ویژگی های یک خانه سالمندان خوب

[ad_1]

اگرچه حدود 8.5 میلیون سالمند در کشور وجود دارد، اما حدود 0.3 درصد در مراکز مسکونی زندگی می کنند. بنابراین توجه به وضعیت مدارس شبانه روزی سالمندان یکی از مهم ترین موضوعات این حوزه است و از این حیث یکی از سوالاتی که مطرح می شود این است که یک مرکز نگهداری از سالمندان خوب چه ویژگی هایی دارد؟

به گزارش ایسنا، طبق آمار منتشر شده از سوی دبیرخانه شورای ملی سالمندان، جمعیت سالمندان ایران در سال 1355 حدود 5 درصد بوده است و 43 سال طول کشید تا این جمعیت در سال 1398 به 10 درصد برسد، اما پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در شرایط منحصربفرد جهانی، فقط برای 23 سال یعنی از سال 1398 تا 1421 جمعیت سالمندان بین 10 تا 20 درصد افزایش می یابد.

از سوی دیگر بررسی وضعیت جمعیت سالمند در شرایط کنونی نشان می دهد که نرخ جمعیت سالمند 10.2 درصد است به طوری که در حال حاضر حدود 8 میلیون و 500 هزار سالمند در کشور وجود دارد. حدود 83 درصد سالمندان کشور در ارزیابی دوره های سالم، 5 درصد سالمندان در ایران از بیماری های جدی رنج می برند و 11 درصد سالمندان کشور معلول هستند، بنابراین توجه به خانه های سالمندان بسیار مهم است.

یکی از محیط هایی که برخی از سالمندان به دلایل مختلف در آن زندگی می کنند خانه های سالمندان است و در حال حاضر حدود 0.3 درصد از سالمندان در خوابگاه ها زندگی می کنند، بنابراین وضعیت مراکز شبانه روزی سالمندان یکی از مهمترین مسائل این حوزه است. این است.

اگرچه به دلیل فرهنگ بالای کشور، این مراکز چندان توسعه نیافته و مردم اغلب سالمندان خود را در خانه و در کنار خانواده نگهداری می کنند، اما برخی از خانواده ها به دلیل شرایطی ممکن است به ناچار سالمندان خود را به مراکز اعزام کنند. مراکز نیز باید در کنار شهرها، روستاها و خانه‌های دوست‌دار سالمند به‌عنوان بخشی از محیط‌های دوست‌دار سالمند در نظر گرفته شوند.

در این زمینه این سوال مطرح می شود: یک مرکز نگهداری خوب از سالمندان چه ویژگی هایی دارد؟ سازمان بهزیستی کشور به عنوان مسئول تهیه و تدوین استانداردهای مراکز نگهداری از سالمندان، ضوابط مرکز مطلوب سالمندان را تعیین و به متقاضیان ایجاد این مراکز اعلام می‌کند.

این شاخص نگاهی به ابعاد فیزیکی، غیر فیزیکی و عملکردی مراکز دارد، اما علاوه بر استانداردهای فوق، موارد دیگری نیز وجود دارد که برای یک مرکز مراقبتی خوب برای تامین رفاه و آسایش روحی و روانی سالمندان ضروری است. ; یک مرکز تماس خوب دارای کادری متخصص و مجرب است، تحت پوشش بیمه قرار می گیرد و دارای ساختاری هماهنگ است که امکان ارائه سطوح مختلف خدمات را فراهم می کند.

در یک مرکز تماس خوب، همه افراد فضایی خصوصی دارند تا احساس راحتی و تنهایی کنند و بدون مزاحمت با افراد و خانواده ملاقات کنند. در یک مرکز مراقبت خوب، کلیه خدمات اجتماعی، پزشکی و توانبخشی به ساکنین ارائه می شود. یکی از عناصر کلیدی مراقبت خوب در مراکز مراقبت، حق تصمیم گیری و اعمال کنترل بر زندگی شخصی ساکنین است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.