نکات طلایی برای حفظ سلامت قلب – ایسناتغذیه مناسب و سبک زندگی سالم نقش مهمی در حفظ سلامت قلب شما دارد. با انتخاب عاقلانه غذاها می توانید خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهید.

به گزارش ایسنا، تغذیه مناسب و سبک زندگی سالم نقش مهمی در حفظ سلامت قلب شما دارد. با انتخاب عاقلانه غذاها می توانید خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهید. از منابع غنی فیبر مانند غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و حبوبات استفاده کنید. به جای چربی های حیوانی مانند کره، چربی های گیاهی مانند آجیل، روغن زیتون و غیره را انتخاب کنید.

اهمیت مصرف میوه و سبزیجات

روی مصرف بیشتر غذاهای گیاهی مانند سبزیجات و حبوبات و مصرف کمتر چربی اشباع شده تمرکز کنید. میوه ها و سبزیجات نه تنها کم کالری و سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان هستند، بلکه می توانند به کنترل فشار خون نیز کمک کنند. فشار خون بالا عامل خطر اصلی حمله قلبی و سکته است. لازم به ذکر است که پتاسیم موجود در میوه ها و سبزیجات در کاهش فشار خون موثر است. مقدار توصیه شده پتاسیم برای مردان بالغ 3400 میلی گرم در روز است. بهتر است پتاسیم را از طریق غذا دریافت کنید و همیشه قبل از مصرف هر گونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید. برای کمک به دریافت پتاسیم روزانه حداقل 2 وعده میوه و 3 وعده سبزیجات بخورید. گزینه های عالی برای دستیابی به این امر شامل گوجه فرنگی، اسفناج، سیب زمینی، موز و کدو حلوایی است.

اهمیت نوع چربی مصرفی برای سلامت قلب

تأثیر مقدار و نوع چربی که می خورید بر سلامت قلب متفاوت است. تحقیقات نشان داده است که چربی اشباع شده می تواند اثرات منفی بر سلامت قلب داشته باشد. راهنمای رژیم غذایی برای آمریکایی ها (2025-2020) توصیه می کند مصرف چربی های اشباع خود را محدود کنید. غذاهایی مانند گوشت قرمز، کره و بستنی حاوی چربی اشباع شده هستند. نشان داده شده است که جایگزینی منابع چربی های اشباع شده با چربی های غیراشباع برای سلامت قلب و عروق مفید است. غذاهایی مانند روغن زیتون، روغن کانولا، آووکادو، گردو و بادام حاوی چربی های غیر اشباع هستند.

اسیدهای چرب امگا 3 مانند چربی های غیر اشباع برای جلوگیری از مرگ ناگهانی ناشی از حملات قلبی مفید هستند. ماهی های چرب مانند سالمون، ماهی خال مخالی، ماهی تن و شاه ماهی حاوی دو نوع اسید چرب امگا 3، دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) هستند.

نوع دیگری از چربی امگا 3، اسید آلفا لینولنیک (ALA) نیز ممکن است فوایدی برای سلامت قلب داشته باشد. دانه کتان و گردو حاوی ALA هستند. به طور منظم دو قاشق غذاخوری دانه کتان آسیاب شده یا یک اونس (تقریباً یک مشت کوچک) گردو را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید تا میزان ALA مصرفی خود را افزایش دهید.

فعالیت بدنی برای قلب مفید است

حداقل 2 ساعت و 30 دقیقه (150 دقیقه) در طول هفته ورزش هوازی با شدت متوسط ​​داشته باشید و بهتر است بیشتر روزهای هفته فعال باشید. این شامل پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و غیره است. تمرینات قدرتی مانند وزنه برداری را حداقل دو بار در هفته انجام دهید. به یاد داشته باشید که از تمرینات تعادلی و انعطاف پذیری نیز استفاده کنید.

مدیریت استرس را در اولویت قرار دهید

به گفته دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، حتی اگر درست غذا بخورید و به طور منظم ورزش کنید، استرس کنترل نشده می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد. خواب کافی، تکنیک های تمدد اعصاب و تقویت روابط خانوادگی عادات سالمی هستند که می توانند از شما در برابر اثرات مضر استرس محافظت کنند.

انتهای پیامSource link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.