جداسازی اجزاء از مخلوط های شیمیایی با دقت و کیفیت بالا امکان پذیر بودحمایت از تولید محصولات ایرانی به عنوان اولویت اصلی می تواند موجب رونق بازار داخلی و جهش اقتصادی کشور شود. اتفاقی که با اقدامات متعددی در کشور رخ داد و فضایی برای معرفی و تجاری سازی این محصولات فراهم شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ از این نظر، بسیاری از شرکت ها با فروش محصولات خود در بازار داخلی توانستند خود را تثبیت و پایدار کنند. یکی از این محصولات فناوری کروماتوگرافی است که توسط یک شرکت دانش بنیان داخلی تولید می شود. این تجهیزات یک روش تحلیلی رایج برای جداسازی اجزای یک مخلوط شیمیایی است.

ستون های شیشه ای کروماتوگرافی با استفاده از دانش داخلی ساخته می شوند. این محصول یک روش تحلیلی است که معمولاً برای جداسازی اجزای یک مخلوط شیمیایی استفاده می شود.

در نتیجه با روش کروماتوگرافی می توان اجزای مخلوط ها را تجزیه و تحلیل کرد. روش های مختلفی در کروماتوگرافی وجود دارد، از جمله «کروماتوگرافی مایع»، «کروماتوگرافی گازی»، «کروماتوگرافی تبادل یونی» و «کروماتوگرافی میل ترکیبی» که همگی با پایه یکسان هستند.

کروماتوگرافی ایرانی ارزانتر از نمونه های خارجی است

به سادگی چند قطره از مخلوط را در کف ورق شیشه کروماتوگرافی بریزید. این ورق شیشه ای با لایه نازکی از سیلیس پوشیده شده است.

انتهای این ورق را در ظرفی که حاوی حلال آلی مناسب است قرار دهید. با کمک نیروی مویین، حلال روی ورقه های شیشه ای به سمت بالا حرکت می کند و اجزای مخلوط حاصل هنگام حرکت به سمت بالا به 3 نقطه جدا می شوند.

از ستون شیشه ای نیز استفاده می شود که از پایین به شیر متصل می شود. این ستون را با سیلیکاژل و حلال آلی پر کنید.

سپس مخلوط واکنش را به آرامی از بالا اضافه کنید و دریچه پایینی را باز کنید تا مخلوط در ستون حرکت کند. در نهایت، مخلوط به دست آمده توسط سه نوار رنگی جدا می شود که هر کدام را می توان جداگانه جمع آوری کرد.

کروماتوگرافی تولید شده در ایران یک سوم نمونه خارجی هزینه دارد و برای مصارف آزمایشگاهی با همان کیفیت است.

در گذشته فرصت هایی برای صادرات محصولات داخلی به سوریه، جمهوری آذربایجان و امارات وجود داشته که به دلیل موانع ایجاد شده در سال های اخیر به حالت تعلیق درآمده است.

انتهای پیامSource link

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.