از نیلوفر 8 پر تا عقاب طلایی ایران

[ad_1]

ایسنا/ آذربایجان غربی این کلیسا در بین بسیاری از ارامنه به کلیسای تادئوس مقدس یا کلیسای تاتاووس معروف است، زیرا بنا بر منابع تاریخی و مذهبی، مقبره سنت پس از میلاد مسیح برای تبلیغ مسیحیت آمده است.

مردم این دیار که در آن زمان زرتشتی و پرستش بودند، به تدریج به دین خود گرویدند. پادشاه آن دیار و دخترش «ساندخت» به مسیحیت گرویدند، اما پس از مدتی پادشاه پشیمان شد و دستور کشتن ططاووس و سندخت و 3500 ارمنی را صادر کرد و این کلیسا نماد شهادت شد.

بعدها در سال 302 میلادی، تیرداد شاه این دیار که مسیحی شد، دستور ساخت کلیسایی بر آرامگاه ططاووس داد تا یاد و خاطره شهادت در راه خدا که بزرگترین سعادت بشر به شمار می رود، همیشه باقی بماند. زنده بماند در یاد و خاطره مردم این منطقه می گویند هر ساله در اواخر تیر و اوایل مرداد مصادف با سالگرد شهادت آن مرد مراسم باشکوهی با حضور هزاران نفر برگزار می شود. از ارامنه مردم از سراسر جهان به اینجا می آیند و آیین ها و مراسم ارمنی را در اطراف کلیسا انجام می دهند، چادر می زنند و چند روز را به عبادت می گذرانند.

از نیلوفر 8 پر تا عقاب طلایی ایران

فعالان گردشگری قره کلیسا را ​​یکی از باشکوه ترین بناهای ارمنی ایران می دانند که حجم، معماری و مجسمه های زیبا آن را به یک بنای تاریخی در سطح جهانی برای گردشگران تبدیل کرده است.

ویژگی های معماری اورارتویی را می توان در سرتاسر کلیسای تاریخی 2000 ساله مشاهده کرد. نمادهای اسرارآمیز کلیسا که از یک جهان صحبت می کند، بر اساس باورهای گذشتگان و فرهنگ های تاریخی و کهن این سرزمین است و بر روی بدنه یک لاشه سنگی باستانی، نماد و رمز و راز نقش بسته است. از نیلوفر 8 تا عقاب طلایی ایران. از دایره های متحدالمرکز گرفته تا نقاشی های صلیب و صلیب شکسته و صلیب مسیحیت. از تصاویر مریم و مسیح و روح القدس گرفته تا شیطان و آتش و شیطان و شمشیر. می خواهد ساعت ها بنشیند و فکر کند و ماجرا را بررسی کند.

از نیلوفر 8 پر تا عقاب طلایی ایران

به گزارش ایسنا، کلیسای قره متعلق به ارامنه است که در جنوب ماکو در 20 کیلومتری شمال شرق چالدران در کنار روستایی به همین نام قرار دارد. ارمنستان در روز پنجشنبه 18 دسامبر 1999 به عنوان شانزدهمین سایت میراث ناملموس ایران در یونسکو.

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.