رشد 400 درصدی صادرات ایرانرئیس سازمان توسعه تجارت از افزایش 400 درصدی صادرات خدمات فنی و مهندسی از ایران در سال گذشته خبر داد.

به گزارش ایسنا، اگرچه در حوزه صادرات غیرنفتی، بخش قابل توجهی از تمرکز دولت و فعالان اقتصادی بر محصولات تولیدی است، اما در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی، ایران از قابلیت هایی برخوردار است که گاه از آن استفاده نمی کند. به درستی در سال های اخیر

یکی از دغدغه‌های اصلی صادرات ایران در سال‌های اخیر وابستگی به فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بوده است و در دستور کار صادراتی ایران نیز این کالاها سهم قابل توجهی دارند. همچنین صادرات مواد اولیه و محصولات کشاورزی نیز بخشی دیگر از صادرات ایران است که به دلیل ارزش افزوده پایین از مزیت نسبی چندانی در بین اقلام صادراتی برخوردار نیست.

یکی از زمینه هایی که ایران می تواند با حضور بیشتر شرایط را برای تنوع سبد صادراتی فراهم کند، افزایش فعالیت در حوزه صادرات خدمات است. در سال‌های اخیر برخی از کشورهای همسایه مانند عراق مشتری این خدمات در ایران بوده‌اند، اما نبود زیرساخت‌های لازم باعث شد این بخش سهم قابل توجهی در صادرات نهایی کشور نداشته باشد.

اکنون رئیس سازمان توسعه تجارت از تغییر چشمگیر صادرات خدمات مهندسی و فنی در سال گذشته خبر داد و رشد صادرات این بخش نسبت به سال 1399 را 400 درصد اعلام کرد.

علی رضا پیمان پاک در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت ایران با ثبت این رشد توانست در سال 1400 به ارزش 2.3 میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی صادر کند.

به گفته وی، این آمار از صادرات به 18 کشور مختلف به دست آمده است و این نهاد در نظر دارد در سال جاری تعداد صادرات خدمات فنی و مهندسی را به حدود 4 میلیارد دلار برساند.

پیمان پاک همچنین به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: توسعه کسب و کار با استفاده از ایده های خلاقانه و دانش بنیان موجب ایجاد تولیدات اشتغال زا خواهد شد.

انتهای پیامSource link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.