دودکش؛ “کلاه” اسطوره ای در ماه شما


ایسنا/ زنجان دودکش الف که یک جاذبه طبیعی برای ژئوتوریسم است، با داستان جن ها و پری ها در مهتاب پذیرای گردشگران است.

«ماهنشان» نام منطقه ای در جنوب غربی زنجان در حدود 100 کیلومتری این شهر قرار دارد. ماهنشان شهری اسرارآمیز است که برای هزاران سال تحت حکومت مادها بوده است. این شهر آثار تاریخی و مذهبی فراوانی دارد. مردم محلی برخی از این آثار را به دلیل شکل عجیبشان “دودکش های نابغه” می نامند. در حالی که محققان از جنبه های زمین شناسی و باستان شناسی در حال تحقیق در مورد آنها هستند.

ماهنشان یکی از شهرهای استان زنجان و شهرستان ماهنشان مرکز این شهرستان است. این شهر در 113 کیلومتری غرب زنجان قرار دارد. یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری ماهنشان دودکش جان است که در 20 کیلومتری شهر ماهنشان و 150 کیلومتری مرکز استان زنجان قرار دارد.

«دودکش جن» دقیقاً همان چیزی است که ماهنشان را به شهری افسانه‌ای تبدیل کرده است و بسیاری با وجود گذشتن از زنجان، هرگز آن را ندیده و نشنیده‌اند. معلوم نیست مبنای ثبت نام آنها چیست. شاید به باورهای قدیمی مردم این منطقه برگردد، اما در اصل «دودکش جن» نوعی سنگ قارچی است که در اثر فرسایش به وجود آمده و شبیه مناره ای بلند و نازک است که سنگ دیگری روی آن گذاشته شده است. و در اصطلاح زمین شناسی به آن «هودو» می گویند.

قبل از رسیدن به روستای ایگل بلاغ، پدیده ای خاص و نادر وجود دارد که به دلیل ظاهر عجیبش در طول تاریخ با شایعاتی همراه بوده است. ستون هایی از خاک رسی که بر روی آن سنگ های بزرگ و صاف قرار می گیرد. این ستون‌های بلند که در اثر فرسایش طولانی‌مدت ایجاد شده‌اند، دارای تخته سنگ‌های مسطح در بالای آن هستند که ظاهری دودکشی به آنها می‌دهد. چنین پدیده های طبیعی در زمین شناسی “هود” نامیده می شود.

هودو در واقع سنگی قارچ مانند است که در اثر فرسایش به شکل مناره ای بلند و نازک در آمده و سنگ دیگری بر بالای آن گذاشته اند، اما در فرهنگ عامیانه قدیم چون شکل بسیار عجیبی دارند و ساخت آنها برای انسان غیرممکن تلقی می شد. ، آنها شده اند به دودکش جن می گفتند.

هودوها بیشتر در ایالات متحده، در برایس کانیون، که تصاویر آن نیز بسیار محبوب هستند، دیده می شوند. همچنین در غرب رودخانه می سی سی پی و شرق کوه های راکی ​​ایالات متحده و کانادا دیده شده است. آنها همچنین در تپه های گرم ترکیه هستند و مردم در داخل آنها زندگی می کنند. در قسمت فرانسوی رشته کوه های آلپ، آنها را به عنوان “خانم های مو راست” نیز می شناسند. هودو در صربستان و تایوان نیز وجود دارد. صرب ها حتی از سال 1959 از این پدیده ها محافظت کرده و آنها را برای گنجاندن در عجایب هفتگانه هفته جهانی جدید نامزد کرده اند.

در روستای «وردیج» (نزدیک به منطقه وردآورد) در استان تهران نیز نمونه هایی وجود دارد که به دلیل شکل و نوع فرسایش «هودو» نامیده می شوند، اما فقط در زنجان به آنها «دودکش جن» می گویند.

دودکش؛  یکی

قلعه زیر این پدیده نیز از دوران ساسانیان به یادگار مانده است که به آن «تخت دیو» یا «قلعه بهشت» می گویند. محلی ها محل زندگی این صخره بزرگ را می دانند که جن ها در آن زندگی می کنند و معتقدند موجودات زنده نمی توانند شب را در کنار آن بگذرانند.

در واقع قلعه بهستان یک ویژگی طبیعی است که در طول تاریخ معماری دخمه ایجاد شده است. این قلعه یکی از قلعه های تاریخی و مهم استان زنجان است که حاکمان در زمان خود برای دفاع از خود و مردم آن را ساخته اند.

طبقات بالای قلعه برای دفاع و طبقات پایین به عنوان زاغه و انبار مواد غذایی مورد استفاده قرار می گرفت. تاریخچه این قلعه را به دوره مادها نسبت می دهند و بر اساس تحقیقات باستان شناسی در دوران پس از اسلام به ویژه در دوره میانی اسلام مورد استفاده قرار گرفته و با شماره 1458 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های طبیعی ماه در ارتفاعات با طلوع خورشید بسیار زیبا هستند. ماه منطقه ژئوتوریسم زنجان است که به دلیل وجود تپه های رنگارنگ، دودکش ها، روستاهای تاریخی مانند مدآباد و جاذبه های زمین شناسی به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است، بنابراین گردشگر مسحور این منطقه می شود.

انتهای پیامSource link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.