قیمت سفر به عراق “به ناچار” افزایش یافتنماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرکنسول ایران در کربلا مشکلات زائران ایرانی مقیم عراق را از نظر عبور از مرزهای زمینی، کیفیت خدمات و هزینه این سفر بررسی کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت که برای امضای تفاهم نامه همکاری با هیئت حج به عراق سفر کرده بود، دیدار کرد. با مجتبی شصتی کریمی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا با اشاره به تلاش های مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت برای کاهش هزینه های زیارتی متناسب با توان مالی زائران گفت: : بعثه و سازمان حج تمام تلاش خود را می کنند تا خدمات اجرایی و فرهنگی متناسب با شأن زائران ایرانی و با کمترین هزینه اما بخشی از افزایش هزینه ها از جمله هزینه سفر هوایی، غذا ارائه کنند. ، تدارکات و اسکان در کشور میزبان به ناچار منجر به افزایش نسبی هزینه های زیارت شد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به رغبت مردم ایران برای سفر به عتبات عالیات پس از از بین رفتن ویروس کرونا، افزود: فرهنگ عمومی پیش بینی کرده است.

سرپرست حجاج ایرانی مشکلات زیرساختی کشور میزبان (عراق) و پراکندگی اماکن زیارتی در این کشور و تراکم و تجمع زائران در مناسبت های خاص را از عوامل موثر در ارائه خدمات به زائران برشمرد و گفت: این شرایط به عنوان نهاد ناظر و سیاستگذار حج و زیارت و همچنین سازمان حج و زیارت به عنوان متولی رسمی و قانونی و مجری اعزام زائران ایرانی به عتبات عالیات، تلاش می کند تا مقررات تغذیه و تدارکات، بیمه، بهداشت، اسکان و ایمنی زائران با کمترین هزینه استفاده شده است و انتظار داریم با بازگشایی مرزهای زمینی شاهد کاهش هزینه سفرهای زیارتی باشیم.

نواب با اشاره به تجمع بسیاری از زائران امام حسین (ع) در مرزها در چند نوبت به ویژه مراسم اربعین گفت: برای تسهیل تردد زائران اربعین عزم ملی و وحدت فرماندهی نیاز است.

وی به برخی مشکلات و کاستی ها در روند اعزام زائران به عتبات اشاره کرد و افزود: اگرچه میزان نارضایتی زائران از خدمات سازمان حج و زیارت بسیار ناچیز است اما این میزان در خور شأن زائران حضرت ابا نیست. عبدالله الحسین و ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد با برشمردن مشکلات میدانی زمینه را برای رفع آنها در کمترین زمان فراهم می کنیم.

مجتبی شصتی کریمی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا نیز با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص زائران، روابط همسایگی با عراق و همچنین احترام به خرده فرهنگ های کشور میزبان، مشکلات و کاستی های مربوط به عتبات عالیات به ویژه وی اربعین را امری حاکمیتی خواند که حل آن نیازمند تصمیمات فرا سازمانی و برون سازمانی است.

وی گفت: امیدواریم با سفر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به عتبات عالیات و برگزاری جلسات آسیب شناسی مشترک شاهد ارتقای خدمات و کاهش مشکلات زائران باشیم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این سفر از روند پروژه بازسازی و توسعه حرم امام حسین (ع) در کربلا بازدید کرد و با کاروان های دانش آموزی عتبات عالیات دیدار و به زیارت اهل بیت(ع) رفت. بیت (ع) در کربلا. از مركز پزشكي حج و زيارت كه از هفتم آذرماه در كربلا فعال است مشرف شد.

انتهای پیامSource link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.