مراقب باش؛ گربه ها هم عصبانی می شوند

[ad_1]

ایسنا/ خوزستان پرسه زدن سگ های ولگرد مثل گله در اهواز و حمله ناگهانی سگ ها به مردم تکرار شد اما داستان طولانی است.

به گزارش ایسنا، هاری یک بیماری ویروسی است که باعث التهاب حاد مغزی می شود و در صورت بروز، مرگ بیمار تقریباً قطعی است. شاید بارها شنیده باشید که سگ های ولگرد ممکن است به هاری مبتلا شوند و از گاز گرفتن سگ مراقبت کرده اید، اما باید از گاز گرفتن گربه هم ترس داشته باشید.

مرکز بهداشت خوزستان بارها نسبت به خطرات حیوان گزیدگی و احتمال انتقال بیماری هاری از حیوان به حیوان و حیوان به انسان هشدار داده است اما همچنان با مشکل سگ های ولگرد در سطح شهر و خطرات آنها مواجه هستیم.

به گفته رئیس مرکز بهداشت خوزستان، امسال 6 هزار و 26 مورد حیوان گزیدگی در شهرستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز رخ داده که از این تعداد 5 هزار و 224 مورد مربوط به گازگرفتگی سگ و 605 مورد مربوط به گازگرفتگی گربه بوده است.

دکتر. سید محمد علوی وی در گفت وگو با ایسنا، از افزایش 13 درصدی حیوان گزیدگی طی سال گذشته خبر داد و نسبت به خطر انتقال بیماری هاری از سگ به حیوانات دیگر هشدار داد.

وی با اشاره به موارد هاری در گربه ها در استان خوزستان گفت: حیوانات گوشتخوار و سگ های مختلف می توانند هاری را منتقل کنند، بنابراین به جز سگ، گرگ، روباه، شغال، کفتار، شیر، پلنگ و حتی گربه و حیوانات اهلی. ، گوسفند، گاو و … نیز می توانند به هاری مبتلا شوند و در صورت گاز گرفتن انسان، بیماری را به انسان منتقل کنند.

علوی افزود: افرادی که به حیوان گزیدگی مبتلا هستند برای دریافت واکسن هاری به مراکز درمانی پیشگیری از هاری مراجعه کنند. لازم به ذکر است که پنجه گربه (به دلیل لیسیدن پنجه) گزش محسوب می شود و نیاز به درمان پیشگیری از هاری دارد.

وی گفت: با توجه به ایام پایانی سال و تعطیلات نوروزی و حضور مردم در پارک ها، خطر گازگرفتگی بیشتر است، بنابراین مردم نه تنها از سگ گزیدگی خودداری کنند، بلکه مراقب گازگرفتگی سایر حیوانات نیز باشند. .

به گزارش ایسنا، پس از گزارشی از هاری در گربه ها، نگرانی ها در مورد انتقال این بیماری به انسان و همچنین افزایش تعداد حیوانات هار افزایش یافته است و حال این سوال پیش می آید که در صورت جمع آوری سگ های ولگرد می توان هاری را کنترل کرد؟

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.