به قرن پانزدهم خورشیدی خوش آمدید

[ad_1]

در غروب یکشنبه 29 اسفند، زمانی که خورشید به اعتدال بهاری می رسد، نوروز 1401 آغاز می شود، مانند قرن پانزدهم.

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت وگو با ایسنا، گفت: وی گفت: اگرچه قبلاً در این زمینه بسیار گفته شده است، اما خوب است عموم مردم با قراردادها و قوانین حسابداری تقویم بیشتر آشنا شوند، باید به خاطر داشت که همیشه برای ورود به قرن جدید حتی در تقویم میلادی و تغییر از سال 1999 تا 2000، چنین سؤالاتی در مورد آغاز و پایان قرن مطرح شد.

وی ادامه داد: برخی استناد می کنند که در پایان سال هایی وارد قرن جدید می شویم که دو رقم سمت چپ با یک عدد تکرار می شود. به عنوان مثال، با پایان سال هایی که با عدد 13 شروع می شود، قرن چهاردهم شمسی به پایان می رسد و پس از سال 1399، سال 1400 آغاز قرن پانزدهم شمسی است.

عتیقی گفت: همه می دانیم که هر 100 سال یک قرن یا قرن نامیده می شود و هر تقویمی یک مبدأ دارد و سال اول آن سال «یک» است. بنابراین در حالی که افراد از نظر ذهنی آمادگی پذیرش چنین نکته ای را دارند زیرا در سال هایی با یک ویژگی ثابت متولد می شوند (در اینجا عدد 13 به عنوان شروع سال شمارنده است) و اتفاقات شاد و غم انگیزی را تجربه کرده اند، سال 1400 آغاز است. یک قرن یا قرن جدید و عموم مردم تاثیر زیادی در این آغاز و پایان نمی بینند.

مدیرعامل انجمن نجوم آماتوری ایران خاطرنشان کرد: اما در همه علوم تعاریف و قراردادهای مشخصی وجود دارد و علم زمان شناسی نیز از این قاعده مستثنی نیست و این یک قرارداد زمانی است که رعایت این نکات مهم است و می توان همچنین در ثبت وقایع تاریخی و در انتقال صحیح وقایع به نسل های آینده موثر باشد.

عتیقی افزود: بنابراین همانطور که سال اول محاسبه تقویم از سال صفر شروع نشده، سال اول تا سال 100 قرن اول شروع نشده و این روند ادامه دارد.

مدیرعامل انجمن نجوم آماتوری ایران خاطرنشان کرد: به این ترتیب سال 1400 پایان قرن چهاردهم شمسی و سال 1401 آغاز قرن پانزدهم شمسی خواهد بود. قرن ها یا قرن ها به نام آخرین سال آن قرن نامگذاری شده اند و دو رقم سمت چپ شماره آخرین سال در هر قرن نشان دهنده واحد شمارش قرن باقی مانده است، به عنوان مثال سال “1400” به عنوان آخرین سال سال قرن چهاردهم با عدد “14” آغاز شد.

وی ابراز امیدواری کرد با گسترش واکسیناسیون و کاهش شدت بیماری کووید 19 در ایران و جهان؛ در سال 1401، در آغاز قرن پانزدهم، شاهد رونق فعالیت های علمی، فرهنگی و ترویجی بودیم.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.