بسته حمایتی در برابر افزایش مالیات واردات

[ad_1]

وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) از تدوین بسته حمایتی برای صنایعی که بیشترین آسیب را از تغییر نرخ ارز در محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی دارند، خبر داد.

به گزارش ایسنا، بر اساس بند (ه) تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱، نرخ ارز عبارت است از محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در کلیه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی بر اساس نرخ ارز اعلام شده توسط بانک مرکزی، سامانه مبادلات الکترونیکی (ETS) در روز اظهار و بر اساس ماده 14 قانون گمرک. همچنین در سال 1401 نرخ چهار درصد حقوق گمرکی مندرج در ابتدای بند د ماده 1 قانون گمرک برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و مواد مصرفی و همچنین نهاده های کشاورزی و دامی به یک کاهش می یابد. درصد کارمزد سیستم ت- بانک مرکزی نرخی نزدیک به بازار است.

در بودجه سال 1400 نیز همین قانون به تصویب رسید که به دلیل انتقادات زیاد و برخی ابهامات اجرایی نشد. این موضوع طیف گسترده‌ای از تولیدکنندگان و واردکنندگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در اوایل سال جاری با اعتراضات گسترده‌ای مواجه شد و بسیاری از فعالان اقتصادی پیش‌بینی کردند که اجرای این اقدام باعث افزایش قیمت کالاها می‌شود.

عوارض گمرکی جدید چه تأثیری بر تولیدکنندگان دارد؟

به طور کلی گمرک ملزم به تامین منابع از محل حقوق ورودی است که شامل دو قسمت اصلی حقوق گمرکی و سود بازرگانی می شود. میزان عوارض گمرکی به تصویب مجلس می رسد و برای اجرا به گمرک ایران و سایر دستگاه های ذیربط ابلاغ می شود و در صورت سود بازرگانی منبع آن را هیأت وزیران تعیین می کند.

مالیات گمرکی واردات کالا تا سال گذشته چهار درصد بود، یعنی زمانی که کالایی خریداری می شود و در مرحله ترخیص است، ارزش آن کالا در گمرک بررسی می شود و بر اساس آن ارزش، ارزش آن تعیین می شود. حقوق ورودی دریافت می شود. در مورد سود بازرگانی نیز با توجه به نوع کالای دریافتی متفاوت است. بنابراین برای کالاهای اساسی، کالاهای مرتبط با تولید یا کالاهای واسطه ای و آماده مصرف به ترتیب این سود افزایش می یابد. علاوه بر این دو مورد، عوارض هلال احمر و مالیات بر ارزش افزوده نیز وجود دارد که تا پایان سال گذشته برای تمامی کالاها با نرخ ارز 4200 تومانی اعمال می شد.

اما برای سال 1401 در محاسبه حقوق ورودی و سود بازرگانی، کارمزد 4200 تومان حذف می شود و مبنای محاسبه زمان اظهارنامه بر اساس سامانه «ETS» بانک مرکزی اعمال می شود. که نرخ حاشیه بازار است. طبق آگهی گمرک این افزایش نرخ ارز می‌تواند بر استخر مواد اولیه و اقلام مرتبط با تولید تأثیر بگذارد، زیرا در حال حاضر نیمی از کالاهای وارداتی غیرضروری هستند که 85 درصد آن اقلام تولیدی است.

بنابراین به نظر می رسد دولت باید برای کنترل تبعات این مصوبه گام بردارد.

در همین راستا سیدرضا فاطمی امین در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به سوالی مبنی بر افزایش قیمت کالاها به دلیل تغییر نرخ ارز در حقوق گمرکی و اقدامات کنترلی، اظهار کرد: وزارت صنعت تحلیل کرد که کدام صنایع بیشترین تاثیر را دارند. این برنامه تغییر و جبران نیز برای این امر تهیه شده است که منتشر خواهد شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.