5 روند اصلی و انقلابی مراقبت های بهداشتی در سال 2022

[ad_1]

هر روز، فناوری‌های جدیدی در صنعت مراقبت‌های بهداشتی کشف می‌شوند که برای مبارزه با بیماری‌ها، تولید واکسن‌ها و داروهای جدید و کمک به مردم برای داشتن زندگی سالم‌تر استفاده می‌شوند. طی چند سال گذشته، بسیاری از شرکت‌های فناوری بر استفاده از تخصص خود برای حل مشکلات ناشی از همه‌گیری جهانی متمرکز شده‌اند. در عین حال، بسیاری از شرکت های مراقبت های بهداشتی که لزوماً شرکت های فناوری نیستند، توجه خود را به فناوری و پتانسیل آن برای تغییر روش ارائه محصولات و خدمات خود معطوف کرده اند.

به گزارش ایسنا، واضح است که اپیدمی کرونا به دیجیتالی شدن صنعت مراقبت های بهداشتی سرعت بخشیده است. بر اساس گزارش منتشر شده توسط HIMSS (جامعه سیستم های مدیریت و سیستم های اطلاعات سلامت) در مورد آینده مراقبت های بهداشتی و سلامت، 80 درصد از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی قصد دارند سرمایه گذاری در فناوری و راه حل های دیجیتال را در پنج سال آینده افزایش دهند. بنابراین، شاهد رشد در زمینه‌هایی مانند پزشکی از راه دور، پزشکی شخصی، ژنومیک و پوشیدنی‌ها و شرکت‌هایی خواهیم بود که از هوش مصنوعی، محاسبات ابری، واقعیت افزوده (XR) و اینترنت اشیا (IoT) برای توسعه و ارائه درمان‌ها و خدمات استفاده می‌کنند. .

امروز به هر کجا که نگاه کنیم، موج احساسات حمایت گرایانه جاری است.

طی چند سال گذشته، بسیاری از شرکت‌های فناوری بر استفاده از تخصص خود برای حل مشکلات ناشی از همه‌گیری جهانی متمرکز شده‌اند. در عین حال، بسیاری از شرکت های مراقبت های بهداشتی، که لزوماً به طور سنتی به عنوان شرکت های فناوری در نظر گرفته نمی شوند، توجه خود را به فناوری و پتانسیل آن برای تغییر روش ارائه محصولات و خدمات خود معطوف کرده اند.

طی چند سال گذشته، بسیاری از شرکت‌های فناوری بر استفاده از تخصص خود برای حل مشکلات ناشی از همه‌گیری جهانی متمرکز شده‌اند.

واضح است که این اپیدمی به دیجیتالی شدن صنعت بهداشت و درمان سرعت بخشیده است. بر اساس گزارش بهداشتی HIMSS آتی، 80 درصد از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی قصد دارند سرمایه گذاری در فناوری و راه حل های دیجیتال را طی پنج سال آینده افزایش دهند. ما همچنان شاهد رشد در زمینه‌هایی مانند پزشکی از راه دور، پزشکی شخصی، ژنومیک و پوشیدنی‌ها خواهیم بود و شرکت‌ها هوش مصنوعی (AI)، محاسبات ابری، XR و اینترنت اشیا (IoT) را برای توسعه و ارائه درمان‌ها توسعه خواهند داد. از خدمات خود استفاده کنید

بنابراین در اینجا پنج روند بزرگ در صنعت مراقبت های بهداشتی در سال 2022 آورده شده است:

خدمات بهداشتی و پزشکی از راه دور

در چند ماه اول اپیدمی کووید-19، مشاوره پزشکی از راه دور از 0.1 درصد به 43.5 درصد افزایش یافت و تحلیلگران Deloitte، یک شرکت بزرگ خدمات حرفه ای چندملیتی، می گویند که اکثر ما در ارتباط از راه دور نگرش آرامی داریم و به این کار ادامه می دهیم. از تورهای مجازی استفاده کنید

دلایل این روند صعودی واضح است، اما حتی زمانی که صحبت از بیماری های عفونی به میان می آید، دلایل خوبی برای توسعه توانایی معاینه، تشخیص و درمان بیماران از راه دور وجود دارد. در مناطق دورافتاده و مکان هایی که کمبود پزشک وجود دارد (مانند چین و هند)، این روند می تواند با افزایش چشمگیر دسترسی به خدمات پزشکی و نجات جان افراد زیادی همراه باشد.

برای این منظور، نسل جدیدی از فناوری‌های پوشیدنی مجهز به تشخیص ضربان قلب، استرس و اکسیژن به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی اجازه می‌دهد تا علائم حیاتی را فوراً بررسی کنند. در طول اپیدمی، ما حتی شاهد ایجاد بخش‌های بیمارستانی مجازی بوده‌ایم که از زیرساخت‌های ارتباطی متمرکز برای نظارت بر درمان بسیاری از بیماران در خانه‌هایشان استفاده می‌کنند. شکل پیشرفته ای از این ایده را می توان در پروژه “بخش اورژانس مجازی” که در حال حاضر در مرکز پزشکی اورژانس پنسیلوانیا در حال توسعه است، مشاهده کرد.

در سال 2022، این احتمال وجود دارد که روش‌های توسعه‌یافته در طول اپیدمی برای رسیدگی ایمن و از راه دور به بیماران به سایر حوزه‌های سلامت، مانند سلامت روان، ارائه مراقبت‌های مداوم برای بیماران پس از جراحی و کسانی که بیماری جدی دارند، منتقل شود. ربات ها و اینترنت اشیا بخشی جدایی ناپذیر از این فرآیند هستند و فناوری هوشمند (یادگیری ماشینی) کارشناسان را از نیاز به مداخله پزشکی از طریق حسگرهای سنجش زمان یا زمانی که دوربین ها تشخیص می دهند که مثلاً یک فرد مسن سقوط کرده است، هشدار می دهد. خانه ، یک پیام هشدار ارسال کنید.

پزشکی از راه دور پتانسیل بهبود دسترسی به مراقبت های بهداشتی و مراقبت های بهداشتی را در جهانی دارد که نیمی از جمعیت آن به خدمات ضروری دسترسی ندارند (طبق سازمان بهداشت جهانی). اما این بستگی به جلب اعتماد عمومی دارد و در برخی شرایط، بسیاری از مردم هنوز احساس می کنند که تعامل حضوری با پزشکان ضروری است، بنابراین ارائه دهندگان باید در هنگام ارائه خدمات به این موضوع توجه کنند.

واقعیت تعمیم یافته برای آموزش و درمان بالینی

واقعیت تعمیم یافته (XR) یک اصطلاح جهانی است که واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت افزوده (MR) را در بر می گیرد. همه اینها شامل لنزها یا هدفون هایی هستند که درک ما از جهان را تغییر می دهند، یا ما را در محیط های کاملا مجازی (VR) قرار می دهند، یا عناصر مجازی را در تصاویر فوری از دنیای اطراف ما (AR/MR) قرار می دهند، برنامه هایی که بالقوه در حال تکامل هستند. مراقبت های بهداشتی و خدمات پزشکی.

هدست‌های واقعیت مجازی که برای آموزش پزشکان و جراحان استفاده می‌شوند، به آن‌ها اجازه می‌دهند بدون اینکه بیماران یا نیازهای بدن را در معرض خطر قرار دهند، از نزدیک از عملکرد بدن انسان مطلع شوند.

واقعیت مجازی نیز در درمان استفاده می شود و می تواند بخشی از درمان برای آموزش مهارت های اجتماعی و مقابله ای به کودکان مبتلا به اوتیسم باشد. همچنین می تواند برای تسهیل درمان شناختی رفتاری (CBT) برای کمک به درد مزمن، اضطراب و حتی اسکیزوفرنی استفاده شود. درمان هایی که هدف آنها اجازه دادن به بیماران برای حل ترس ها و روان پریشان در محیطی امن و غیر تهدید کننده است.

تعداد کاربردهای واقعیت افزوده (AR) در مراقبت‌های بهداشتی در سال 2022 به رشد خود ادامه خواهد داد. برای مثال، سیستم AccuVein با تشخیص سیگنال حرارتی جریان خون و علامت‌گذاری، مکان یابی رگ‌های خونی را برای پزشکان و پرستاران در زمانی که نیاز به تزریق دارند آسان‌تر می‌کند. روی دست بیمار سیستم هولولنز مایکروسافت در اتاق‌های عمل استفاده می‌شود و به جراح اجازه می‌دهد اطلاعات فوری در مورد آنچه می‌بیند دریافت کند و همچنین نظرات خود را با سایر متخصصان یا دانشجویانی که ممکن است در حال مشاهده عمل هستند به اشتراک بگذارد.

به عنوان مثال، سیستم AccuVein با تشخیص سیگنال حرارتی جریان خون و علامت گذاری آن بر روی دست بیمار، موقعیت رگ های خونی را در مواقعی که نیاز به تزریق دارند، برای پزشکان و پرستاران آسان می کند.

درک داده های پزشکی با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

مثال‌های سطح بالا از استفاده از هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی به درک حجم وسیعی از داده‌های به هم ریخته و بدون ساختار موجود برای ضبط و تجزیه و تحلیل کمک می‌کند، که می‌تواند به شکل داده‌های تصویربرداری پزشکی از جمله اشعه ایکس، سی‌تی اسکن و MRI باشد. و همچنین بسیاری از منابع دیگر، از جمله اطلاعات در مورد شیوع بیماری‌های عفونی مانند کووید، توزیع واکسن‌ها، داده‌های ژنومی سلول‌های زنده یا حتی یادداشت‌های دست‌نویس پزشکان.

در پزشکی، روندهای فعلی در استفاده از هوش مصنوعی اغلب شامل بهبود مهارت های منابع انسانی است. به عنوان مثال، جراحانی که در واقعیت افزوده کار می کنند، عملکرد خود را با دید کامپیوتری و دوربین هایی که می توانند آنچه را که می بینند و اطلاعات را منتقل می کنند، تشخیص دهند، بهبود می بخشند. یکی دیگر از کاربردهای مهم هوش مصنوعی، خودکار کردن اطلاعات اولیه بیمار و فرآیند تریاژ برای آزاد کردن وقت پزشکان برای کارهای ارزشمندتر است. ارائه دهندگان پزشکی از راه دور مانند بابیلون هلث از چوب های هوش مصنوعی برای جمع آوری اطلاعات در مورد علائم بیمار و ارسال مستقیم اطلاعات به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مناسب استفاده می کنند.

حوزه دیگری از مراقبت های بهداشتی که در سال های آینده عمیقاً تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت، پزشکی پیشگیرانه است. هدف طب پیشگیرانه به جای پاسخ به بیماری، پیش بینی محل و زمان بیماری، ارائه درمان و ارائه راه حل قبل از وقوع آن است. این می‌تواند شامل پیش‌بینی محل بیماری‌های عفونی، میزان بستری شدن در بیمارستان، و همچنین جایی که عوامل سبک زندگی مانند رژیم غذایی، ورزش و محیط می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی در جمعیت‌ها یا مناطق مختلف شود، باشد. به عنوان مثال، پیش بینی اعتیاد به مواد افیونی در جوامع یا اینکه کدام بیماران به خود آسیب می رسانند و مستعد خودکشی هستند. هوش مصنوعی این امکان را فراهم می کند که الگوها در مجموعه داده های بزرگ موثرتر از فرآیندهای تحلیل سنتی باشد که منجر به پیش بینی های دقیق تر و در نهایت نتایج بهتر برای بیمار می شود.

حوزه دیگری از مراقبت های بهداشتی که در سال های آینده عمیقاً تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت، پزشکی پیشگیرانه است.

دوقلوهای دیجیتال و شبیه سازی

دوقلوهای دیجیتال به سرعت در بسیاری از صنایع محبوبیت پیدا می کنند و فرآیندی هستند که شامل ایجاد مدل هایی با اطلاعات واقعی است که می تواند برای شبیه سازی هر سیستم یا فرآیندی مورد استفاده قرار گیرد. در مراقبت های بهداشتی، این فرآیند شامل ایده “بیمار مجازی” است که شبیه سازی دیجیتالی افراد در حال آزمایش داروها و درمان ها است و هدف آن کاهش زمان تحویل داروهای جدید از مرحله طراحی تا استفاده عمومی است. در ابتدا، این ممکن است به مدل‌ها یا شبیه‌سازی‌های اندام‌ها یا سیستم‌های فردی محدود شود. با این حال، پیشرفت در ایجاد مدل های مفیدی که کل بدن را شبیه سازی می کند، در حال انجام است. تحقیقات کنونی نشان می‌دهد که این هنوز تا حدودی به واقعیت نزدیک است، اما در سال 2022 ما همچنان شاهد پیشرفت به سوی این هدف خواهیم بود.

دوقلوهای دیجیتال نگاهی دقیق‌تر به اندام‌ها و سیستم‌های انسان دارند و به پزشکان اجازه می‌دهند تا آسیب‌شناسی‌های مختلف را کشف کنند و بدون آسیب رساندن به بیماران، درمان‌هایی را امتحان کنند و نیاز به آزمایش‌های گران قیمت روی انسان یا حیوانات را کاهش دهند. یک مثال عالی پروژه Living Heart است که در سال 2014 با ایجاد یک دوقلوی دیجیتال منبع باز قلب انسان راه اندازی شد. به همین ترتیب، پروژه Neurotwin در حال مدل‌سازی تعامل میدان‌های الکتریکی در مغز است و امیدوار است که درمان‌های جدیدی برای بیماری آلزایمر پیدا کند.

طب شخصی و ژنومیک

به طور سنتی، داروها و روش‌های درمانی مبتنی بر ایده «یک چیز برای همه» هستند که از طریق آزمایش‌هایی طراحی شده‌اند که برای بهینه‌سازی داروها برای حداکثر اثربخشی و حداقل عوارض جانبی طراحی شده‌اند. فن‌آوری مدرن، از جمله ژنومیک، هوش مصنوعی و دوقلوهای دیجیتال، امکان رویکردی بسیار شخصی‌تر را فراهم می‌کند که منجر به درمان‌هایی می‌شود که می‌توانند در سطح فردی طراحی شوند.

به عنوان مثال، مرکز مراقبت‌های بهداشتی Empa در سوئد از هوش مصنوعی و نرم‌افزار مدل‌سازی برای تعیین دوز دقیق مسکن‌ها، از جمله مواد افیونی مصنوعی مانند فنتانیل، برای بیماران استفاده می‌کند. این داورها می توانند برای بیمارانی که از دردهای مزمن رنج می برند بسیار موثر و تغییر دهنده زندگی باشند، اما در دوزهای بالا بسیار خطرناک هستند.

به عنوان مثال، مرکز مراقبت‌های بهداشتی Empa در سوئد از هوش مصنوعی و نرم‌افزار مدل‌سازی برای تعیین دوز دقیق مسکن‌ها، از جمله مواد افیونی مصنوعی مانند فنتانیل، برای بیماران استفاده می‌کند.

Novo Nordisk Pharmaceuticals با مشارکت Glooko Digital Health ابزارهای شخصی سازی شده برای پایش دیابت را توسعه داده است که توصیه های شخصی را برای رژیم غذایی، ورزش و مدیریت بیماری بر اساس خوانش قند خون و سایر عوامل خاص ارائه می دهد.

ژنومیک (مطالعه ژن ها و اخیراً استفاده از فناوری برای نقشه برداری از ژنوم افراد) به ویژه در ایجاد پزشکی شخصی مفید است و به سرعت منجر به کشف درمان های جدید برای بیماران بدحال از جمله سرطان، آرتریت و بیماری آلزایمر می شود. . Nutrigenomics Nutrigenomics زیر شاخه ای از ژنومیک است که انتظار داریم در سال 2022 شاهد سرمایه گذاری و توسعه قابل توجهی باشیم و شامل طراحی برنامه های غذایی با محوریت سلامت بر اساس عوامل ژنتیکی مختلف است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.