از پینه عبادت تا پینه خدمت

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی یک کارشناس مذهبی گفت: امام سجاد(ع) نه تنها ذرت و عبادت داشت، بلکه میخچه نیز داشت.

حجت الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی به مناسبت میلاد امام سجاد(ع) در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه مسلمانان باید از اهل بیت(ع) بهره کافی ببرند، اظهار کرد: ما مسلمانان باید بهره ببریم. ولادت کامل اهل بیت(ع) غلام و نگاهی نو به زندگی و شخصیت این بزرگواران داشته باشیم تا توشه ای از گنجینه های اهل بیت(ع) برای جان خود بدست آوریم. و جامعه

وی با اشاره به اینکه تصویر ذهنی مردم از امام سجاد(ع) ناقص است، گفت: وقتی نام امام سجاد(ع) شنیده می شود، مردم یاد بیماری آن حضرت در ماجرای کربلا، اشک های آن حضرت پس از مصیبت، فرقه ها و سجده های آن حضرت می افتند. یا کتاب صحیفه سجادیه، اما همه این ویژگی ها تصویر کاملی از امام سجاد (ع) به ما نمی دهد.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که ابتدا باید به نیاز جامعه نگاه کرد و سپس به سیره اهل بیت(ع) برای رفع نقص نگاه کرد. یکی از مسائلی که مردم هرگز نسبت به آن احساس خوبی ندارند – به دلیل عملکرد و ظاهر ضعیف برخی از عصای خطاکار – مسئله میخچه روی پیشانی و تأثیر سجده بر نماز است. مردم نسبت به عبادت خدا و سجده حس بدی ندارند و از این بابت احساس بدی پیدا می کنند که بعضی ها با وجود پینه هایی که بر پیشانی دارند، مثل خودشان عبادت نمی کنند.

ابراهیمی با اشاره به اینکه نکته ای در زندگی امام سجاد(ع) وجود دارد که ما از آن غافل هستیم و متاسفانه هیچ وقت به ما نگفتند، گفت: پس از شهادت امام سجاد(ع) زمانی که امام باقر(ع) به همراه گروهی مسلمانان او را غسل دادند و آثار زخم‌های کهنه را بر پشت پیامبر دیدند. مسلمانان حاضر در آن محل از امام باقر (ع) علت این جراحات امام را می پرسند و آن را به واقعه کربلا ربط می دهند، اما امام باقر (ع) علت این زخم ها را جایی می داند که امام سجاد (ع) شبانه به خانه فقرا رفت و آنها شهر را تصرف کردند، اعم از مسلمانان، مسیحیان، یهودیان و حتی کسانی که از او پیروی نکردند. نکته ای که ما مسلمانان از این داستان می آموزیم این است که امام سجاد (ع) نه تنها ذرت و عبادت داشت، بلکه میخچه نیز داشت. این موضوعی است که در جامعه ما ضروری است.

وی افزود: مسئولان باید نگاه کاملی به اهل بیت داشته باشند تا بتوانند از این بزرگواران الگو برداری کنند. اخلاص عبادت این است که عابد هم بنده خلق خدا باشد. امام سجاد (ع) نه تنها خدمتگزار مردم بود، بلکه مخفیانه و مخفیانه این کار را انجام می داد. در جامعه ما ده ها دوربین برای کمک به مردم فعال می شود تا به دست افراد نیازمند برسند. مردم آن روزگار بعد از امام سجاد (ع) فقط متوجه شدند که چه کسی در شب برایشان غذا می آورد و این خدمت خالصانه را باید از این امام بزرگوار آموخت.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: این موضوعی است که در جامعه ما گم شده و به طور ناقص آموخته شده است. اگر اهل بیت(ع) اهل عبادت بودند، اهل خدمت به خلق خدا نیز بودند و این موضوعی است که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد. عبادت باید موتور محرکه خدمت باشد و اهل بیت و امام سجاد(ع) باید الگوی ما مسلمانان باشند.

ابراهیمی تاکید کرد: همیشه به جوانان توصیه می کنم که این گوهر کمیاب را که در سایر ادیان دنیا کمتر یافت می شود، بپوشند و از اهل بیت(ع) الگو بگیرند. اینکه قبر اهل بیت (ع) به شکل باشکوهی ساخته شده است به این دلیل است که همواره یاد و خاطره آنان خواهد بود و فراموش نخواهند شد تا مسلمانان بتوانند از این بزرگواران به عنوان الگوهای کامل در زندگی خود استفاده کنند و از آنها بهره ببرند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.