در مرکز شیر توپی حفره ای قرار دارد (2)

در مرکز شیر توپی حفره ای قرار دارد
بال ولو

وقتی که شفت حرکت می کند، فشار وارد بر توپی به سیت رینگ ها منتقل می شود بنابراین، می بایست از موادی در ساخت آن استفاده شود که قابلیت تحمل این فشار را داشته باشد. محدودیت استفاده از آن ها توسط میزان دما و فشار بسته به محیط استفاده کنترل می شود. همچنین بدلیل اینکه این مواد دارای خاصیت کشسان میباشند، محدودیت استفاده از شیر در دماهای بالا را به همراه دارند. همچنین جنس آبند (seat) از نوع PTFE می باشد . همچنین وقتی این دریچه کشوئی به بالاترین حرکت می کند، سیال با کمترین مقاومت و افت فشار به جریان می افتد. این مکانیزم مدور برای آن است که فشار به صورت یک نواخت به جریان در آید. توپِ یک شیر توپی 3 طرفه ممکن است دارای طرح L یا T باشد که در تصویر زیر نشان داده شده است. البته به این مدل شیرها بال ولو، شیر توپی و شیر گازی هم گفته میشود این شیرها مسیر جریان را با چرخش ربع به دور اهرم باز و بسته می کنند برای عبور سیال از شیر باید ساقه شیر به سمت موقعیت باز شدن چرخش داشته باشد، چرا که در این صورت با چرخیدن توپی، سوراخی که در وسط آن قرار دارد دقیقاً در مسیر ورود و خروج سیال قرار میگیرد و با اینکار عبور سیال از شیر ممکن می شود؛ نوع چرخش توپی در عبور سیال نقش بسزایی دارد به صورتی که اگر چرخش توپی به گونهای باشد که سوراخ آن بر مسیر جریان سیال عمود باشد در این صورت دبی سیال متوقف خواهد شد و یا اگر توپی در حالت نیمه باز چرخش داشته باشد به نوعی جریان آشفته در شیر به وجود میآید که در کاربرد شیر توپی محدودیت ایجاد میکند پس می توان نتیجه گرفت که وضعیت توپی باید در موقعیت های کاملا بسته و یا کاملاً باز قرار گیرد تا کارایی مناسبی داشته باشد. ᠎This article has be​en generated with GSA Con​tent Gen᠎er ator DEMO!

این شیر های جزو شیرهای ربع گرد، شیرهای توپی می باشند. شیر توپی یا بال ولو یا شیر گازی یک مدل از انواع شیر می باشد که با گردش 90 درجه یا ربع گردش که در جهت مستقیم حرکت سیال است شیربال ولو دارای یک قطعه رابند که حرکت دورانی دارد و شامل یک توپ کامل و یا نیمه کامل است . در نتیجه شیرهای توپی باعث ایجاد ضایعات اصطکاک در سیستم خواهد شد که البته مقدار آن نسبت به دیگر انواع شیرآلات نسبتاً کم است. شیر توپی یا بال ولو (Ball Valve)، همان طور که گفته شد یکی از محبوب ترین و پر مصرف ترین شیرآلات در حوزه ی کارهای پتروشیمی هستند. همانطور که گفته شد در مرکز بال ولو یک جسم توپی شکل قرار دارد؛ توپی مورد نظر یک شکاف (سوراخ) دقیقا در میان خود دارد که همسو با جریان است و می توان آن را توسط اهرم تا 90 درجه به منظور متوقف کردن جریان چرخاند. در این نوع شیر توپی، توپ قابلیت جا به جایی دارد و در مایع در حال جریان شناور است و توسط دو سیت الاستومتریک (دارای قابلیت ارتجاعی) ثابت نگه داشته شده است و از پایین آزاد است. در طراحی بال فلوتینگ، این توپی در داخل شیر حالت شناور داشته و تا حد چند میلیمتر قابلیت جا به جایی دارد.

راهحل فشار بالای شیرهای توپی شناور (FlOATING BALL VALVE)، شیرهای ترنیون (TRUNNION MOUNTED BALL VALVE) است. ساختار شیرآلات توپی شناور بسیار ساده بوده و دارای آببندی خوبی است، اما بار سیال جاری شده توسط فشار توپ به سمت رینگ آببندی خروجی حرکت میکند. توپی شناور برای سیالاتی مناسب است که فشار بالایی را متحمل می شوند. برای بسته شدن نیز از فشار جریان استفاده می شود که توپی به قسمت خروجی هدایت شده و خود فشار جریان باعث بسته شدن خروجی می گردد. شیرها ی جوشی مناسب سیالات سمی است و طراحی ساختار آن باعث عدم نشتی در طول شیر می باشد. در این نوع ولو که مایع هنگام بسته بودن ولو بین توپی و جداره ولو جمع می شود، به مرور زمان باعث رسوب شده و بسته به محلی که از آن استفاده می شود ممکن است نسبت به بقیه بال ولو ها از محبوبیت کمتری برخوردار باشد. شیر توپیها ازنظر مهار گوی نیز به floating ball (در این مدل، توپی بین سیت قرار میگیرد و با فشار سیال، آببند را انجام میدهد) و trunnion ball (شیر توپی توسط دو اهرم از پایین و بالا ثابت و آببند را انجام میدهد).

انواع دیگری از شیرآلات را میتوان مشاهده کرد.

شیر توپیها با روشهای مختلفی دستهبندی میشوند که بهاختصار سه روش مهم آنها توضیح داده میشود. بال ولو ها، از انواع شیرآلات صنعتی هستند که در تجهیزات پایپینگ استفاده میشوند. این تلفات هنوز در مقایسه با انواع دیگر شیرآلات نسبتاً ناچیز است. اگر بخواهیم مقایسه ای عمل کنیم، شیرهای کروی (Globe Valves) در این مورد انتخاب بهتری هستند و به خوبی جریان را کنترل می کنند. توپی یا همان گوی کروی داخل شیر از استیل مرغوب نوع 304 میباشد و در مواردی به درخواست مشتری از نوع استیل 316 نیز استفاده میگردد. فروش و عرضه انواع شیر های بال ولو استنلس استیل در سایزهای ۱/۲ اینچ الی ۲۴ اینچ در کلاسهای ۱۵۰ ۳۰۰ ۶۰۰ با متریالهای ۳۱۶ ۳۰۵ ۳۱۶L 321 304 L با کیفیت برتر و ممتاز به همراه شناسنامه معتبر از شرکت سازنده. انواع دیگری از شیرآلات را میتوان مشاهده کرد. بال ولو اربیت معمولاً دارای سایزهای بزرگ بوده و نیازمند اپراتورهای برق میباشد، که نسبت به اپراتورهای یک چهارم شیرآلات توپی ارزانتر است. شیرآلات در زندگی روزمره ما استفاده فراوانی دارند و ممکن است مورد توجه واقع نشوند.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.