای پیامSource link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.