اوکراین درخواست ماریوپل را رد کرد

[ad_1]

دولت اوکراین درخواست‌های روسیه مبنی بر اینکه نیروهای اوکراینی در ماریوپول در ازای عبور ایمن از شهر و باز کردن راهروهای بشردوستانه در صبح دوشنبه، سلاح‌های خود را کنار بگذارند، رد کرده است.

به گزارش رویترز، ایرینا وارشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین گفت: «هیچ بحثی درباره تسلیم یا زمین گذاشتن سلاح وجود ندارد. ما قبلاً به طرف روسی در این مورد اطلاع داده ایم».

وارشوک گفت که بیش از 7000 نفر روز یکشنبه از شهرهای اوکراین از طریق راهروهای بشردوستانه تخلیه شدند که بیش از نیمی از ماریوپول بودند. او گفت که دولت قصد دارد روز دوشنبه حدود 50 اتوبوس را برای تخلیه بیشتر به آنجا بفرستد.

روسیه و اوکراین در مورد کریدورهای بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان در طول جنگ به توافق رسیدند، اما یکدیگر را به نقض مکرر آنها متهم کردند. بحران در ماریوپل و دیگر شهرهای ویران شده اوکراین به احتمال زیاد محور گفتگوهای رهبران اتحادیه اروپا در هفته جاری خواهد بود زیرا آنها قصد دارند تحریم های شدیدتری علیه روسیه از جمله نفت اعمال کنند.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است امروز با یکدیگر دیدار کنند و جو بایدن روز پنجشنبه برای نشستی با 30 متحد ناتو و همچنین اتحادیه اروپا و گروه هفت (G7) از جمله ژاپن وارد بروکسل می شود.

کشورهای بالتیک، از جمله لیتوانی، به دنبال تحریم ها به عنوان گام بعدی منطقی هستند، در حالی که آلمان به دلیل قیمت بالای انرژی در اروپا خیلی زود هشدار می دهد.

ولودیمیر زلینسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در آخرین درخواست خود برای کمک‌های خارجی، روز یکشنبه یک لینک ویدئویی به پارلمان اسرائیل ارسال کرد و از عدم تمایل اسرائیل برای فروش سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» به اوکراین سؤال کرد. زلنسکی که دارای میراث یهودی است، گفت: «همه می‌دانند سامانه‌های دفاع موشکی شما بهترین هستند… و شما قطعاً می‌توانید به مردم ما کمک کنید، جان اوکراینی‌ها و یهودیان اوکراینی را نجات دهید».

در روزهای اخیر، اتوبوس ها صدها پناهجو را از ماریوپل به روسیه برده اند. روسیه حمله به غیرنظامیان را رد می کند. سرکنسول یونان در ماریوپول، آخرین دیپلمات اتحادیه اروپا که شهر را تخلیه کرد، گفت که این شهر به صفوف مکان هایی می پیوندد که در جنگ ویران شده اند. او گفت: “آنچه را که دیدم، امیدوارم هیچ کس هرگز نبیند.”

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.