خمکاری ورق چگونه انجام می شود ؟ (2)

خمکاری ورق چگونه انجام می شود ؟
خمکاری بریک, خمکاری

بنابراین تعریف کاملی از خمکاری به این صورت است : ” تغییر شکل پلاستیکی شکل قطعات فلزی توسط فرم سرد در امتداد خطوط مستقیم ” . البته به دلیل کشش ایجاد شده هنگام خمکاری ممکن است در پارهای از موارد ضخامت قسمتی از ورق فلزی تغییر نماید. صنایع فلزی مدرن معمولا از دستگاههای خم بریک استفاده میکنند که به دلیل دارا بودن قرارهای عقبی تحت کنترل CNC، میتوانند به قرار گیری دقیق خطوط خم در موقعیت صحیح زیر ابزار کمک کنند. خمکاری ورقهای فلزی دارای روشهای گوناگونی است که با توجه به مواردی چون جنس ورق، ضخامت آن، طرح مورد نظر برای خم کردن و میزان خمش، روش مورد نظر انتخاب میشود. خمکاری فلزات با دستگاه های برک CNC یکی از عملیات های پرکاربرد در صنعت است که با دستگاه های سی ان سی نیز انجام می شود. خمکاری ورق فلزی بخشی از فنآوری تولیدی است که خمش و به شکلگیری آن کمک میکند . خمکاری معمولی تقریبا شبیه به همین عمل است و تفاوت این است که به جای اینکه سنبه که در یک خط مستقیم حرکت کند، یک بال تاشو حول لبه خم میگردد . Po​st has been c re at ed by GSA C on​tent Gener᠎at​or DE MO!

و برش لیزر استیل از خدمات مجموعه آراکس لیزر می باشد.

همچنین با توجه به جنس ورق فلزی مشخص میشود که خمکاری ورقهای فلزی به صورت گرم اجرا شود یا به صورت سرد و در دمای پایین انجام گردد. با توجه به خواص ماده , شرط لازم برای خمکاری شکلپذیری پلاستیکی است . با توجه به جنس ورق و ضخامت فلز نوع خمکاری مشخص می شود و در ۲ حالت سر و گرم انجام خواهد شد. خمکاری CNC با دستگاه پرس بریک: در این روش ورق روی ماتریس V شکل قرار گرفته و سمبه که به شکل نوک پیکان است به پایین حرکت کرده و با ایجاد فشار ورق را به سمت داخل V هل می دهد. استیل یکی از فلزات پرکاربرد در صنایع است که خمکاری و برش لیزر استیل از خدمات مجموعه آراکس لیزر می باشد. در تصویر زیر یکی از نمونه کارهای خمکاری ورق استیل با ضخامت ۳ میلی متر را مشاهده می کنید. که متداول ترین حالت این است که قطعه کار بر روی یک یا چند لبه صاف از یک ابزار با اعمال فشار خم شدهاست .

فلزی از آن استفاده میشود.

در اینجا به علت لقی زیادی که بین سمبه و ماتریس است سمبه به داخل ماتریس وارد میشود و ورق را به داخل هل داده و شکل می دهد. در خمکاری آزاد بدون قالب ، قطعه کار در امتداد لبه نگهداشته میشود تا تولید شود و یک سنبه از گیره در زوایای راست به سطح ورقه عبور میکند . در طول خم، صفحه در اطراف بال تاشو مقابل سنبه خم میشود . پرس بریک (به انگلیسی: Press brake) نوعی ماشین پرس است که برای خمکاری ورقهای فلزی از آن استفاده میشود. از آنجا که این واژه گروهی از فرآیندها را توصیف میکند ، حالتهای مختلفی از خمکاری وجود دارد . این شرکت با داشتن دستگاه پرس بریک CNC و همچنین دانش ساخت قالب های مخصوص مطابق استاندارد های روز دنیا توانمندی خمکاری قطعات پیچیده را دارد. خمکاری توسط دستگاههای خم دستی و یا از طریق دستگاههای خم بریک و یا ابزارهای مشابه انجام میشود.

بدین ترتیب زاویه دلخواه روی ورق ایجاد می گردد.

استفاده از دستگاه برک سی ان سی یکی از دقیق ترین و بهترین روش های خمکاری است که با روش کنترل عددی انجام می شود. از آنجا که فرآیند خمکاری به طور متوالی در امتداد خط خمش رخ میدهد , این فرآیند به طبقه خمکاری تعلق ندارد . ورق هایی با ۷ متر طول یا درازتر و دیگر قطعات به نسبت باریک، به طور معمول در یک پرس بریک خمکاری می شوند. حین خمکاری , فرآیند خمش به طور همزمان در طول کل طول خط خمش انجام میشود و فرآیند تولید برای ماشینکاری ورق کامل میشود . خمکاری کاربرد بسیار زیادی در تولید قطعات صنعتی دارد و با روش های گوناگون برای فلزات مختلف انجام می شود. معمولا طرح های برجسته روی ورق به این روش انجام می شوند. بدین ترتیب زاویه دلخواه روی ورق ایجاد می گردد. معمولا ورقهای غیر آهنی را به جز ورق روی و ورق آلومینیوم در حالت سرد خمکاری میکنند. اگر ورق فلزی مقدار کربنی بیش از 1.2 درصد داشته باشند، قابلیت خمکاری این ورقها کاهش یافته و برای خم کردن، باید ابتدا آنها را گرم نمود.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.