تبدیل مقادیری از ذخایر اورانیوم 60 درصدی ایران به «مولیبدن»

[ad_1]

ایران از بخشی از ذخایر 60 درصد اورانیوم خود برای تولید مولیبدن (ماده خام رادیوداروها) در داخل استفاده کرد. این اولین بار در کشور است که از اورانیوم با عیار بالا برای تولید مولیبدن استفاده می شود.

به گزارش ایسنا، رویترز و بلومبرگ روز پنجشنبه با استناد به گزارش فوق محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش دادند: «ایران فرآیند تبدیل بخشی از ذخایر 60 درصدی خود به موادی را که در ایزوتوپ‌های پزشکی استفاده می‌شود، آغاز کرده است».

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، بر اساس نسخه ای از این گزارش محرمانه که وی مشاهده کرد، این اقدام ایران با توجه به از بین رفتن امکان استفاده نظامی برای پیشرفت مذاکرات برای تولد دوباره برجام مثبت است. اما رویترز این اقدام ایران را نوعی «تقابل» با کشورهای اروپایی و آمریکا خواند، هرچند تاکید کرد این اقدام به بن بست در مذاکرات هسته ای وین منجر نمی شود.

تولید اورانیوم تا غنی سازی 60 درصد بخشی از قانون «اقدام راهبردی رفع تحریم ها و حمایت از حقوق ملت ایران» است که در آذرماه 1395 به تصویب رسید.

بر اساس ماده 1 این قانون، سازمان انرژی اتمی موظف شد نیاز کشور به استفاده صلح آمیز از اورانیوم غنی شده بالای 20 درصد را بدون تأخیر به طور کامل تامین کند. از این رو ایران برای اجرای این قانون و اتخاذ تدابیری در جهت کاهش اجرای تعهدات خود اقدام به تولید اورانیوم غنی شده تا 60 درصد کرده است.

بر اساس گزارش اخیر آژانس در ماه مارس، ایران حدود 40 کیلوگرم اورانیوم تا 60 درصد غنی دارد. با این حال، آژانس در این گزارش خاطرنشان کرد که به دلیل محدودیت هایی که تهران از سال گذشته بر ناظران خود در تاسیسات هسته ای خود اعمال کرده است، به میزان دقیق ذخایر ایران دسترسی ندارد.

ایران دسترسی فراتر از پادمان های جامع را برای حدود دو سال محدود کرد تا تعهدات خود را کاهش دهد. بنابراین، 60 درصد ذخایر ایران احتمالاً بالاتر از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

در عین حال، برخلاف ادعای رسانه های خارجی، اقدام ایران برای کاهش 60 درصدی ذخایر اورانیوم طبق منویات کشورهای اروپایی و آمریکایی، تسهیل روند مذاکرات در وین و ارسال پیام مثبت به غرب یا حذف بالا سطح اورانیوم در چارچوب برجام نیست، اما این اقدام برای این است که کشور بتواند یکی از مواد ارزشمند را که در پزشکی هسته‌ای و تولید رادیوداروهای مهم و کاربردی بسیار مهم است، تولید کند. همچنین انجام این کار برای اولین بار با ظرفیت متخصصان داخلی گامی رو به جلو در جهت ارتقای سطح دانش و فناوری کشور است.

اینکه ایران تبدیل این مواد را آغاز کرده است نشان می دهد که سازمان انرژی اتمی و کشور در چارچوب یک برنامه از پیش طراحی شده عمل می کنند و برای اجرای آن منتظر برجام نبودند. اساساً تولید اورانیوم غنی شده در کشور در هر میزان غنی سازی برای مصارف صلح آمیز از جمله تولید انرژی، مصارف صنعتی، کشاورزی و پزشکی در نظر گرفته شده است. این دیدگاه که ایران لزوماً اورانیوم تولید و غنی‌سازی می‌کند تا بتواند سلاح‌های هسته‌ای را ذخیره کند، مبتنی بر تفکر کشورهای غربی و آمریکایی و رسانه‌های آنها درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، ایران برای اولین بار از اورانیوم غنی شده تا 60 درصد برای تولید مولیبدن، ماده اولیه رادیوداروها استفاده کرده است.

شایان ذکر است که استفاده از اورانیوم تا 60 درصد غنی شده برای تولید مولیبدن خطر تکثیر ندارد.

البته میزان 60 درصد اورانیومی که ایران به مولیبدن تبدیل می‌کند مشخص نیست و ارقامی که در رسانه‌های غربی ارائه می‌شود نادرست است. این در حالی است که میزان استفاده ایران از 60 درصد ذخایر خود در این مرحله برای تبدیل مولیبدن به نیاز کشور و برنامه آژانس مربوط می شود.

بر اساس چارچوب برجام، ایران نباید بیش از 3.67 درصد اورانیوم غنی شده را برای مدت زمان مشخصی بیش از مقدار مشخص شده تولید کند. از سوی دیگر، تولید و ذخیره اورانیوم تا غنی سازی 20 درصد نیز مشخص است، بنابراین واضح است که اورانیوم تولید شده تا غنی سازی 60 درصد باید فروخته یا رقیق شود. به هر حال در صورت بازگشت طرفین به برجام، 60 درصد ذخایر ایران با هیچ مکانیزمی دیگر در اختیار وی قرار نمی گیرد، اما با تبدیل بخشی از این مواد به مولیبدن، این مواد ارزشمند در حوزه پزشکی کشور مورد استفاده قرار می گیرد. گام مهمی رو به جلو. .

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.