ظریفیان: احزاب کشور فقط یک بیانیه دادند

[ad_1]

یکی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اگر احزاب به سمت دولت سایه بروند، می‌توانند در زمانی که در قدرت نباشند، خود را برای تصاحب قدرت آماده کنند، اما با ایفای نکردن این نقش، تنها به احزابی تبدیل می‌شوند که بیانیه می‌دهند. برنامه عملیاتی نمی دهد.

غلامرضا ظریفیان در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی نظام سیاسی ما این است که هیچ رابطه مستقیمی بین نظام حزبی و انتخابات وجود ندارد، اظهار کرد: آنها مسئول انتخابات هستند و می توانند تا زمانی که در دولت و مجلس نقش آفرینی کنند. همانطور که آنها رای می آورند. در واقع نظام انتخاباتی با نظام سیاسی ارتباط مستقیم دارد.

وی ادامه داد: اما در ایران اینگونه نیست و اگرچه احزاب در قانون اساسی جایگاه مهمی دارند، اما ارتباط ارگانیک و اساسی بین احزاب و انتخابات وجود ندارد و از این رو احزاب فقط در زمان انتخابات و پس از انتخابات احزاب پیروز فعالیت می کنند. اینها در دولت منحل شده اند چون در انتخابات جریانشان فعال بود نه یک حزب و این احزاب در روی کار آمدن دولت نقشی نداشتند، بلکه بحث فعالیت جناحی مطرح شد. از طرفی قطعاتی که از کار می افتند به دنبال بازسازی نیستند.

وی گفت: در کشورهای دیگر وقتی احزاب در قدرت نیستند، در تبیین برنامه ها و راهبردهای خود فعال هستند تا با بازگشت به قدرت، آماده اجرای برنامه های خود باشند. اراده. اگر احزاب به سمت دولت در سایه حرکت کنند، می توانند زمانی که در قدرت نیستند برای به دست گرفتن قدرت آماده شوند، اما چون آن نقش را ایفا نمی کنند، صرفاً به احزابی تبدیل می شوند که بیانیه می دهند، نه برنامه های عمل. به نظر من ریشه این مشکل عدم ارتباط بین نظام انتخاباتی و حزبی است.

ظریفیان در پایان به کلان ابزاری بودن نظام سیاسی اشاره می کند. وی خطاب به احزاب گفت: از آنجایی که نظام احزاب ارتباطی با نظام انتخاباتی ندارد، شاهد تعدد احزاب هستیم و این باعث شده است که نیروهای فکری بین این احزاب توزیع شده و احزاب نمی توانند نقش اطلاع رسانی خود را به طور کامل ایفا کنند. سازماندهی نقاط قوت و ارائه برنامه‌ها». برای بازی در جامعه.
انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.