آموزش صرافی غیر متمرکز dydx

در حوزه ارزهای دیجیتالی، صرافی‌ ها یکی از اساسی‌ ترین و مهم‌ ترین بخش‌ ها را تشکیل هستند که بدون وجود آن‌ ها امکان خرید و فروش، معامله و یا هر تراکنش دیگری در بازار رمز ارزها وجود ندارد. به‌ همین علت هر فرد معامله‌ گر و علاقه‌ مند به بازار ارزهای دیجیتالی برای ورود به این‌ گونه بازارها الزاماً باید یک صرافی غیر متمرکز را انتخاب کند و البته در کنار آن با صرافی‌ ها و نوع کارکرد آن‌ ها آشنایی داشته باشد.

البته در هنگام انتخاب یک صرافی باید به اعتبار آن دقت کنید و صرافی را انتخاب کنید که از اعتبار جهانی برخوردار باشد و حافظ خوبی برای اموال شما محسوب شود. برخی از صرافی‌ ها حجم بالایی از معاملات را در طول روز انجام می‌ دهند و کاملاً شناخته‌ شده هستند از آن جایی‌ که آشنایی با صرافی‌ ها امر بسیار مهمی در حوزه ارزهای دیجیتالی است، ما در این مقاله قصد داریم صرافی غیر متمرکز dydx را به شما معرفی کنیم و آموزش صرافی غیرمتمرکز  dydx برای تان توضیح دهیم.

صرافی غیر متمرکز dydx

صرافی های غیر متمرکز خدمات مشابه با صرافی‌ های متمرکز به کاربران خود ارائه می‌ دهند اما یک تفاوت عمده با آن‌ ها دارند و آن‌ هم این است که به صورت متمرکز و توسط یک نهاد، گروه یا شخص خاصی اداره نمی‌ شوند و شما برای استفاده از آن‌ ها احتیاجی به احراز هویت و موارد این‌ چنینی ندارید.

یکی از این صرافی‌ ها، صرافی غیرمتمرکز dydx است که امکان انجام انواع معاملات را برای کاربران خود فراهم کرده‌ است. این صرافی یک صرافی معتبر و شناخته‌ شده است که امنیت و شفافیت صرافی‌ های غیر متمرکز و سرعت و کارایی صرافی‌ های متمرکز را در هم ادغام کرده‌ است و از این راه قصد دارد که به یکی از صرافی‌ های پیشرفته با کارایی بالا مبدل شود.

وجه تمایز صرافی غیر متمرکز  dydx با بسیاری از صرافی‌ های غیر متمرکز دیگر این است که این صرافی از یک راهکار بنام استارک ور استفاده کرده‌ است. نحوه کار استارک ور به این طریق است که همه تراکنش‌ ها را بر روی شبکه اصلی بلاک چین ثبت نمی‌ کند.

از مزایای این راهکار این است که کاربران دیگر مجبور نیستند برای هر تراکنش هزینه گس اتریوم را بپردازند و روی این حساب کارمزد آن‌ ها هم کم می‌ شود.

این ویژگی باعث شده‌ است که حجم تراکنش‌ ها در این صرافی به‌ طور چشم گیری افزایش پیدا کند.

ویژگی صرافی غیر متمرکز dydx

همان‌ طور که در بالا یاد شد، صرافی غیر متمرکز dydx از راهکاری به نام استارک ور استفاده کرده‌ است که مورد توجه کاربران زیادی قرار گرفته‌ است. علاوه‌ بر این ویژگی، این صرافی دارای ویژگی‌ های دیگری نیز می‌ باشد که در زیر به برخی از آن‌ ها اشاره می‌ کنیم، در واقع این ویژگی ها آموزش صرافی غیر متمرکز dydx را بهتر بیان می‌ کنند.

تسویه آنی معاملات

صرافی dydx مجهز به موتور تطبیق معامله است که این ویژگی باعث شده‌ است معاملات در این صرافی به‌ صورت برون زنجیره‌ ای کار کند، یعنی با سرعت بسیار بالا و به‌ صورت آنی تسویه شود.

. تعیین قیمت چین لینک با بهره گیری از اوراکل های سریع

صرافی‌ هایی که از اوراکل ها برای تعیین قیمت استفاده می‌ کنند، سرعت تعیین قیمت آن‌ ها به‌ طور چشم گیری افزایش پیدا می‌ کند. با استفاده از اوراکل هاست که قیمت در هر لحظه از معامله به‌ صورت آنی تعیین می‌ شود.

جریمه لیکوییدیشن پایین‌ و توانایی های بالاتر

یکی دیگر از کارایی و نقاط مثبت اوراکل ها فرآیند لیکویید شدن معاملات است. یعنی معاملاتی که وثیقه ندارند در این صرافی بهینه شده‌ اند.

حریم خصوصی

یکی دیگر از ویژگی‌ های صرافی dydx حفظ حریم خصوصی است. به این معنا که در این صرافی از یک نوآوری بنام زی کی رول آپ استفاده شده‌ است که این نوآوری مجموعه ترازوهای تراکنش‌ ها را در نظر می‌ گیرد و از منتشر کردن همه تراکنش‌ ها خودداری می‌ کند. به این ترتیب حریم خصوصی بیش تری برای تریدرها ایجاد می‌ شود.

انواع معاملات و کارمزدها در صرافی dydx

پس از آموزش صرافی غیر متمرکز dydx و کاربردهای آن، در این قسمت نحوه کارمزد در صرافی dydx را بیان می‌ کنیم.

صرافی dydx دو پلتفرم اصلی برای انجام معاملات دارد؛ اولین پلتفرم معاملات ماریجین در لایه اول اتریوم است و دومین پمپ فرم معاملات پرپچوال  است که به کمک فناوری استاک ور انجام می‌ شود.

۱. معاملات ماریجین

صرافی dYdX در لایه اول اتریوم، معاملات ماریجین dYdX در لایه اول اتربوم محصول اصلی dYdX است که این معاملات ماریجین و اسپات را به‌ صورت اهرم اولیه پنج برابری ارائه می‌کند.

علاوه‌ بر آن این پلتفرم جفت‌ های معاملاتی زیادی ارائه کرده‌ است که برای این جفت‌ ها امکان معامله پرپچوال وجود دارد.

در این نوع معاملات گر چه ماریجین  dYdX به‌ خوبی کار خودش را انجام می‌ دهد، اما هم چنان کارمزدهای بالا و تراکنش‌ های کند اتریوم یک مشکل جدی تلقی می‌ شود. اتریوم مقیاس پذیری کمی دارد که به یکی از موضوعات بحث‌ برانگیز این معاملات تبدیل‌ شده است. یعنی می‌ تواند تراز پانزده تراکنش را در ثانیه پردازش کند و این تراکنش کم در کنار کارمزدهای بالا از معایب dYdX محسوب می‌ شود.

۲. معاملات پرپچوال dYdX در لایه دوم

پلتفرم جدید معاملات پرپچوال  dydx در بستر استارک ور فعالیت می‌ کند. این شبکه به‌ صورت متناوب و دوره‌ ای اثبات‌ های دانش صفر را در یک قرارداد هوشمند اتریوم انتشار می دهد و با این کار قصد دارد اعتبار مبادلاتی در لایه دوم را به اثبات برساند. این کار با استفاده از فناوری اثبات دانش به نام zkSTARK انجام می‌ پذیرد.

در این لایه معمولاً حجم تراکنش‌ های انجام‌ شده در واحد زمان افزایش پیدا می‌ کند که با استفاده از مقیاس پذیری لایه دوم از جمله استارک ور بر روی زنجیره اصلی امکان‌ پذیر است. علاوه‌ بر آن کارمزدها نیز به‌ طور چشم گیری کاهش پیدا می‌ کنند و امنیت اتریوم به‌ عنوان غیر متمرکزترین بلاک چین عمومی جهان حفظ می‌ شود.

که با این اقدام کارمزدها به‌ طور چشم گیری کاهش پیدا می‌ کند و معاملات رو به افزایش می رود. چون کاربران تمایل به انجام این‌ گونه معاملات از خود نشان می‌ دهند.

Sources:

https://khabarpu.com/rp/1640504682.htm

https://www.dbazi.com/1400/09/30/309122/adv-stellar-wallet/

https://www.sarzamindownload.com/contents/8160/

https://gadgetnews.net/575202/all-about-polkadot-digital-currency/

 

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.