اثرات جبران ناپذیر کرونا در شناسایی بیماران سل / تاثیر تحریم های نامطلوب بر تهیه دارو برای بیماران سلوی افزود: متأسفانه به دلیل ماهیت بیماری سل، عواقب عدم شناسایی موارد فوراً ظاهر نمی شود و حتی اگر تاج امروز به پایان برسد، باز هم در 2 تا 5 سال آینده باید با عوارض ظهور دیررس آن مقابله کنیم.

دکتر. مهشید ناصحی در گفت وگو با ایسناوی با اشاره به شعار امسال روز جهانی سل، گفت: سرمایه گذاری برای پایان بیماری سل، نجات انسان است و این همه گیری منجر به کاهش 28 درصدی موارد سل شده است. اگرچه کاهش تشخیص سل در سال دوم بیماری همه گیر (1400) حدود پنج درصد بهتر از سال اول CHD است، اما واضح است که این عدد بسیار ناچیز است و باید تلاش زیادی برای جبران این تاخیر انجام شود.

وی افزود: بر اساس برآورد دفتر مبارزه با سل و جذام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، در دو سال گذشته، حدود 6000 بیمار سل نادیده گرفته شدند تا صرفاً به دلیل عواقب شیوع یک بیماری همه گیر در کشور شناسایی شوند. و مشخص است که این افراد به دلیل عدم تشخیص و درمان، میکروب سل را در این مدت به خانواده و نزدیکان خود منتقل کرده اند. اگر متوسط ​​خانواده ایرانی را 4 نفر فرض کنیم، هر فرد مبتلا به سل ریوی حداقل 3 نفر از بستگان خود را به میکروب سل مبتلا کرده است، یعنی حداقل 18000 نفر به دلیل عواقب بیماری عروق کرونر به بیماری سل مبتلا شده اند. 10 درصد آنها (یعنی 1800 نفر) تا دو سال آینده به سل فعال مبتلا می شوند که این تعداد به موارد شایع در کشور می افزاید. متأسفانه به دلیل ماهیت سل، عواقب عدم شناسایی موارد بلافاصله ظاهر نمی شود و حتی اگر تاج امروز به پایان برسد، باز هم باید با عوارض شروع دیررس آن طی 2 تا 5 سال آینده مقابله کنیم.

وی تاکید کرد: افرادی که در این دوران دچار بیماری شدید عروق کرونر قلب و آسیب ریه هستند، بیشتر در معرض ابتلا به سل هستند. اما اگر برنامه های شناسایی ما تقویت نشود و عزم ملی فراتر از وزارت بهداشت نباشد، دستاوردهای ارزشمندی که در دهه های اخیر به دست آورده ایم به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

ناصحی درباره آمار مبتلایان به سل شناسایی شده گفت: در سال 1399، 5666 مورد سل گزارش شده در کشور داشتیم که نسبت به سال 98 حدود 28 درصد کاهش داشته است. از 1,399. از میان بیمارانی که از اوایل دهه 1400 شناسایی شدند، 45 درصد زن و 20 درصد بیماران با ملیت غیرایرانی بودند.

وی افزود: استان های سیستان و بلوچستان و گلستان همچنان دارای رکورد سل هستند و پس از آن استان های خراسان رضوی و گیلان قرار دارند.

وی ادامه داد: اکنون که پیشرفت چشمگیری در پوشش واکسیناسیون عروق کرونر حاصل شده است، به نظر می رسد نظام سلامت قدرت و زمان بیشتری برای اجرای برنامه های معمولی مانند کنترل سل دارد. علاوه بر فعالیت‌های معمول و گذشته برنامه ملی مبارزه با سل، به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برای پذیرش ۱۹ بیمار کووید-۱۹، برای افرادی که بیش از ۴ هفته سرفه کرده‌اند، برای ارجاع به مراکز جامع سلامت و در یکی از مراکز درمانی ابلاغ شده است. گروه ها . . به عنوان پرخطر تعریف می شود (شامل افراد بالای 65 سال، افراد مبتلا به نقص ایمنی، افراد مبتلا به بدخیمی ها، افراد تحت شیمی درمانی، افرادی که به دلیل بیماری عروق کرونر قلب در بیمارستان بستری شده بودند و دوزهای بالایی از کورتیکواستروئیدها یا داروهایی مصرف می کردند که سرکوب کننده های ایمنی مانند اکتمرا به آنها داده می شد؛ افراد مبتلا به اچ آی وی و شهروندان افغان)، تشخیص سل فعال؛ یعنی اگر افراد مبتلا به این بیماری ها سرفه ای داشته باشند که بیش از 4 هفته پس از بهبودی از بیماری عروق کرونر قلب ادامه داشته باشد، نمونه پیگیری و آزمایش سل انجام می دهیم.

وی درباره ارائه داروهای ضد سل نیز گفت: تحریم‌ها مانند سال‌های گذشته آثار زیانباری بر تامین دارو و تجهیزات دارد. ما سیستم بهداشت و درمان خوبی داریم و انتظار می‌رود که تجهیزات در سطح جهانی بیشتر از آنچه در حال حاضر موجود است داشته باشیم. اگرچه از این حیث تلاش کرده ایم تا با تسهیلات سازمان های بین المللی برخی تجهیزات خارجی متاثر از تحریم ها را خریداری و خریداری کنیم، اما نکته مهم دیگر تاثیر غیرمستقیم تحریم ها بر قدرت خرید ما به ویژه در زمینه تامین اقلام خارجی و وارداتی است. کاهش یافته. به عبارت دیگر بودجه ما باید چند برابر شود تا بتوانیم همان خدماتی را که چند سال پیش ارائه می کردیم ارائه دهیم و این در حالی است که به دلیل آسیب شدیدی که کرونا به برنامه شناسایی بیماری سل وارد کرده است، معمولاً باید جبران کنیم. برای آن آسیب . . نسبت به قبل به بودجه بیشتری نیاز داریم.

وی افزود: در حال حاضر در برخی از اقلام دارویی وارداتی با مشکل جدی مواجه هستیم؛ البته تلاش شده است که درمان بیماران متوقف نشود، اما این موضوع فشار روانی و کاری زیادی را به نظام سلامت وارد کرده است.

وی در مورد اینکه آیا تا سال 2050 به هدف حذف سل خواهیم رسید یا خیر، تصریح کرد: اگر حمایت جدی و عزم ملی و همه جانبه وجود نداشته باشد، در سطح ملی امکان تحقق آن وجود ندارد. پیدا کنید، وجود نخواهد داشت. از سوی دیگر، تمام جهان به دلیل تاج آسیب جدی دید. یعنی سازمان بهداشت جهانی در سال 2021 اعلام کرد که برای اولین بار روند مرگ و میر ناشی از سل افزایش یافته است و از آنجایی که سل یک بیماری کاملاً قابل درمان است، وقوع این مرگ‌ها (که یک پدیده بالقوه قابل پیشگیری است) قابل قبول نیست. . برای رسیدن به فاز حذف سل در سال 2050، ابتدا باید به اهداف توسعه پایدار دست یابیم که تاکید می کند در سال 2030 نسبت به سال 2015 باید 90 درصد از میزان مرگ و میر سل و 80 درصد از بروز سل را کاهش دهیم. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2020، نه تنها به این هدف نرسید، بلکه میزان بروز جهانی و مرگ و میر ناشی از سل ناشی از بیماری عروق کرونر قلب از پنج سال به هشت سال کاهش یافته است. از این رو چاره ای جز احیای برنامه کنترل سل وجود ندارد.

وی با تاکید بر اهمیت فرهنگ سازی در زمینه بیماری سل، گفت: مردم باید بدانند که علیرغم تشخیص و درمان موثر بیماری سل که چندین دهه است در اختیار دنیا از جمله ایران قرار گرفته است. هنوز روزانه 30 مورد سل و 3 مورد مرگ و میر در کشور ما وجود دارد و از آنجایی که این بیماری قابل درمان است، این آمار واقعا زیاد و غیرقابل قبول است.. متأسفانه می توان گفت گوش مردم عزیز کشورمان در دو سال شیوع کرونا به تعداد زیاد بیماری های عروق کرونر و مرگ و میرها عادت کرد و شاید اعداد و ارقامی که برای سل بیان می کنیم زیاد ایجاد نکند. انگیزه در مردم از سوی دیگر، اکثر مردم شرایط حاد را بهتر درک می کنند. به عنوان مثال، اگر فردی امروز بیمار شود و 2 هفته بعد بمیرد، به احتمال زیاد امروز فردی آلوده به میکروب سل را می بیند، سال بعد به این بیماری مبتلا می شود و چند ماه بعد می میرد. چاره ای جز مداخلات جدید، جدی و همه جانبه برای برون رفت از مشکلات موجود و دستیابی به اهداف و تعهدات بین المللی نیست. ما باید دسترسی به تجهیزات تشخیصی سریع و داروهای جدید سل را افزایش دهیم، باید بر اجرای برنامه‌های غربالگری و غربالگری بیماری فعال در گروه‌های پرخطر تمرکز کنیم و باید از همه ظرفیت‌های موجود برای افزایش آگاهی عمومی و در نتیجه مشارکت و تشدید تقاضای آن استفاده کنیم. .

ناصحی ادامه داد: سل یک بیماری عفونی است که توسط میکروبی به نام باسیل سل (Mycobacterium tuberculosis) ایجاد می شود. این بیماری می تواند به هر قسمت از بدن انسان مانند استخوان ها، مفاصل، مغز، کلیه ها، پوست و … حمله کرده و آن را درگیر کند، اما به دلیل نیاز و علاقه زیاد این میکروب به اکسیژن، در 80 درصد ریه ها قرار می گیرد. سل هنوز یک مشکل جهانی است و در حال حاضر حدود 1.7 میلیارد نفر در جهان به میکروب سل مبتلا هستند و میکروب سل را بدون احساس بیماری در بدن خود پنهان می کنند. عواملی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند باعث می شود باسیل سل در حالت خنثی قرار گیرد و سل فعال در این افراد ایجاد شود. در حال حاضر سالانه حدود 10 میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری سل مبتلا می شوند و 1.5 تا 2 میلیون نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند، در حالی که این بیماری هم قابل پیشگیری و هم قابل درمان است.

او اضافه کرد: راه اصلی انتقال باسیل سل از طریق هوا و تنفس است. هنگامی که بیمار مبتلا به سل ریوی عطسه می کند، سرفه می کند، صحبت می کند یا حتی می خندد، قطرات کوچک حاوی میکروب سل در هوا پراکنده می شود که می تواند چندین ساعت در هوا معلق بماند. اگر یک فرد سالم هوای آلوده به این قطرات را تنفس کند، میکروب سل وارد ریه های او می شود. اما برای انتقال بیماری، تماس طولانی و نزدیک با بیمار لازم است.

رئیس اداره مبارزه با سل و جذام مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: اکثر افراد با ورود میکروب ها به ریه ها هرگز بیمار نمی شوند. از آنجایی که سیستم ایمنی شما میکروب را مهار می کند و از تکثیر آن جلوگیری می کند، در واقع میکروب سل در بدن شما نهفته و نهفته باقی می ماند و این افراد علائم بیماری را ندارند و میکروب را به دیگران منتقل نمی کنند. از هر 10 نفری که میکروب سل در بدن خود دارند، تنها یک نفر می تواند در طول زندگی خود به بیماری سل فعال مبتلا شود. علائم سل بسته به محل عفونت در بدن متفاوت است، اما شیوع بالای میکروب های سل در ریه ها باعث می شود که سل ریوی شایع ترین نوع بیماری با علائمی مانند سرفه طولانی مدت (به مدت 2 هفته یا بیشتر) باشد که می تواند یا ممکن است. با خلط همراه نباشد تب، کاهش وزن، تعریق شبانه، بی اشتهایی، خستگی زودرس و ضعف عمومی و گاهی در مواردی که بیماری دیر تشخیص داده شود، درد قفسه سینه، تنگی نفس و خلط.

او تاکید کرد که سل برای چندین دهه موثر بوده استوی گفت: سیاست اصلی ما این است که قبل از انتقال بیمار به دیگران و قطع چرخه انتقال، بیمار را به موقع شناسایی و درمان کنیم. به همین دلیل نظر مردم در مورد این بیماری باید اصلاح شود و نباید به عنوان یک بیماری نگران کننده و صعب العلاج به آن نگاه کرد. در حال حاضر مراکز بهداشتی مرتبط با وزارت بهداشت اقدامات تشخیصی و درمانی بیماران سل را به صورت رایگان ارائه می کنند. این را فراموش نکن سل کاملاً قابل درمان است. تا زمانی که بیمار درمان کامل خود را دریافت کند.

ناصحی در پایان سخنان خود گفت: متاسفانه همه می دانیم که بخشی از عموم مردم فرهنگ درستی برای مصرف دارو به خصوص آنتی بیوتیک ها ندارند که باید به طور منظم و کامل مصرف شود. این موضوع در بیماری سل به دو دلیل اهمیت بیشتری دارد. اول اینکه طول درمان سل طولانی است، حداقل شش ماه، و دوم اینکه بیمار سل به زودی (مثلاً 2 تا 4 هفته) پس از شروع دارو، بهبود قابل توجهی در علائم بالینی خود مشاهده می کند. بنابراین ممکن است عمدا یا سهواً دارو را جدی نگیرد یا قطع نکند. با این حال، درمان سل حداقل شش ماه طول می کشد و در این مدت بیمار باید دارو مصرف کند.

انتهای پیامSource link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.